X

Туреччиною на автомобілі. Поради мандрівникам

Турецкое побережье Средиземного и Эгейского морей остается одним из самых популярных мест отдыха украинцев. Туда все летят самолетом, но истинным автомобилистам интересно прокатиться по стране и на машине.

Взяти напрокат автомобіль можна як у великому готелі, так і у значних за розміром курортних містах і аеропортах. І якщо у готелях найчастіше пропонують машини від місцевих компаній, то в аеропортах і містах працюють міжнародні прокатні фірми, у яких можна замовити авто заздалегіть в Україні. Ціни прокату – європейські. Слід врахувати, що під час оплати компанія забронює певну суму застави. Головне розчарування автомобіліста в Туреччині – дуже дороге пальне. Ще три роки тому літр бензину коштував близько двох євро. На сьогодні ціни зменшилися, проте за літр 95-го доведеться заплатити близько 4,5 ліри (€1,4), а за дизель – 3,8 ліри (€1,2).

На півдні країни дороги непогані і немає платних автобанів. Утім, тут слід врахувати національні особливості. Місцеві водії часто не дотримуються Правил дорожнього руху, нерідко сигналять, можуть підрізати. Хоча цього і у нас вистачає. До того ж цих гарячих хлопців часто заспокоює поліція, яку тут можна зустріти постійно.

Із курортів Середземноморського (Кемер, Анталія, Белек, Сіде, Аланія) або Егейського узбережжя (Мармаріс, Бодрум) на автомобілі можна поїхати до тих пам’яток, куди фірми везуть на автобусі. Але якщо вам не подобається ходити і їздити групами, краще все ж таки скористатися машиною.

Памуккале

Найвідоміший туристичний об’єкт Туреччини розташований порівняно недалеко від пляжних курортів. Сюди їдуть, щоб скупатися в термальних водах і зробити фото на майже білих схилах-терасах із травертину. З центру туристичної Анталії до Памуккале – близько 250 км, які можна подолати за три з чимось години. Щоправда, в самій Анталії й біля туристичної перлини можуть бути затори, тому час треба розрахувати з запасом. Спочатку потрібно їхати до Денізлі – дорога сюди багатосмугова. Щоб потрапити на Памуккале, необхідно проїхати це місто по прямій, а далі слідувати за вказівником «Hierapolis, Pamukkale».

Каппадокія

Найдавніше скельне місто, розміщене в національному парку з унікальними горами вулканічного походження. Розташоване у центрі країни (в напрямку до її столиці Анкари), тому дорога на автомобілі сюди неблизька – вона займе більше ніж шість годин. Але якщо вже ви зважилися приїхати, варто залишитися на пару днів, щоб побачити якомога більше. Щоправда, влітку температура вдень тут піднімається вище сорока градусів і різко опускається вночі. Тому найкращий час для відвідування цієї місцевості – весна й осінь. І не забудьте теплий одяг!

Ефес

У стародавньому турецькому місті Ефесі стоїть одне з семи чудес світу – храм Артеміди (550 р. до н. е.). Крім того, тут можна подивитися на стародавні бібліотеки, лазні та інші античні споруди. Ефес розташований біля західного узбережжя Туреччини – неподалік населеного пункту Сельчук, у сторону Ізміра. Від Анталії сюди 408 км, що займе понад п’ять годин. Утім в Ефес можна заїхати після Памуккале, адже між цими пам’ятками лише 188 км і розміщені вони в одному напрямку. Набагато ближче до цих чудес світу з іншого курортного міста Туреччини – Мармаріса – лише по 200 км. Шлях до Ефеса проходить через платні автобани. Щоб ними скористатися, слід завчасно придбати стікери оплати (5 лір за стікер і щонайменше 15 – оплата послуг) та прикріпити його на лобовому склі автомобіля. Щоб система взяла плату за проїзд, в’їжджаючи на автобан, треба знизити швидкість і стежити за встановленим там світлофором. Зелене світло означає, що проїзд оплачено, жовтий – що не вистачило грошей на рахунку. На жовтий їхати можна, але краще поповнити рахунок протягом семи днів, оскільки після цього періоду зросте пеня. А стікер зв’язаний із машиною, тому прокатній компанії не важко вирахувати, хто був за кермом в певний момент часу.

Аспендос

Це старовинне місто розташоване по дорозі з Анталії в Аланію. Тому заїхати сюди можна, якщо, наприклад, на деньок зіпсувалася погода на курорті. Щоправда, пам’яток в Аспендосі небагато, найголовніші з них – давньоримський амфітеатр і міст XIII століття.

Із курки не бульйон, Туреччина не закордон

Нині цю відому приказку радянських часів про Болгарію сміливо можна застосовувати до Туреччини. Адже приїжджаючи в тутешні готелі, нерідко чуєш більше російської мови, ніж турецької. Те саме стосується вказівників, вивісок, цінників тощо. От би ще мобільним телефоном можна було користуватися так само вільно і недорого, як вдома… Така можливість існує! Щоправда, тільки для абонентів Vodafone Україна. Судіть самі. Якщо двоє членів сім’ї користуються середнім тарифом Vodafone Red M з абонплатою в 150 грн на місяць, то підключивши послугу «Роумінг як вдома», протягом 7 днів можна безкоштовно розмовляти між собою 150 хвилин. Для тарифу Red S встановлено ліміт 90 хвилин, Red L – 270 хвилин, а для контрактних абонентів взагалі без обмежень. Якщо не вистачає дзвінків, можна писати одне одному SMS – в тарифи закладено таку саму кількість безкоштовних повідомлень. Крім того, після виїзду з готелю, коли немає безкоштовного Wi-Fi, можна сміливо вмикати в телефоні «Інтернет у роумінгу», адже в кожному пакеті передбачено і певний трафік мобільного Інтернету 3G-якості. З його допомогою можна одразу після фотографування біля стародавніх руїн постити свої зображення в соцмережі і рахувати лайки від друзів.

Фото з архиву редакції та TezTour