Ситуацію з закупівлею шкільних автобусів прокоментувало Міністерство освіти
Міністерство освіти і науки зазначає, що ні воно, ні інші центральні органи виконавчої влади, ні наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» у 2016-му році не мають і не мали жодного відношення до закупівлі шкільних автобусів. Ці закупівлі здійснюються органами місцевої влади за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та відповідних видатків місцевих бюджетів, повідомляє сайт МОН.
Саме органи місцевої влади провадять закупівлі шкільних автобусів, керуючись Законом України «Про публічні закупівлі» (набув чинності з 1 серпня 2016 року, до цього – керувалися Законом «Про державні закупівлі»).
Освітня субвенція, що надійшла до місцевих бюджетів в 2016 році на закупівлю шкільних автобусів, становить 600 млн грн. Місцеві влади мали докласти свої кошти і закупити необхідну кількість автобусів для школярів.
Розуміючи етичну складову питання в контексті військової агресії Росії проти України, Міністерство освіти і науки України рекомендувало департаментам (управлінням) освіти і науки обласних державних адміністрацій (лист від 29 квітня 2016 р. № 1/9-218) під час проведення конкурсних торгів на закупівлю шкільних автобусів надавати перевагу транспортним засобам вітчизняного виробника.
Водночас, звертаємо увагу, що за умовами конкурсних торгів, органи місцевої влади мають керуватися фактором відповідності технічним характеристикам та ціни при прийнятті остаточного рішення. Нижче наведена таблиця, в якій зазначені ціни переможців торгів у різних областях.
З таблиці видно, що є автобуси, ціни на які на 100-300 тис. грн нижчі, ніж пропозиції інших виробників. При цьому, зростання ціни на деякі українські шкільні автобуси відбулося саме після закладення в державний бюджет субвенції на їхню закупівлю.
МОН вивчає можливість звернення до компетентних органів щодо розгляду питання обґрунтованості ціни на українські шкільні автобуси.