Автомобіль VW Golf не варто представляти особливо: він не просто багаторічний лідер С-класу, він неодноразово завойовував поважні автомобільні нагороди і є одним із найбільш продаваних також і в сегменті вживаних машин. autocentre.ua розповідає про переваги і недоліки моделі шостого покоління – Гольф VI, а головне, з’ясовує, чи варто зв’язуватися з уживаними екземплярами.
Golf VI: що це за машина
Зовні “Гольф 6” начебто схожий на модель п’ятого покоління, але за подібних ліній силуету “шістка” має більш динамічний і м’язистий вигляд. На перший погляд салон VW Golf VI теж схожий на попередника, але все ж різниця велика: торпедо абсолютно нове, іншу форму мають дефлектори обдуву і кермо, а на щитку приладів покажчики рівня пального та температури двигуна перекочували в колодязі спідометра і тахометра.
Технічно “Гольф 6” побудований на тій же платформі PQ35, яка лежить в основі його попередника, завдяки цьому машини схожі між собою і технічно. Втім, розвиток лінійки двигунів і коробок передач VW значно змінили модель, вплинувши на її характер і як стверджують фахівці – похитнувши імідж класичної німецької надійності і довговічності.
Зовнішність
Дизайн – один із небагатьох спірних моментів “Фольксваген Гольф”. З одного боку, всі його покоління демонструють чітку спадкоємність стилю, з іншого – за зайву стриманість і певною мірою легкий консерватизм Volkswagen критикує чимало автомобілістів. Втім, підсумкам світових продажів VW Golf це зовсім не заважає.
До речі, у випадку з Golf VI питання стилю блискуче вирішив відомий дизайнер Вальтер де Сільва, який на той час був шеф-дизайнером концерну Volkswagen.
Кузов VW Golf VI
В Україні найбільш поширені Golf VI з кузовом 5-дверний хетчбек, рідше зустрічаються практичні 5-дверні універсали Variant. До рідкісних слід віднести хетчбеки у 3-дверному виконанні, а кабріолети Golf Cabrio – справжня екзотика.
Корозійна стійкість уживаних «Гольф 6» зауважень не викликає: навіть у місцях відколів фарби метал довго опирається рудій хворобі. Але на найстаріших екземплярах вже з’являються перші осередки іржі. До важливих переваг цієї моделі віднесемо високу безпеку: максимальні 5 зірок у тестах EuroNCAP 2009 р.
Немає особливих претензій також і до оснащення кузова. З характерних проблем слід згадати хіба що замок багажника: він перестає фіксуватися або через знос, або через потоп, який створює патрубок омивача скла двері багажника. Зазвичай це відбувається через замерзання літньої «омивайки» взимку, коли шланг покидає своє місце.
Салон та багажники «гольфа»
Торпедо VW Golf VI м’яке та приємне на дотик, і хоча жорсткий пластик теж є, він при цьому мовчазний. Оздоблювальні матеріали відрізняються високою зносостійкістю та витримують випробування часом. Шумоізоляція хороша, а двері закриваються з благородним приглушеним звуком. Претензій до оглядовості та ергономіки загалом немає, сидіння навіть у базових версіях мають хорошу бічну підтримку.
Як і всі “Гольфи”, шосте покоління відрізняється практичністю. П’ятеро людей у салоні не відчувають дискомфорту навіть у далеких поїздках, а похідний об’єм багажника хетчбеків є середнім у порівнянні з конкурентами – 350 л. Наприклад, 340 л має Mazda 3, 355 л – Toyota Auris та 365 л – Ford Focus. Така ж картина зберігається і при складених задніх сидіннях – 1305 л “Гольфа” проти 1150 л у Focus, 1335 л у 1335 л у Auris і 1360 л у японської “трійки”. Функціональність вантажного відсіку підвищує широкий навантажувальний проріз (1270 мм), невисокий поріг та пласкі ніші колісних арок.
Універсал VW Golf VI Variant сподобається господарським автомобілістам, бо має цілком містке багажне відділення: 505 л (1495 л) проти 485 л (1600 л) у Renault Megane Tourer і 490 л (1515 л) у Ford Focus Estate. Важливо, що схема трансформації забезпечує рівний вантажний майданчик, який утворюється далеко не у всіх конкурентів.
Двигуни «Гольф 6»
У VW Golf VI багата лінійка силових агрегатів. Серед бензинових версій найбільшого поширення в Україні набули мотори 1,4 л TSI. На другому місці за популярністю – старий добрий агрегат 1,6 л MPI. Помітно рідше зустрічаються автомобілі з моторами 1,2 л TSI і з топовими 2,0 л TSI, якими оснащувалися заряджені версії GTI і R. Найрідкіснішим є 5-циліндровий агрегат 2,5 л, ним комплектувалися американські версії моделі. Частенько у нас зустрічаються і турбодизельні версії, найпопулярніші серед яких – агрегати 1,6 л TDI.
Нові на час появи Golf 6 високотехнологічні двигуни TSI спочатку були «сирими» і часто відмовляли. Найпоширенішою болячкою був недовговічний ланцюг ГРМ, на перших серіях моторів 1,2 TSI він міг розтягнутися вже після 30-40 тис. км, а на 1,4 TSI витримував трохи довше – 50-70 тис. км. Пізніше ресурс ланцюгів збільшили до 120-150 тис. км.
Ще одна проблема вищезгаданих агрегатів – проскакування ланцюга ГРМ, що відбувалося не лише через його розтягування. Неприємність часто траплялася через незначний поштовх автомобіля, що стоїть під ухилом на передачі. Справа в тому, що при непрацюючому двигуні гідронатягувач ланцюга втрачав тиск оливи, ланцюг слабшав і проскакував на зірочці з фатальною зустріччю клапанів з поршнями.
У Golf VI версій 1,2 і 1,4 TSI є проблеми із системою безпосереднього упорскування палива – штовхач та ролик паливного насоса високого тиску (ТНВД) швидко зношуються, тоді мотор глухне і не заводиться «на гарячу».
Найбільш клопіткий агрегат Golf VI – двигун 1,4 TSI (160 к.с.). У нього є і турбіна, і механічний нагнітач (компресор), що дає ефективну тягу з низів. Однак, у цього двигуна швидко зношуються і кришаться вкладиші коленвала, прогоряють і розколюються поршні. Причому подібні неприємності можуть статися за будь-якого пробігу. Його простіший 1,4-літровий побратим – мотор 1,4 TSI на 122-конячки, не маючи компресора, перелічених вище «болячок» теж не має.
Версії GTI 2,0 л TSI купували не для спокійної їзди, тому їх часто тюнінгували, перепрошуючи ЕБУ. Ті мотори, які ще не “згоріли” в руках гарячих наїзників, страждають проблемами через розтяг ланцюга ГРМ. Тож якщо після 100-120 тис. км. виникають найменші натяки на “троїння” або висвічується “Check engine”, потрібно негайно глушити мотор. До речі, причиною «троїння» 2,0 TSI можуть бути також індивідуальні котушки запалення, відмова яких трапляється на всіх агрегатах TSI після 100 тис. км. Крім того, всі турбоагрегати споживають оліву у надмірних кількостях. Нормою вважається витрата до 2 л на 10 тис. км, а у любителів активної їзди вона може бути помітно більшою.
Найкращі мотори Golf VI
Найбезпроблемніші бензинові модифікації Golf VI – це перевірені часом атмосферні двигуни MPI: 1,4 л (80 к.с.) і 1,6 (102 к.с.). Також цінуються шанувальниками марки економічні турбодизельні модифікації. Наприклад, хетчбек з найпоширенішим дизелем 1,6 л і МКП укладається в місті в 5 л на сотню, а на трасі – в 4 л.
Найбільш характерні проблеми турбодизелів TDI шостого «Гольфа» – неполадки системи рециркуляції відпрацьованих газів. Згодом вона засмічується і в ній підклинює перепускний клапан. Виявляється це втратою потужності та сигналом “Check engine” на щитку приладів. У деяких випадках проблема вирішується чищенням системи, а якщо не допомагає – то її «глушать», а потім “перепрошивають” ЕБУ.
Після 200-250 тис. км у дизелів забивається сажовий фільтр. Новий коштує дуже дорого, і часто його просто вирізують із випускної системи, вваривши замість полум’ягасника та «перепрошивши» ЕБУ. У разі використання належного палива інших проблем у дизельних версіях не зазначено.
Трансмісія Golf 6
“Гольф 6” агрегатувався механічними коробками передач – 5- і 6-ступінчастими. А також фірмовими 6- та 7-ступінчастими роботизованими DSG з двома зчепленнями та адаптивною програмою управління, здатною підлаштовуватися під стиль їзди. DSG забезпечує блискавичне перемикання, практично без втрати передачі обертового моменту до ведучих колес. За рахунок цього досягається показова динаміка, а активна їзда на таких авто приносить справжнє задоволення. “Механіка” та “робот” на українських VW Golf VI поширені приблизно порівну. Крім того, на американських версіях моделі з мотором 2,5 л, крім “механіки”, також встановлювався і класичний “автомат”, довговічний і безвідмовний. На жаль, такі версії зустрічаються в нас дуже рідко.
Відносно небагато проблем створюють механічні КП. Так, у “5-ступках” після пробігу в 100 тис. км виходить з ладу здвоєний підшипник, що проявляється підвищеною шумністю роботи коробки. У турбодизельних версіях особливою довговічністю не відрізняється двомасовий маховик – може зноситися вже після пробігу 100 тис. км.
А ось роботизована коробка передач DSG на VW Golf VI здатна завдати купи неприємностей. Хоча насправді сервісмени стверджують, що це стосується не всіх “роботів”.
Чому ламається «суха» DSG
Найменш надійними зарекомендували себе фірмові роботи DSG. Більшою мірою це стосується 7-ступінчастих коробок серії DQ200 (з сухим зчепленням) – така застосовувалася з двигунами, крутний момент яких був обмежений 250 Нм.
По-перше, у них відзначалися проблеми з ЕБУ та так званим мехатроником. Крім того, у DQ200 невеликим ресурсом відрізнявся і пакет зчеплень (в середньому він виходжував 50-70 тис. км). DSG періодично модернізували, покращуючи програмне забезпечення ЕБУ, щоб уберегти трансмісію від зайвих навантажень, підвищуючи надійність мехатроніків та довговічність пакетних зчеплень. Але навіть на сьогоднішній день, за твердженням працівників фірмової СТО, які консультували нас, вищеперелічені вузли витримують пробіг лише трохи більше 100 тис. км. При виникненні ривків у найкращому разі на фірмовій СТО можна «перепрошити» ЕБУ, але якщо це не допомагає – доведеться міняти мехатронік, а коли його некоректна робота вже встигла «вбити» пакети зчеплень, то треба буде замінити ще й їх.
Ще одне хворе місце DSG DQ200 – слабкий диференціал, який не любить, наприклад, довгих буксувань та руйнує всю коробку.
На сьогоднішній день у всіх Golf VI з DSG вже замінено на нові перелічені слабкі вузли або встановлені повністю нові коробки передач.
Двигуни з обертовим моментом понад 250 Нм мають 6-ступінчастий “робот” DSG (індекс DQ250) зі зчепленнями в масляній ванні. Він був запущений у виробництво на 5 років раніше, тому на момент його встановлення на Golf VI всі слабкі місця цієї DSG вже були усунені і пакети зчеплень витримують більший ресурс – близько 150 тис. км.
Таким чином, модифікації Golf VI з «роботом» DQ250 фахівці рекомендують для покупки, тоді як DQ200 краще оминати. До речі, “мокра” коробка передач вимагає регулярної заміни масла – кожні 45 тис. км (об’єм 6,5 л), тоді як «суха» 7-ступінчаста DSG цієї процедури не потребує.
Більшість Golf VI – передньопривідні, повнопривідні модифікації 4Motion зустрічаються у нас рідко. Трансмісія 4X4 зарекомендовала себе цілком надійною, потрібно лише стежити, щоб колеса на всіх осях були однакові за розмірністю, малюнком та ступенем зносу.
Ходова частина VW Golf VI
Оскільки “Гольф 6” побудований на однаковій з “Гольф 5” платформі PQ35, у нього той самий незалежний McPherson спереду і задня “багаважілка”. На обох осях встановлений стабілізатор поперечної стійкості. Загалом справна підвіска в міру збита і чудово справляється з багатьма нерівностями наших доріг, віддаючи при їхньому проїзді в салон лише глухими ударами шин.
Кермо управління інформативне, воно рейкове і оснащене електричним підсилювачем, що змінює зусилля в залежності від швидкості. Претензій до надійності цієї системи у VW Golf VI немає. На наших дорогах наконечники кермових тяг здатні «пробігти» 100-150 тис. км, а самі тяги ще довше.
Підвіска “Гольф 6” зарекомендувала себе досить довговічною. Попереду найшвидше (через 80 тис. км) зношуються задні сайлент-блоки передніх важелів, стійки стабілізатора тримаються близько 100 тис. км, а передні сайлент-блоки – до 140 тис. км. Втулки стабілізатора “ходять” набагато довше і їх змінюють рідко – це недешеве задоволення, оскільки вони змінюються лише у зборі зі стабілізатором. Ресурс кульових опор – близько 200 тис. км.
У задній багатоважельній підвісці до пробігу в 100 тис. км можуть вимагати заміни втулки та стійки стабілізатора (змінюються окремо від нього) та відбійники задніх амортизаторів. До 120-150 тис. км. зношуються «гумки» задніх розвальних важелів. А ось решта сайлент-блоків «задка» здатна витримати пробіг під 200 тис. км. Довго служать і колісні підшипники, але коли настане час їх заміни, доведеться розщедритися – вони змінюються тільки в зборі зі маточинами (і фірмові, і неоригінальні).
Резюме «АЦ»
При купівлі вживаного VW Golf VI важливо звернути увагу на найвдаліші його модифікації. Так, при виборі бензинових версій рекомендується купувати екземпляри з атмосферними агрегатами MPI 1,4 л та 1,6 л у парі з механічними коробками передач. Що ж до дизельних – то тут хороші багато які з них, крім версій з 7-ступінчастим DSG. А загалом це дуже зручна і практична машина, яка при належному догляді здатна прослужити навіть другому-третьому власнику багато років.
VW Golf VI (2008 – 2012 рр.)
Загальні дані
Тип кузову – хетчбек, універсал, кабріолет
Дверей/місць – 5/5, 3/5, 5/5, 2/4
Габарити, Д/Ш/В, мм – 4200/1780/1480, 4535/1780/1505, 4245/1780/1425
База, мм – 2580
Маса споряджена/повна, кг – 1140/1750, 1255/1870, 1340/1850
Обʼєм багажника, л – 350/1305, 505/1495, 250
Обʼєм бака, л – 55
Двигуни
Бензинові 4-циліндр.: 1,2 л 16 V TSI (86/105 к. с.), 1,4 л 16 V (80 к. с.), 1,6 л 8 V MPI (102 к. с.), 1,4 л 8 V TSI (122/160 к. с.), 2,0 л 16 V TSI (211/235 к. с.)
5-циліндр.: – 2,5 л 20V TSI (170 к.с.)
Дизельні 4-циліндр.: – 1,6 TDI (105 к. с.), 2,0 TDI (110/140/170 к. с.)
Трансмісія
Тип привода – передн., повн.
КП – 5- чи 6-ст. механ., 6-ст. автомат, 6- чи 7-ст. робот. DSG
Ходова частина
Гальма передні/задні – диск. вент./диск.
Підвіска передня/задня – незал./незал.
Шини – 205/55 R16, 225/45 R17, 225/40 R18
Ціна в Україні, $ * від 5,8 тис до 14,9 тис
* станом на липень 2023 р.