Тест-драйв автобусів МАЗ із двигунами Mercedes-Benz (відео)
Тест-драйв новинок Мінського автозаводу було організовано в рамках конференції, яку провели 23 червня ВАТ «МАЗ» спільно з компаніями Daimler і ZF.
Захід відвідали і представники АВТЕК – першої української компанії, яка отримала сертифікат як авторизований сервісний центр МАЗ в Україні, що має право на проведення всього комплексу фірмової передпродажної, сервісної та гарантійної роботи як офіційний дилер РУП «МАЗ».
Для передмістя і не тільки
Передусім беремо на пробу одну з найсвіжіших новинок – автобус середнього класу МАЗ-232, який може працювати як на приміських, так і на міжміських маршрутах. Машина пропонується у двох виконаннях за конфігурацією дверей: з одинарними другими дверима (МАЗ–232062) – для міжміста, і з двостулковими, як у нашому випадку (МАЗ-232162), для передмістя.
Перше, що відрізняє МАЗ-232, – це дизайн носової частини з глибокими L-подібними проштамповуваннями під фарами головного світла. Останні представлені модерними окулярами–лінзами. Ще одне цікаве дизайнерське рішення – опуклий дах над кабіною водія, такий собі «чепчик». Все це одразу робить автобус впізнаваним.
У профіль також привертають увагу чорні вставки під бічними вікнами, які візуально збільшують площу скління і роблять кузов візуально легшим.
Довжина МАЗ–232 становить 9,16 м, ширина – 2,55 м, висота за кондиціонером – 3,30 м. Невелика колісна база в 4,56 м забезпечує хорошу маневреність.
Для посадки-висадки потрібно подолати три сходинки, нижня з яких розташована над рівнем дороги лише за 340 мм. У салоні встановлено 33 комфортабельних крісла – з розвиненою бічною підтримкою, відкидними підлокітниками і двоточковими ременями безпеки. А от спинки не відкидаються, на спинках крайніх від проходу сидінь є поручні – для пасажирів, які стоять. Загалом автобус розрахований на перевезення до 59 осіб, без врахування водія. Зліва по борту є багажні відсіки корисним об’ємом до 2,8 кубометра.
Під стелею помічаємо багажні полиці і блоки індивідуального освітлення та вентиляції, тут же розташована кнопка увімкнення динаміків і тривожна кнопка.
Посадку на водійське крісло дещо ускладнює великий підлоговий важіль коробки передач, однак до цього швидко звикаєш. Крісло Pilot на пневмопідвісці доволі зручне. Рульова колонка налаштовується за кутом нахилу невеликою педаллю, розташованою зліва.
Повертаємо ключ у замку запалювання, розташований за «мазівською» традицією на рульовій колонці спереду. Приємно дивує низький рівень шуму та вібрацій. На автобусі змонтовано чотирициліндровий турбодизель Mercedes-Benz OM 924 LA V/2 екологічного стандарту Євро-5. Він має робочий об’єм 4,8 л і розвиває 218 к.с. Максимальний крутильний момент – 810 Нм при 1200 – 1600 об/хв.
У парі з двигуном встановлена механічна, 6-ступінчаста коробка передач ZF 6S1010BO. До її Н-подібної схеми перемикання потрібно звикнути, оскільки передачі розташовані зліва направо. У цьому допомагає відповідна табличка зі схемою, внизу якої є попереджувальний напис: «Не залишати увімкненю передачу». Самі ж передачі вмикаються доволі чітко, вібрації на важелі КП відсутні.
Доки двері відкриті машина не поїде – спрацьовує блокування. Автобус спокійно рушає з місця з «другої» передачі і швидко набирає швидкість. Повна маса становить 14 т, однак у нашому випадку машина була без пасажирів. Пневматична підвіска коліс – спереду на двох, ззаду на чотирьох балонах – добре гасить поштовхи від дороги.
На швидкості машина не нишпорить по дорозі, а чітко тримає траєкторію. У цьому допомагає інформативне, приємне налите вагою кермо – особливо це помітно в близьконульовій зоні. Машина має хорошу оглядовість, в чому чимала заслуга зовнішніх дзеркал.
Гальма доволі чіпкі, можна скористатися і моторним гальмом. Максимальна швидкість обмежена 85 км/год. А щодо витрати пального, то на дисплеї борт-компьютера у нас висвітилася цифра 20 л на 100 км.
Низькопідлоговик на висоті
Другим нашим піддослідним автобусом став 12-метровий низькопідлоговик МАЗ-203. Схожі «двісті треті» вже повним ходом борознять київські простори – влітку 2017 року з’явилася інформація про те, що «Київпастранс» закупить ще сотню машин.
На полігоні в Мінську представили МАЗ-203015 у новій для нашого ринку комплектації – з 7,2-літровим 6-циліндровим турбодизелем Mercedes-Benz OM 926 LA стандарту Євро-5 потужністю ні багато ні мало 326 к.с. Мотор агрегатується з автоматичною 6-ступінчастою коробкою передач ZF 6AP 1400B. Мости застосовуються також фірми ZF – моделі AV 133/80. Важлива деталь для експлуатаційників: міжсервісний інтервал двигуна досягає 100 тис.км.
Автобус дуже м’який на ходу, при цьому вражає динаміка розгону. Машину ж ми катали без пасажирів, а три сотні «коней» роблять свою справу. Коробка передач працює плавно, без ривків – момент перемикання практично не відчувається.
Водійське місце комфортабельне: зручне крісло на пневмопідвісці, функціональна приладова панель, відмінна оглядовість. Двигуна практично не чутно. Пасажирський салон відділяє звуконепроникна перегородка – ніхто не заважає і не відволікає від процесу керування.
А стосовно перспектив, то МАЗ-203 можна замовити і з більш передовим двигуном – 7,7-літровим Mercedes-Benz OM 936 LA 6-2 екологічного стандарту Євро-6, потужністю 319 к.с. Такі машини вже працюють за кордоном. На виставковому стенді Daimler, який поставили на полігоні, представили цілу лінійку передових агрегатів, серед яких був і газовий мотор OM 936 LAG, який також можна встановити на низькопідлоговик МАЗ–203.
Активному просуванню автобусів МАЗ із двигунами Mercedes-Benz сприяє постійно зростаюча мережа сервісних станцій Мінського автозаводу, акредитованих за стандартами Daimler.
Редакція дякує офіційному дилеру ВАТ МАЗ в Україні – компанії АВТЕК за допомогу в організації поїздки на конференцію в Мінськ. Детальнішу інформацію про продукцію Мінського автозаводу можна дізнатися на сайті АВТЕК.