X

Огляд Kia Sportage NQ5 (2021-т.ч.): які є особливості та на що звернути увагу

Кросовер Kia Sportage є однією з найпопулярніших моделей у своєму сегменті на українському ринку. Свого часу він навіть очолював рейтинг найбільш продаваних нових автомобілів в Україні.

Сьогодні ми поговоримо про покоління, яке випускається з 2021 року. Це вже п’ята генерація моделі Sportage і носить вона заводський індекс NQ5. У 2024 році модель отримала оновлену зовнішність під час планового рестайлінгу. Змінились в основному дизайн решітки та фар, а також в гамі з’явилась гібридна модифікація.

Зважаючи на те, що модель є досі актуальною і продається досі, то наш огляд стане в пригоді які тим, хто хоче купити автомобіль на вторинному ринку, так і тим, хто купує новий Sportage. Адже наша інформація допоможе з розумінням надійності які в моделі є особливості. Консультував нас пан Роман Чорний, заступник директора «Бош Авто Сервіс «Авто-Винт».

На вторинному ринку пропонується немало Sportage п’ятого покоління. Хоча авто доволі свіжі, але вже зустрічаються екземпляри з пробігом близько 100 000 км. Це також стосується екземпляра, який в нас на огляді сьогодні. Автомобіль випуску 2023 року, проте вже встиг набігати близько 90 000 км. Експлуатується він доволі інтенсивно, тому цікаво подивитися в якому стані цей автомобіль.

Кузов Kia Sportage NQ5

Що стосується стану кузовних елементів та самого кузову, то сьогодні машини пʼятого покоління ще досить свіжі. Тому говорити про сліди наскрізної корозії або серйозних дефектів ще зарано. Характерним дефектом можна назвати те, що у Sportage п’ятого покоління страждають покриття на декоративній смузі між фарами головного світла. Покриття пошкоджується і починає облазити. Адже воно нанесене на хромовану основу, тому тримається слабенько. Така проблема зустрічається не в усіх авто, але на це треба звернути увагу при огляді потенційної покупки.

В Kia Sportage п’ятого покоління великі та доволі низько розташовані фари головного світла. Їх пластикові ковпаки міцні, але спеціалісти все ж радять захистити їх броньованою плівкою. Адже вартість фари немала і складає близько 40-50 тисяч гривень, тому нема сенсу ризикувати отримати розбиту фару випадковим камінцем з-під коліс.

В комплектацій, які мають звичайні рефлекторні фари власники часто скаржаться на те, що світло доволі слабеньке. Виходом з ситуації може стати заміна ламп на світлодіодні (до 5 тис. грн.), або ж дорожчий варіант – встановилення лінзованої оптики. Бюджет такої операції складає вже близько 12-15 тисяч грн.

Дизайн решітки радіаторів дуже яскравий та виразний. Але самі комірки решітки дуже великі. Через них легко пролітають каміння, яке може потрапити в радіатор охолодження і пошкодити його. Тому радять зробити невеликий тюнінг, та встановити позаду основної решітки радіатора додаткову сітку з дрібними комірками. Це також захистить радіатор від забруднення пухом та пилом. Без такого захисту простір між радіаторами кондиціонера та основним радіатором охолодження двигуна забивається. Це призводить до зниження ефективності системи охолодження та перегріву двигуна.

Що стосується версії Sportage для інших ринків, то, наприклад в Сполучених Штатах Америки, він зустрічається у версії з подовженим заднім звисом і збільшеним об’ємом багажника. Проте в нас такі автомобілі – рідкість.

Двигуни Kia Sportage NQ5

В Україні модель зараз пропонується з дизельним двигуном 1.6 T-CRDI та бензиновим двигуном 1.6 T-GDI. Обидва двигуни мають безпосереднє впорскування палива та турбонаддув. А до рестайлінгу базовим був 2-літровий атмосферний двигун Smartstream G2.0 MPi. Він став продуктом удосконалення простішого дволітрового двигуна в попередньої моделі. В новому двигуні встановлено електронно регульований термостат, оливна помпа зі змінною продуктивністю, встановили більш просунутий механізм зміни фаз газорозподілення. Також у цьому двигуні використані легші поршні. Основною метою цих змін було покращити паливну економічність двигуна.

Загалом двигун 2.0 MPi надійний і не має проблем. Але через те, що він став складнішим є додаткові нюанси, які треба перевіряти при покупці. Зокрема радять перевірити стан термостата. В ньому можуть ламатись приводи, про що з’являється попередження на панелі приладів. Також приділіть увагу механізму змін фаз ГРМ, який теж може виходити з ладу.

В Smartstream G2.0 MPi використовується ланцюговий привід ГРМ. За заводським регламентом не передбачено його заміна. Пороте, на пробігу у 200 000 км спеціалісти радять його замінити. Індикатором того, що ланцюг розтягнувся і наближається необхідність його заміни, є характерний шум. Він проявляється на холодному двигуні і нагадує звук брязкання ланцюга на велосипеді. Вартість процедури заміни з запчастинами близько 20 000 грн.

На G2.0 MPi можна встановлювати газобалонне обладнання. Двигун до нього не чутливий і не вередує.

Якщо говорити про двигун 1.6 T-GDI, то це повністю новий сучасний двигун, який себе добре зарекомендував. Зауважень до нього наразі немає. Хіба що необхідність використовувати якісні оливи, якісне пальне та вчасно обслуговувати. Як і в випадку з атмосферним двигуном, чіткого регламенту заміни ланцюга приводу ГРМ нема. Їздимо до появи шуму.

Модифікації з дизельним двигуном 1.6 T-CRDI з’явилась лише 2024 року. Раніше модель постачалась лише з бензиновими двигунами. Проте цей двигун відомий по спорідненій моделі Hyundai Tucson. Дизельний агрегат зарекомендував себе як безпроблемний. Проте, так само як у випадку з 1.6 T-GDI, важливою умовою нормальної роботи двигуна є використання якісного пального та оливи, та своєчасне обслуговування. У випадку використання низькоякісного дизеля можуть постраждати паливна помпа або форсунки. Проте, з ними менше проблем ніж у дизельних двигунах попередньої моделі.

Рекомендовані оливи WOLF для Kia Sportage (NQ5)

 Smartstream G1.6 T-GDi, бензин турбоWOLF OFFICIALTECH 0W20 LS-FE   5Л
Smartstream G2.0 MPi, бензинWOLF OFFICIALTECH 5W20 MS-FE   4Л
Smartstream G2.0 T-GDi, бензин турбоWOLF OFFICIALTECH 0W30 SP    5Л
Smartstream G2.5 GDi, бензинWOLF OFFICIALTECH 0W20 LS-FE   6Л
Smartstream G1.6 T-GDi 48V, бензин турбоWOLF OFFICIALTECH 0W20 LS-FE  5Л
Smartstream G1.6 T-GDi HEV, бензин турбоWOLF OFFICIALTECH 0W20 LS-FE   5Л
Smartstream G1.6 T-GDi PHEV, бензин турбоWOLF OFFICIALTECH 0W20 LS-FE   5Л
Smartstream L2.0 LPi, газWOLF OFFICIALTECH 5W20 MS-FE  5Л
Smartstream D1.6 CRDi, дизель турбоWOLF OFFICIALTECH 5W30 C2/C3   5Л
Smartstream D2.0 CRDi, дизель турбоWOLF OFFICIALTECH 5W30 C2/C3   8Л

Коробки передач та привід Kia Sportage (NQ5)

Якщо двигунів було кілька, то вибору типу трансмісії не було. Всі авто, що продавались в Україні мали автоматичні коробки передач. Та й більшість авто передньопривідні. Версії з повним привідом можливі лише з двигуном 2.0 л.

Двигун і коробка передач на нашому екземплярі Kia Sportage захищений додатковим міцним захистом. Зважаючи на те що цей автомобіль часто їздить за містом і в полях то для нього це виправдана заміна заводського пластику, який захищає лише від бруду.

Стосовно коробок передач, то тут можливі два варіанти. Для двигунів 2.0 MPi пропонувався класичний «автомат» на шість передач. Він надійний та не має системних проблем. Потрібна заміна оливи кожні 45-60 тис. км, щоб продовжити життя коробки.

На авто з турбованими двигунами, як бензиновими, так і дизельними встановлювалась 7-ступенева роботизована коробка DCT. Механічна частина такої коробки дуже міцна та витривала. Адже фактично це звичайна механічна КП, а нюанси виникають лише зі зчепленнями. Тут важливим є стиль водіння водія та режими експлуатації. Традиційно роботизовані коробки не люблять різких стартів, буксування та довгого стояння в заторах на положенні D з постійними рушанням з місця. Все це приводить до перегріву зчеплення і виходу його з ладу вже з пробігами в 30-40 тис. км. Але при спокійній їзді ресурс зчеплення сягає пристойних 100 000 км. Вартість заміни зчеплення та маховика на оригінальні складає близько 96 000 грн. Без маховика вартість знизиться до 65 000 грн. Замінники істотно дешевші. Олива в коробці передач міняється лише в механічній частині і регламент заміни складає від 45 до 60 000 км.

Коли зчеплення вже доходить до стану, коли воно потребує заміни, на деяких роботизованих коробках передач в інших моделях допомагає процедура адаптації та підведення зчеплення. В коробки DCT на Kia Sportage таку процедуру робити нема потреби. Хіба що, для того аби продовжити життя зчеплення, яке вже очевидно потребує заміни, на 1-2 тис. км. Індикатор того, що зчеплення вже потребує заміни, є ривки при рушанні з місця та перемиканнях.

Щодо механізму приводу, то в передньопривідний версії він простий. Та й з повним привідом проблем не виникає. На відміну від попередника він надійний.

Підвіска Kia Sportage NQ5

Підвіска на Sportage витривала. В першу чергу уваги потребують стійки стабілізатора підвіски. Вони потребують заміни десь через 50 000 км і дають знати про вихід з ладу голосним стуком. Оригінальні стійки коштують 4000 грн, а замінники близько 1000. Сайлентблоки та амортизатори витривалі та легко виходжують понад 100 тис. км.

В задній багатоважільній підвісці рекомендується превентивно розкрутити та змастити розвальні болти, які схильні до закисання. Якщо це не зробити, то при ремонті заржавілі болти треба буде зрізати й потім змінювати не тільки болти, але й важіль.

Порівняння цін на зимові шини в залежності від типорозміру*

MICHELIN Alpin 7
215/65 R176623 грн
235/55 R189758 грн
235/50 R1912579 грн

* На прикладі зимової шини Michelin Alpin 7

Підсумок по Kia Sportage NQ5

Доволі молода, але вже досить популярна модель за минулі роки показали себе цілком надійною. Найбільш витривалою модифікацією є версія з двигуном 2.0 л та автоматичною коробкою передач.

Саме її можна порадити як найкращий варіант для того, щоб Їздити часто в місті. Адже роботизовані коробки передач 1,6-літрових бензинових та дизельних двигунів більш чутливі до місцевого «трафіку». Водночас ці модифікації більш економічні, хоча і потребують коштовного обслуговування коробок передач.