Автобуси-роботи Fabulos виходять на європейські дороги (відео)
Після півтора року розробки автономних шатлів Fabulos відбудуться їх ходові випробування в невеликих автопарках Естонії, Фінляндії, Греції, Нідерландів і Норвегії. Кожен із трьох постачальників, обраних для цієї фази, отримає до 1 млн євро для підготовки шатлів і впровадження операційних систем для перевірки їх на прототипах. До трьох консорціумів постачальників входить низка компаній із п’яти країн: Sensible4-Shotl (фінсько-іспанська), Saga (норвезько-канадська) і Mobile Civitatem (естонська).
Основна увага приділяється рішенню “під ключ”, яке дає змогу керувати автоматизованим автобусним парком роботів у рамках систем громадського транспорту міст для забезпечення привабливих, економічних і стійких транспортних рішень.
Експлуатація автономних шатлів Fabulos вже почалася 14 квітня 2020 року в Гельсінкі (Фінляндія).
У червні 2020 року очікується запуск автобусів-роботів у Гьєсдалі (Норвегія) і Таллінні (Естонія), проте через низку обмежень, пов’язаних з COVID-19, можуть виникнути деякі затримки. А на осінь заплановано старт випробувань шатлів у Ламії (Греція), Гелмонді (Нідерланди) і знову в Г’єсдалі.
У рамках кожного 50-денного випробування будуть оцінюватися функціональні можливості, сумісність і безпека автономних парків.
У Гельсінкі парк із трьох автономних автомобілів, включно з автобусом-роботом Gacha, експлуатується на круговому маршруті, частково в окремій смузі, зі швидкістю до 40 км/год. Більша частина маршруту проходить у змішаному русі, передбачає проїзд кількох перехресть зі світлофорами, праві повороти, вуличну парковку і кругову розв’язку. На маршруті є три автобусні зупинки, хоча можлива посадка-висадка і висадка, яка доступна через мобільний додаток.
Технологічно шатли Fabulos не потребують водія або бортпровідниці, оскільки вони можуть працювати повністю автономно. Уперше в Європі контроль за автономними парками здійснюється з нещодавно створеного Центру дистанційного керування (Remote Control Centre). У виняткових ситуаціях оператор може дати дозвіл на проходження об’єкта, наприклад автомобіля, що блокує дорогу, або взяти на себе керування транспортним засобом.
Мета Fabulos — прискорити впровадження нових типів автоматизованих рішень останньої милі, що виходять на європейський ринок.
Відзначимо, що шаттл Gacha розробила японська компанія MUJI під керівництвом відомого дизайнера Наото Фукосава. Машина була відзначена призом за найкращий дизайн — Good Design Gold Award 2019.
Щодо технічних характеристик, то автобус-робот оснащений лідарами, радарами, камерою кругового огляду, GPS і системою керування каналами зв’язку 4G/5G. Машина електрична, повнопривідна. Максимальна швидкість обмежена 40 км/год. Запас ходу – до 100 км. Габаритні розміри: довжина — 4,5 м, ширина — 2,4 м і висота — 2,8 м. Салон розрахований на 10 осіб, місць для сидіння — 6.