«Евро» – магическое слово для нашего автомобилиста. Многие считают: если бензин или дизель отмечен любым индексом Евро, это уже залог качества. Увы, этот постулат работает далеко не всегда.
І йдеться зовсім не про розведене або взагалі фіктивне пальне. Цього добра у нас теж вистачає. Зараз ми говоримо про ту масу великих АЗС, які працюють виключно в рамках законодавчого поля і, відповідно, суворо дотримуються встановлених у країні стандартів.
В Україні це чинний з 2015 року ДСТУ 7687:2015, який визначає вимоги до автомобільних бензинів класу Євро 3, Євро 4 і Євро 5. Ми звикли оперувати цими поняттями тільки в аспекті екології, і якоюсь мірою це відповідає дійсності. Так, індекс Євро означає рівень вмісту в паливі речовин, що впливають на токсичність вихлопу, але, з іншого боку, він же визначає і рівень експлуатаційних якостей палива.
У країнах ЄС діє стандарт EN 228, який суттєво суворіший за український ДСТУ 7687:2015 – насамперед за експлуатаційними характеристиками палива, але також є різниця і в класифікації типів бензину. Українське паливо класів Євро 3 і Євро 4 до сучасного європейського стандарту ніяк не дотягує. І тільки бензин, зазначений в Україні індексом Євро 5, відповідає європейським вимогам. Але таке паливо продається лише на деяких вітчизняних АЗС, причому переважно в столичному регіоні.
Схожа картина і з дизельним пальним. Український ДСТУ 7688:2015, визначаючи вимоги до дизпалива класів Євро 3, Євро 4 і Євро 5, відповідає європейському стандарту EN 590 лише в частині Євро 5. А наші вимоги до палива класу Євро 4 і Євро 3 взагалі не відповідають вимогам EN 590. Отож, якщо ваш автомобіль розрахований на використання палива європейського класу, поставтеся уважніше до тих індексів і допусків, які позначені на АЗС.
Краще віддати перевагу перевіреним мережам – тут, принаймні, суворіше ставляться до дотримання заявлених норм і відкрито декларують, яким стандартам відповідає те чи інше пальне. Хороший варіант – міжнародні «мережевики», тобто оператори, які працюють на українському та європейському ринках: у них діють єдині стандарти для всіх країн присутності, відповідно і підхід до класифікації палива європейський.
Думка
Тимофтей Роман, експерт, компанія Shell
– Висококласне пальнео європейської якості, без сумніву, в Україні є. Але, потрібно знати, де його знайти. Найбільш надійний спосіб, який працює у всіх регіонах країни – це брендові АЗС або автозаправні комплекси міжнародних мережевих компаній, представлені в Україні. У таких операторів ринку жорсткі вимоги до контролю якості палива у всіх країнах присутності.