Як пройшов масштабний військовий парад у Києві (відео)
На військовому параді в Києві була представлена найрізноманітніша техніка, яка сьогодні перебуває на озброєнні ЗСУ. Почнемо розповідь в тому порядку, в якому машини виїжджали на головну площу столиці – майдан Незалежності.
Першим був підрозділ бойових тактичних колісних машин Oncilla, зовні дуже схожих на відомий “Дозор-Б”.
Далі пройшли БТР-4Е, представлені 92-ю окремою механізованою бригадою імені кошового отамана Івана Сірка.
За ними можна було побачити десантно-штурмовий підрозділ 95-ї окремої десантно-штурмової бригади на БТР-3ДА. Ці машини є вітчизняною розробкою і на них встановлені сучасні бойові модулі “Штурм”, а також нові силові установки, які покращують ходові якості.
Слідом виїхав підрозділ на спеціалізованих броньованих автомобілях “Козак-2М1”, виготовлених компанією “Практика”. Кузов машин має посилений протимінний захист. Підвіска всіх коліс — незалежна.
Також у параді взяв участь підрозділ 36-ї бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білінського на бронеавтомобілях “Козак-2”, оснащених дистанційно-керованим бойовим модулем. Ці машини призначені для проведення тактичних операцій – перевезення особового складу, зброї та різного спорядження на дорогах будь-якої складності.
Хрещатиком проїхав і підрозділ мобільних мінометних установок “Барс-8”.
Далі можна було побачити гусеничні БМП-1ТС із бойовим модулем “Спис” від української компанії “Техімпекс”. Вони представлені 24-м окремим штурмовим батальйоном “Айдар” 53-ї окремої механізованої бригади імені князя Володимира Мономаха.
Центром Києві також пройшли танки 92-ї окремої механізованої бригади, вже згаданої вище. Це БМ “Оплот” і модернізовані “Булати” Т-64бМ2. А за ними їхала рота капітально відремонтованих танків Т-64БВ зі складу 53-ї бригади імені князя Володимира Мономаха.
Механізовану естафету переймають спеціалізовані броньовані автомобілі “Новатор” від виробника “Українська бронетехніка”. Вони оснащені вітчизняними протитанковими ракетними комплексами “Стугна-П”.
А це протитанковий підрозділ на спеціалізованих бронемашинах “Варта”, оснащених переносними протитанковими ракетними комплексами Javelin, які також здатні вражати і низьколітні цілі.
Ракетні війська та артилерію на параді представила 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола. Бортові тягачі КрАЗ-6322 (6х6) провезли знаряддя 2А36 “Гіацинт” і 152-мм гаубиці 2А65 “Мста-Б”.
На повнопривідних “КрАЗах” також можна було побачити системи реактивного залпового вогню БМ-21 “Бастіон”, які представила 92-га окрема механізована бригада.
Тисячі людей сьогодні також побачили систему реактивного залпового вогню “Вільха”, на якій встановлена система автоматизованого запуску реактивних снарядів. Вона є вітчизняною модернізацією потужної РСЗВ “Смерч”. Площа ураження одним залпом становить до 70 га.
Справжньою сенсацією параду став береговий ракетний комплекс РК-360МЦ “Нептун”, розроблений у 2018 році. Він призначений для контролю територіальних вод, ураження бойових кораблів і десантних кораблів. Максимальна його дальність становить 280 км.
Новітню його версію презентували на повнопривідних шасі марки Tatra 6х6 і 8х8 – пускову установку, транспортно-зарядну машину, дві машини управління і три транспортні вантажівки для перевезення контейнерів із ракетами.
А це — перспективна самохідна пускова установка оперативно-тактичного комплексу “Сапсан” на оригінальному п’ятиосному шасі
У параді взяли участь і самохідні вогневі установки “Бук-М1” і батарея тактичних зенітних ракетних 9К330 комплексів “Тор”. Вони ефективні навіть в умовах активної радіопротидії противника, на будь-якій висоті.
Зенітний ракетний підрозділ представив комплекс С-300ПС і сучасну вітчизняну радіолокаційну станцію П-18 “Малахіт” на шасі КрАЗ-6322 (6х6) з причепом.
Ця система призначена для цілодобового контролю повітряного простору над землею і водою, захищаючи від атак тактичними і балістичними ракетами противника, причому в умовах активних радіоперешкод.
Далі на параді були показані безпілотники зведеного розвідувального підрозділу. Це вітчизняні комплекси PD-2, “Лелека-100”, “Фурія” – на базі бронемашин Hummer, а також ударний безпілотний ракетний комплекс Bayrakrar TB-2 ударний безпілотний ракетний комплекс Bayrakrar TB-2 на напівпричепі з тягачем КрАЗ-6446 (6х6).
Техніку підтримки Збройних Сил України представляли багатофункціональні роботизовані платформи: РСВК-М “Мисливець” від КБ Robotics, озброєний дрон Ironclad і транспортний дрон Camel — від компанії ROBONEERS. Всіх їх везли на причепах, які буксирували машини Hummer.
А на базі позашляховиків Toyota Land Cruiser можна було побачити тактичні мобільні системи пеленгації TCI903-2, які отримали як міжнародну технічну допомогу від уряду США.
На параді також демонстрували комплекси радіоелектронної боротьби “Буковель” від ТОВ Proximus, встановлені на пікапах Mitsubishi L200 (4х4), призначені для ефективної протидії ворожим безпілотникам.
А ось і радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби AMTPQ-49 і AMTPQ-36 — відповідно на базі пікапів “Богдан-2351” (4х4) і машин Hummer з причепами. Вони дають змогу швидко і точно виявляти мінометні батареї противника в радіусі до 10 км.
У складі цієї механізованої колони техніка медичних сил Збройних Сил України. Це бронетранспортери БТР-4, санітарні автомобілі Hummer і Toyota Land Cruiser. Вони призначені для евакуації поранених у різних видах бою. За час ведення бойових дій на сході країни за допомогою цих автомобілів врятовано близько 2 тисяч життів українських воїнів.
На параді також було представлено зведений підрозділ засобів зв’язку мобільного пункту керуваняя. До його складу входять командно-штабні машини на базі БТР-КШ “Хорунжий” виробництва компанії “Практика”, БТР-4КШ і БТР-3КШ.
А також — автоматизований антенний комплекс центральної польової станції супутникового зв’язку на базі КрАЗ-6322 (6х6) і радіорелейні станції на шасі Renault Trucks D13T 280 (4х4) з фургонами. Ця нова техніка зв’язку сьогодні використовується в районі проведення операцій об’єднаних сил.
Демонструвалася і спеціальна техніка логістичного забезпечення військ. Це броньовані ремонтно-евакуаційні машини на базі БТР-4, транспортні тягачі та автоцистерни (паливозаправники) на шасі МАЗ-6х6, а також мобільні банно-пральні комплекси (на шасі МАЗ з причепами), обладнані для миття особового складу та прання особистих речей військовослужбовців — саме в польових умовах.
На центральну площу столиці виїхала і техніка Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Це польові комплексні апаратні зв’язки Д-14МУ, створені підприємством “Київприлад” — на шасі МАЗ (4х4) з кузовами-фургонами від компанії “Спецбудмаш”.
Вони призначені для забезпечення роботи вищого військового-політичного керівництва нашої країни в польових умовах сучасними захищеними мультимедійними послугами з використанням супутникових, радіорелейних і оптичних каналів захищеного зв’язку.
Був на параді і Центр спеціальних операцій боротьби з тероризмом та захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів. Цей підрозділ СБУ представлений на бронеавтомобілях “Варта”.
На Хрещатику також показали техніку Державної прикордонної служби — патрульні автомобілі Land Rover Defender, спеціалізовані броньовані автомобілі КрАЗ “Кугуар” і броньовані Hummer. Ця техніка використовується бойовим підрозділами для охорони і оборони державного кордону і неодноразово рятувала життя прикордонниками.
Квадроцикли, патрульні автомобілі на базі пікапів Ford Ranger, мобільні тепловізійні комплекси спеціального призначення на шасі автобусів Torsus Praetorian на шасі MAN TGM (4х4). Ця техніка використовується прикордонниками на мирних ділянках для охорони державного кордону.
Підрозділ Національної гвардії України показали на спеціалізованих бронемашинах “Новатор”, які призначені для виконання службово-бойових завдань із розвідки, патрулювання місцевості, пошуку та ліквідації диверсійно-розвідувальних груп.
А ось колона автомобілів спеціального призначення на базі Ford Transit. Вони призначені для виконання завдань з охорони громадського порядку. За нею слідує колона патрульних автомобілів Renault Duster, оснащених сучасним зв’язком і спеціальним обладнанням.
Далі ми бачимо спеціалізовану техніку Національної поліції України. Це мотоцикли Honda MC750 для оперативного реагування в умовах мегаполісу, автомобілі підвищеної прохідності Mitsubishi Outlander і пікапи Isuzu D-Max, а також спеціально оснащені автомобілі Renault Dokker і Fiat Doblo з кінологічними підрозділами.
На марші колона спеціалізованої техніки Державної служби з надзвичайних ситуацій. Це спеціальні аварійно-рятувальні машини легкого і середнього типу — відповідно на шасі Ford Ranger і Volkswagen Crafter, піротехнічні автомобілі легкого типу на базі бронемашин “Козак-5”, снігоболотохід “Богун”, а також пожежно-рятувальні автомобілі на шасі МАЗ (6х6) від українського підприємства “Пожмашина”.
Механізована колона сил спеціальних операцій збройний сил Словацької Республіки представлена 5-м полком спецпризначення, який і став основою для створення в 2019 році сил спецоперацій цієї країни. Полк має великий досвід спецоперацій в Сирії, Косові, Іраку та Афганістані. Його бійці виїхали на Хрещатик на квадроциклах BRP, мотовсюдиходах Polaris, а також на бронемашинах IVECO LMV з різним озброєнням.