Дороги Польщі
Без перебільшення можна сказати, що українці заходять в Європу через Польщу. Чимало наших співгромадян їздять в цю країну на закупівлі, на відпочинок і на роботу, ведуть бізнес і навчають своїх дітей. І саме через Польщу у нас починається сприйняття європейського способу життя. Причому одразу з кордону.
Автобан на Захід
Перше, що треба зробити, в’їжджаючи в Польщу – ввімкнути фари. Тут потрібно їздити з увімкненими фарами ближнього світла 24 години на добу і цілий рік. Звісно, це не стосується тих автомобілів, у яких є денні ходові вогні.
Якщо прямувати до Німеччини через Польщу, виїжджаємо на сучасний автобан, який повз населені пункти веде прямо до західного кордону країни. Ця дорога завдовжки 650 км побудована зовсім недавно і зроблена за всіма правилами будівництва європейських магістралей.
Перші 250 км дорога до Кракова безкоштовно – проїзд за гроші тут буде з 2018 року. А от далі на дорозі А4 та деяких ділянках магістралей А1 і А2 доведеться заплатити. Оплата можлива і в польських злотих, і в євро, і в доларах, а також з вашої кредитної картки. Зазвичай на в’їзді на платну дорогу треба взяти талончик, і шлагбаум відчиниться. Оплата проводиться на виїзді з платної ділянки. Але можуть бути й інші варіанти оплати: наприклад, як на в’їзді, так і на двох кінцях ділянки. Вартість проїзду – 0,2 злотих (приблизно 1,2 грн) за кілометр шляху.
Крім автомагістралей, які позначаються літерою А, в Польщі існують так звані швидкісні дороги (літера S). На дорогах з різними позначеннями і рядністю існують свої ліміти швидкості. Понад те, ліміт іноді залежить і від часу доби. Так, вдень в населених пунктах, як і у всій Європі, в польських містах і селах можна рухатися з максимальною швидкістю 50 км/год. А от вночі діє вже «радянський» ліміт – 60 км. На заміській дорозі максимальна швидкість залежить від кількості смуг. На односмуговій у кожному напрямку ліміт 90 км/год, а на двосмуговій – 100 км/год. Якщо дорога з роздільником, на ній можна їздити до 120 км/год, а на автомагістралях – всі 140 км/год. Крім того, треба стежити за знаками – на них ліміт може бути іншим (в обидві сторони). Швидкісний режим відстежують не лише автоматичні камери, а й мобільні патрулі поліцейських, причому нерідко навіть на машинах без розпізнавальних знаків. А якщо перевищити швидкість в населеному пункті на 50 км/год (тобто проїхати трохи швидше 100 км/год), поліцейський має право забрати права на три місяці. За менші гріхи штрафи менші: перевищення швидкості до 10 км/год – 26 євро в населеному пункті і вдвічі менше – за його межами. Іноземцю штраф краще сплатити на місці порушення, інакше поліцейський має право затримати людину до сплати або доведення його невинності в суді.
Трохи минулого
Крім кількох автобанів, інші дороги в Польщі будували ще за часів соціалізму. Але за якістю вони навіть віддалено не нагадують вітчизняні. Рівний асфальт, наявність відбійників, велика кількість зрозумілих знаків, світлофорів і кругових рухів. Єдина проблема – мала швидкість пересування і наявність великого трафіку. Адже автомобілів у Польщі багато, і щільний рух не тільки у великих містах, а й у маленьких і навіть між ними.
Більшість польських містечок мають цілком європейський вигляд, і організація дорожнього руху там теж дуже цивілізована.
Пальне в цій країні недороге як для Європи – приблизно 1 євро за літр бензину, трохи дешевшим є дизпаливо. А от газ дешевший утричі, і газових заправок тут чимало.
Розмовляємо по-сусідськи
У Польщі немає оператора Vodafone, але ж ми вже звикли, що за кордоном вигідно користуватися зв’язком саме з цим оператором. Що ж робити? Абонентам Vodafone Україна не варто непокоїтися – привабливі тарифи діють в мережі будь-якого польського оператора. Навіть у мінімальному пакеті Red S абоненту Vodafone Україна надається пакет із 90 хвилин розмов на вхідні дзвінки з будь-яких операторів світу, а також у мережі свого оператора. Крім того, можна буде відправити 90 SMS або скористатися 90 МБ якісного європейського мобільного інтернету. Всі ці послуги можна використовувати протягом семи днів з моменту активації пакету «Роумінг як вдома». А якщо безкоштовних хвилин не вистачить, діятимуть дуже невисокі тарифи на зв’язок за кордоном. Наприклад, вихідний дзвінок у мережі Vodafone Україна і МТС Україна, а також вхідний дзвінок із будь-якого оператора світу коштуватиме 2 грн за хвилину розмови. Відправлена з українського телефону SMS або MMS на будь-який телефон світу коштує лише 50 копійок, 100 МБ мобільного Інтернету – 35 грн, а вихідні дзвінки на номери інших абонентів України та 16 країн Європи – 10 грн за хвилину.
Корисні телефони | |
Екстрений номер | 112 |
Пожежна охорона | 998 |
Швидка допомога | 999 |
Поліція | 997 |
Фото з архіву редакції