З початком повномасштабного вторгнення російських військ попит на транспортні засоби в Україні значно зріс. Велика кількість автомобілів була пошкоджена під час окупації, а також через часті ракетні обстріли. Офіційні дилери все ще мають труднощі з поставками нових машин, що ускладнює покупку. Крім того, для багатьох моделей із салону стали недоступні через свою високу вартість. Тому широким попитом користуються старі транспортні засоби з Європи, які можна легально завести в країну.
Митний калькулятор 2024 дозволяє водієві заздалегідь розрахувати суму до сплати. Представники влади регулярно переглядають закони щодо розмитнення авто для того, щоб зменшити витрати власників. Адже лише за останній рік, згідно з даними «Опендатабот», в країну було ввезено 534 866 машин.
Розмитнення транспортних засобів: обов’язкове або можна не розмитнювати
До 24 лютого 2022 року, щоб ввезти придбані за кордоном транспортні засоби будь-якого типу, потрібно було пройти всі етапи розмитнення. Вартість такої процедури можна було дізнатися заздалегідь, використавши калькулятор розмитнення євробляхи. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на державному рівні було ухвалено рішення спростити процедуру ввезення транспортних засобів з-за кордону. Таким чином, до минулого літа у зв’язку з воєнним станом в Україні діяли правила «нульової розмитнення». Це давало змогу везти автомобіль на територію нашої країни без сплати податків.
Цей закон було прийнято насамперед для полегшення роботи волонтерів, які активно шукали машини в Європі та інших країнах світу на потреби військових. Але скористатися такими умовами ввезення могли й прості українці, адже вартість розмитнення авто в Україні часом сягала 30-35%, залежно від вартості моделі. Це спричинило великий ажіотаж на закордонні автомобілі. На пунктах пропуску утворювалися величезні черги, де можна було простояти по 5-7 годин, аби тільки заїхати на територію країни.
Розмитнення авто під час воєнного стану: що змінилося
Після початку повномасштабного вторгнення влада ухвалила рішення повністю скасувати сплату податків на автомобілі, ввезені з-за кордону. Це значно полегшило роботу багатьох волонтерських організацій, які безпосередньо працювали з військовими частинами. Завести транспортні засоби стало значно швидше та простіше. Нульове розмитнення діяло близько півроку і влітку 2022 року його скасували. Проте автомобілі для військових можна ввозити на старих умовах і сьогодні.
Скільки можна їздити без розмитнення в Україні?
Усі транспортні засоби, ввезені на територію країни терміном понад 30 календарних днів, необхідно зареєструвати. Це стосується й автомобілів, придбаних для фронту. Використовувати не зареєстровані машини на території України заборонено.
Які машини потрапляють під безкоштовне розмитнення у 2024 році?
Різкий спад попиту на європейські транспортні засоби виник одразу після того, як «нульове розмитнення» перестало діяти і було повернено обов’язкові податки. Новий закон про розмитнення авто 2024 передбачає повну відсутність пільг на ввезення іноземних машин на територію України. Але є винятки для військових.
Завезти авто практично з нульовим податком можна лише в тому випадку, якщо є офіційне звернення від військової частини та військовослужбовців. Це стосується будь-яких типів транспортних засобів. Крім того, на даний момент було подано на розгляд законопроект №9058. Він передбачає повернення умов «нульової розмитнення» для учасників бойових дій, а також членів їхньої родини.
Коли буде нульова розмитнення наразі невідомо. Але якщо законопроект буде прийнято, то перевезти через кордон авто можна буде через нотаріальну довіреність найближчим родичам, оскільки військовослужбовцям заборонено виїжджати за межі країни. А от продати таку машину можна буде не раніше, ніж за три роки.
Як розмитнити авто в Україні в 2024 році: список документів та терміни
Легалізувати транспортний засіб, придбаний за кордоном, є досить складною процедурою. Власник машини може виконати її самостійно, підготувавши всі необхідні папери, або звернутися до професійних брокерів. Наш новий калькулятор розмитнення 2024 року дозволить прорахувати вартість процедури ще до її проведення. Власнику або довіреній особі необхідно надати на митниці наступні документи:
папери, що підтверджують ціну авто;
технічний паспорт на машину;
право власності;
акт, у якому буде зазначено, що було здійснено процедуру митного свідоцтва;
сертифікат відповідності;
документ, що підтверджує особу власника (паспорт, ІПН);
митну декларацію
В які терміни потрібно розмитнити евробляху.
Також у багатьох власників машин постає питання – скільки часу є на розмитнення? Після того, як транспортний засіб був допущений на територію митного пропуску, у власника буде 10 календарних днів для того, щоб здійснити його доставку до митного пункту призначення.
Скільки часу йде на розмитнення?
Відповідно до чинного законодавства цей процес може тривати до трьох днів, тобто 72 години. Але в деяких випадках термін може бути збільшений до 15 діб. Точні терміни безпосередньо залежать від зайнятості працівників митниці, а також від того, наскільки правильно було підготовлено пакет документів. Розрахувати вартість процедури можна самостійно, використавши калькулятор розмитнення України.
Які авто не можна розмитнити в Україні?
На територію країни заборонено ввозити машини з окупованих територій, у тому числі з Кримського півострова, а також з території країн, визнаних державою агресором та окупантом – тобто з Росії.
Розмитнення авто для військових. Як розмитнити машину для фронту
Автомобілі для фронту – це один із найбільш глобальних напрямків для волонтерів. Пікапи, мікроавтобуси і джипи є свого роду витратним матеріалом, оскільки нерідко зазнають пошкоджень під час ворожих обстрілів. Також ці автомобілі схильні до сильного зносу через інтенсивну експлуатацію. Трапляється що волонтери привозять для військових транспортний засіб, а наступного дня він вже стає повністю непридатним для використання і потребує швидкої заміни.
Які військові пільги на розмитнення?
Для того, щоб розмитнити авто під час війни без сплати податків, важливо дотримуватися певних інструкцій. Перше, що необхідно знати при перетині кордону – машини для фронту документами проходять не як транспортні засоби, а як гуманітарна допомога. Для спрощеної процедури ввезення та звільнення від сплати всіх податків необхідно надати документ від громадської чи благодійної організації, який був би адресований керівництву військової адміністрації (обласної) або Державної митної служби, де планується здійснення ввезення машини. Але перед цим волонтери мають надати офіційні папери, згідно з якими військова частина звертається до них із запитом на передачу їм автомобіля. В цьому випадку немає потреби перевіряти, скільки коштує розмитнення авто в Україні у воєнний час, оскільки ніяких податків платити не потрібно.
Особливості ввезення транспорту для армії
Ввезення авто як гумдопомога здійснюється за іншими порядками. При ввезенні для таких машин є спеціальна смуга, де немає комерційних вантажів, що значно скорочує час, проведений у черзі на кордоні. Після проходження всіх процедур експорту, вже на території України необхідно задекларувати машину в онлайні. Не варто хвилюватися у тому, скільки коштує розмитнення у військовий час, оскільки всі транспортні засоби, ввезені для фронту, не обкладаються податками.
Після цього водій, який ввозить транспортний засіб, отримає персональний код. Його необхідно повідомити працівнику КПП. Також надати папери, за якими машина як гуманітарна допомога ввозиться на територію країни.
Після проходження митниці необхідно надіслати копію декларації до банківської установи, яка раніше займалася переказом коштів за кордон. Це стане підтвердженням оплати за ввезений товар та дозволить уникнути у майбутньому проблем у благодійній компанії з контролем фінансової діяльності.
Що потрібно для розмитнення авто в Україні: етап реєстрації автомобіля для фронту
По факту перетину кордону, на автомобіль мають бути присвоєні номерні знаки. Так як можна не розмитнювати машину для фронту за стандартною процедурою, видача номерних знаків відбувається також у спрощеному режимі. Транспортні засоби, ввезені як гуманітарна допомога, потребують лише тимчасової реєстрації. Вона виконується на вимогу благодійної організації у кожному з сервісів МВС.
Після того, як питання потрібно розмитнювати машину для військових вирішено, варто детально підготувати всі необхідні папери для перетину кордону. Для цього потрібно надати:
митну декларацію;
запит від волонтерської організації щодо надання тимчасової реєстрації;
право власності на авто (договір купівлі-продажу, дарча або рахунок-фактура);
закордонне свідоцтво реєстрації;
документи, що підтверджують повноваження працівника благодійної організації.
В іншому випадку працівники митниці можуть вимагати проходження стандартної процедури ввезення та сплачувати всі необхідні внески.
Таблиця розмитнення авто за новим законом. Як правильно розрахувати вартість розмитнення автомашини
На запитання, скільки коштує розмитнення авто в Україні, відповісти вкрай складно, адже все залежить безпосередньо від типу транспортного засобу. «Нульове розмитнення» було скасовано влітку 2022 року. Зараз щоб завезти в Україну будь-який транспортний засіб, куплений за кордоном, необхідно сплатити податки. Розрахувати кількість необхідних для оплати коштів можна скориставшись спеціальним калькулятором. Це дозволить власнику авто знати точну суму ще до ввезення авто в Україну. Для отримання розрахунку знадобиться інформація про куплену машину. Сама процедура займе буквально кілька хвилин, при цьому розрахунки будуть максимально точними.
Нагадуємо, що безкоштовне розмитнення авто в Україні доступно тільки якщо машина була придбана для потреб фронту. Решті потрібно буде сплатити:
Акцизний податок
Існує спеціальна формула для розрахунку даного податку. Ставка x обсяг двигуна x вік авто. Ставка залежить від типу мотора. Нижче в таблиці вказані точніші дані.
Бензиновий двигун
Дізельний мотор
Об’ем до 3000 см³ – 50 євро
Об’ем до 3500 см³ – 75 євро
Об’ем от 3000 см³ – 100 євро
Об’ем от 3500 см³ – 100 євро
Далі потрібно правильно розрахувати вік машини. Для того, щоб його визначити, потрібно від поточного року відмінусувати рік, коли авто було виготовлено і після цього відмінусувати ще один.
Якщо в країну ввозиться транспортний засіб з електромотором, то алгоритм буде дещо іншим. Акциз у разі складатиме 1 євро за кожен кВт ємності двигуна. Якщо модель має гібридну силову установку, то необхідно сплатити 100 євро.
Мито (митний збір)
Митний збір складатиме 10% від загальної ціни машини. При цьому цей показник не може бути нижчим, ніж вартість, зазначена в базі митної служби. Тоді виникає цілком логічне питання – які машини найвигідніше розмитнювати в Україні? Якщо в країну ввозиться машина з електричним мотором мито становить 0%. Крім того, існують пільгові умови для авто, що були завезені з країн, з якими діють правила вільної торгівлі. У такому разі мито становитиме:
Європейскій Союз
Грузія
4,5%
0% (за умови наявності сертифікату СТ-1)
ПДВ (податок на додану вартість)
Складає 20% від вартості машини, митного та акцизного збору. ПДВ може бути збільшено на кордоні, якщо вказана вартість авто є нижчою, ніж у базі митної служби. У такому разі акцизний збір та митний теж зростуть. Дізнатися суму ПДВ Ви можете за допомогою митного калькулятора. Для цього потрібно буде ввести дані автомобіля.
Додаткові платежі: що і скільки потрібно платити за розмитнення авто в Україні
Крім перерахованих вище податків, власнику автомобіля необхідно сплатити додаткові платежі, а саме:
Збір до Пенсійного фонду. Точна сума залежить безпосередньо від вартості автомобіля.
Відсоток від вартості авто
Кількість прожиткових мінімумів
3%
До 165
4%
Від 165 до 290
5%
290
Державна реєстрація. Оплачується у найближчому сервісному центрі МВС та складається з трьох платежів – реєстрація машини закордонного виробництва, номерні знаки, бланк свідоцтва.
Транспортний податок. Сплачуэться тільки в тому випадку, якщо вартість транспортного засобу перевищує 375 мінімальних заробітних плат і якщо вік авто менше п’яти років.
Застава
Варто зазначити, що за новим законом, для реєстрації автомобіля необхідно внести заставу. Застава – це повна сума для проведення розмитнення. Його потрібно буде переказати на рахунок митної служби ще до проходження всіх етапів реєстрації. У разі, якщо переказана сума виявиться більшою, ніж необхідно заплатити, різниця буде повернена власнику авто. Якщо менше – потрібно буде доплатити різницю. Через валютні коливання розмір застави іноді може змінюватися. Це відбувається з тієї причини, що після того, як машина перетнула кордон, її необхідно доставити до зони митного контролю. Це свого роду гарантія того, що авто по дорозі до митного контролю “не загубиться”.
Які авто підпадають під категорію легкових
Відповідно до норм закону, під термінологію легкові автомобілі відносяться машини в будь-якому кузові за умови, що їхня загальна вага не перевищує 3.5 тонн, а також якщо максимальна кількість пасажирів в авто не перевищує 8 осіб. Управляти такими транспортними засобами можуть усі, хто має права категорії В.
Розмитнення пікапа
Іноді викликає деякі труднощі, оскільки не відразу зрозуміло до якого типу автомобіля слід віднести його – легковому або вантажному. Ввезти такий транспортний засіб як легкове можна в тому випадку, якщо довжина внутрішньої частини підлоги відсіку, призначеного для вантажу, становить менше 50% довжини колісної бази або якщо в машині менше 2 осей.
Розмитнення фургону
Як легкового автомобіля можливе в тому випадку, якщо в машині немає заднього скла, задній простір закритий, зміцнення підлоги виконане штампуванням, а також відсутня оббивка в задній частині. Крім того, існують певні обмеження по висоті кузова.
Пільги
Придбати новий транспортний засіб в Україні можуть далеко не всі через високу вартість машини. Заощадити значну суму грошей можна, здійснивши таку покупку за кордоном, оскільки там старі імпортні авто коштують набагато дешевше.
Безкоштовне розмитнення авто в Україні діяло лише кілька місяців після початку повномасштабної війни і в червні 2022 року його було скасовано. Депутати вважають, що за цей час бюджет недоотримав мільярди гривень, тому повернення податку є необхідним заходом з огляду на скрутне економічне становище.
Хто має пільги на розмитнення авто в Україні 2024
У зв’язку з військовим становищем у країні, яке було запроваджено після початку повномасштабної війни у лютому 2022 року, на даний момент в Україні не діють жодних пільг. Можливо, після припинення воєнних дій та скасування воєнного стану ситуація зміниться, але назвати точні терміни та умови неможливо. Востаннє 2 травня 2024 року Верховна Рада продовжила військовий стан у країні до 18 серпня 2024 року.
Проте на державному рівні існували або планувалися до введення пільги для різних категорій громадян, а саме:
Пільги на розмитнення для інвалідів
У 2019 році було подано законопроект, метою якого було надання певних пільгових умов розмитнення транспортних засобів для інвалідів І та ІІ груп, але, на жаль, його не підтримали на голосуванні.
Пільги на розмитнення для Чорнобильців
У 2019 році було подано законопроект 2278, згідно з яким ліквідатори Чорнобильської атомної станції могли розраховувати на пільгові умови розмитнення машин. Йшлося про повну відсутність мит та податків на ввезення вживаних та нових автомобілів (легкові, вантажні, мотоцикли та автобуси) з-за кордону.
Пільги на розмитнення для учасників АТО
На даний момент пільг для цієї категорії не передбачено.
Пільги на розмитнення для учасників бойових дій
Пільги для військових – одна з найбільш обговорюваних тем. Після скасування нульового розмитнення було внесено на розгляд законопроект №9058, згідно з яким пропонується повернути розмитнення без сплати податків для тих, хто брав участь у бойових діях, а також для їхніх сімей. Такі умови будуть поширюватися на один автомобіль, який привезений з-за кордону. Продати авто можна буде не раніше, ніж три роки після оформлення.
Хто має право на нульове розмитнення авто в Україні
На сьогоднішній день ввезти транспортний засіб на територію країни без сплати мит можна за умови, що авто вирушає на фронт. У такому разі машина проходить через кордон, як гуманітарна допомога. Хто має право на безкоштовну розмитнення? Папір для ввезення оформляє безпосередньо благодійна організація. Для того, щоб уникнути оподаткування, волонтери повинні мати офіційні документи від військової частини, які підтверджують, що бійцям необхідний транспортний засіб.
Чи можна безкоштовно розмитнити машину в Україні?
На сьогоднішній день – ні, крім вище описаної ситуації. Щоб ввезти транспортний засіб до країни, потрібно сплатити всі необхідні платежі – акциз, податок на додану вартість та мито. Точну суму платежів можна розрахувати, скориставшись онлайн-калькулятором.
Розмитнення в Дія
Розмитнення авто Дія стала однією з головних новин для водіїв влітку 2022 року. Уряд пообіцяв спростити процедуру ввезення машин з-за кордону після скасування «нульової розмитнення». У січні 2024 року Мінфін сказав, що ведеться активна робота над нормативною базою. Тоді ж був представлений тестовий калькулятор розмитнення Дія, за допомогою якого можна було розрахувати митні платежі. У лютому законопроекти №7466 та №7468 були підтримані комітетом Верховної Ради з фінансів, податкової та митної політики. Але, на жаль, далі ситуація зупинилася.
Коли буде розмитнення у Дія сказати складно, адже наприкінці лютого народні депутати провалили голосування за відповідні законопроекти. За підсумком сесії законопроект №7466 підтримало лише 212 народних обранців. Другий законопроект №7468 про зміни до Митного кодексу також не підтримали. З нього віддали лише 206 голосів.
Також було проведено дев’ять голосувань щодо інших альтернативних нормативних документів. Але всі вони не набрали необхідної кількості голосів для схвалення.
Тому відповідь на питання – чи можна розмитнити авто онлайн полягає в тому, що, на жаль, зараз зробити це не можна.
На думку міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, законопроекти могли провалитися на голосуванні через неідеальність ініціатив та погану комунікацію з народними депутатами ВР. Міністр вважає, що можлива нестача голосів пов’язана з тим, що на момент голосування в залі була недостатня кількість депутатів, які могли б підтримати законопроекти.
Коли буде розмитнення у додатку Дія?
Наразі точних термінів немає. За словами міністра цифрової трансформації, повторне голосування за законопроект буде найближчим часом. Очікується, що це має статися до кінця року.
Як порахувати розмитнення у додатку?
Калькулятор розмитнення авто в Діє почав працювати ще на початку року. Будь-який водій міг скористатися цією послугою для розрахунку суми податків. Але у зв’язку з тим, що законопроекти провалилися на голосуванні, швидше за все, калькулятор буде змінено. Розмитнення авто у Дії законопроект буде зареєстровано у Верховній Раді повторно та поставлено на голосування. Також буде змінена і сама формула розмитнення.