Стало відомо, що потрібно, аби самокеровані авто з’явились на дорогах України
До 2035 року, 37% новопридбаних авто матимуть розширені можливості автономного керування. Що роблять інженери для самокерованих автомобілів вже зараз і які передумови появи автопілота в Україні — розповіли експерти GlobalLogic.
За прогнозами, ринок самокерованих авто сягне $557 млрд до 2026 року (з $54 млрд у 2019). Tesla була однією з перших компаній, яка почала масово виробляти електромобіли, оснащені датчиками та ПЗ для автономного водіння. Втім, вона не є єдиним гравцем на ринку — десятки автовиробників зосереджені на розробці рішень для автопілотів, зокрема:
- Volvo разом з Aurora Innovation представили самокеровані вантажівки Volvo VNL Autonomous на ACT Expo в Лас-Вегасі. Технологія автопілота Aurora Driver використовує комбінацію ПЗ на основі ШІ, а також камери, радари, датчики та компʼютери для навігації на дорогах.
- Volkswagen планує розпочати тестування роботаксі у Гамбурзі у 2026 році. Компанія вже втілювала пілотний проєкт з самокерованими таксі в Остіні, США, у 2023 році.
- Нещодавно Mercedes-Benz став першим автовиробником, якому дозволили провести тестування автопілота 4-го рівня (де система повністю контролює керування авто) в Пекіні.
Від “вільних рук” до повної автоматизації: що зараз пропонують автовиробники
Наразі виробники пропонують системи рівня “вільні руки” — коли авто виконує частину операцій без участі водія. Проте, як у США, так і в Європі, “вільні руки” дозволяються лише з системами моніторингу стану водія та його фокусу на дорозі. Крім того, такий рівень автоматизації допустимий тільки в обмежених середовищах, наприклад на автобанах з лімітом по швидкості. Наступні рівні — “вільні очі” (водій може не слідкувати за дорогою, але все одно сидить за кермом), “вільний розум” (водій не бере участі в керуванні, відповідальність за поведінку авто перекладається на автовиробника) і “повна автоматизація” (авто рухається без присутності водія і кермо вже стає опцією). Для останніх двох рівнів потрібні зміни і всередині самого авто, і в середовищі, що його оточує.
Що має змінитись на рівні авто?
Наразі автопілот не готовий до масштабного застосування. Самокеровані авто безпечні у достатньо контрольованому середовищі, де немає собак, дітей, туману й завжди гарна розмітка. Втім, світ навколо досить складний і непередбачуваний. У підготовці самокерованих авто до реальності допомагає, зокрема, ШІ. Автопілот тренують на реальних даних (датасетах) з десятків різних сенсорів (лідари, радари, камери, ультразвукові датчики та інші), навчають його розпізнавати дорогу, обʼєкти, контекст, ситуації. Пришвидшити інтеграцію ШІ в самокеровані авто допомагатиме SDV (software defined vehicle) платформа — рішення від інженерів GlobalLogic, яке допомагає розробляти та тестувати ПЗ для авто.
Що має змінитись у середовищі та чого не вистачає Україні?
Інженери виокремлюють 5 передумов появи автопілота на дорогах України:
- Зміни в законодавстві та регуляціях, які дозволять запуск принаймні експериментальних сервісів роботизованих таксі.
- Створення “сценаріїв користування”, де впровадження автопілота буде виправданим: наприклад, самокеровані вантажівки можуть знизити витрати логістичних компаній. Адже автопілоту не потрібні зупинки на маршруті.
- Залучення інвестицій на розбудову інфраструктури. Зокрема це стосується впровадження 5G, що пришвидшує обробку і передачу даних, і створення дорожньої інфраструктури (розмітка, покриття, освітлення тощо).
- Введення страхування ризиків автопілотів є задачею як локального, так і міжнародного рівня. Розвʼязання питання, хто несе відповідальність за порушення правил дорожнього руху та транспортні пригоди.
- Створення центрів обслуговування самокерованих авто з кваліфікованими фахівцями та технологічним оснащенням.
“Поява автопілота в Україні буде результатом синергії автовиробників, інженерів, державних органів і страхових компаній. Перші автопілоти в таксі або доставці можуть зʼявитися через 3-5 років. Вже зараз наші інженери працюють з лідерами галузі та обмінюються досвідом. Це дозволить краще імплементувати новітні рішення в Україні”, — коментує Сергій Найда, віцепрезидент з інжинірингу GlobalLogic.