У яких випадках можуть забрати авто на штрафмайданчик
Мовою закону транспортування автомобіля на штрафмайданчик без згоди водія (власника) називається тимчасове затримання транспортного засобу. Правила того, хто, коли і як може це робити, а також коли це робити не можна, детально описані в Кодексі України про адміністративні правопорушення (КУАП, статті 265-2 і 265-4).
У листопаді-грудні 2018 р. КМУ ухвалив кілька постанов, необхідних для реалізації цих статей, а на початку лютого 2019 р. МВС підготувало відповідну інструкцію. Саме через неготовність процедури внесення цих власників ТЗ до держреєстру і відсутність сертифікованих приладів для фото- або відеозйомки евакуацію за неправильну парковку призупинили. Її повномасштабний запуск заплановано на березень 2019 р.
У яких випадках можуть забрати авто на штрафмайданчик
Якщо не розглядати покинуті авто або автомобілі-знаряддя злочину, типових ситуацій кілька:
- порушення правил зупинки і стоянки або поведінки на парковці;
- порушення ПДР, за які забороняють експлуатацію транспортного засобу;
- потрапляння в ДТП з потерпілими або зі значними пошкодженнями транспортних засобів та інших об’єктів;
- потрапляння в розшук як боржника в провадженнях виконавчої служби.
Перша ситуація – найпоширеніша, і зазвичай евакуація машини відбувається заочно, тобто без водія. В інших випадках затримання автомобіля відбувається у вас на очах, причому в одних випадках воно може бути з доставкою авто на спеціальний майданчик, а в інших – із застосуванням блокуючих пристроїв до усунення порушення.
Що робити, якщо автомобіля немає на місці, де ви його припаркували
Уважно огляньте місце, де залишили автомобіль: за законом під час затримання ТЗ поліцейські (інспектори) зобов’язані залишити на місці повідомлення про це. Але на сайті патрульної поліції рекомендують негайно подзвонити на номер 102 або на гарячу лінію патрульної поліції (044) 287-82-82, щоб перевірити, чи дійсно авто евакуювали на штраф майданчик або його викрали.
У першому випадку черговий проінформує, куди звертатися і що треба зробити, щоб забрати автомобіль. У разі крадіжки (викрадення) треба написати заяву в районному управлінні поліції
Сторінка про парковку та евакуацію на сайті патрульної поліції
Хто відправляє автомобіль на штрафмайданчик
Рішення про тимчасове затримання ТЗ і організацію евакуації авто в усіх випадках приймають поліцейські (різних підрозділів залежно від ситуації), а за неправильну стоянку або парковку в межах населених пунктів – ще й муніципальні інспектори з парковки.
Інструкція, як вони повинні працювати, викладена в спеціальному “Порядку тимчасового затримання транспортних засобів і їх зберігання”, затвердженому Постановами КМУ № 1102 від 7.12.2008 для поліції і № 990 від 14.11.2018 р., – для інспекторів парковки.
Порушення правил зупинки, стоянки та паркування
У вересні 2018 року набув чинності так званий «Закон про реформу паркування» (№ 2262-VIII), який перетворив старі нечіткі формулювання про порушення ПДР, що створюють “істотні перешкоди або загрозу безпеки дорожнього руху”, на чіткий перелік неправильних дій, за які дозволено затримувати автомобілі (стаття 265-4 КУАП).
Тепер для поліції та інспекторів парковки є кілька причин викликати евакуатор:
- паркування на проїжджій частині в два і більше рядів;
- розміщення авто в заборонених ПДР місцях зупинки і стоянки (залізничні переїзди, трамвайні колії, на мостах-естакадах-шляхопроводах і під ними, в тунелях, на пішохідних переходах, на проїжджій частині на виїзді з двору/території, в зоні ремонтних робіт, ближче 10 м до переходів-перехресть-ремонтних робіт-виїзду з двору/території, ближче 30 м до зупинки громадського транспорту з обох боків, а також там, де ширина проїзду до суцільної розмітки або до краю проїжджої частини менш ніж 3 м, або де буде неможливий зустрічний роз’їзд);
- авто розташоване так, що робить неможливим рух інших ТЗ або створює перешкоди пішоходам, особам з інвалідністю, дитячим візкам;
- на смузі для громадського транспорту;
- на позначеній знаками/розміткою велодоріжці;
- авто перешкоджає руху снігоприбирального або іншого технологічного транспорту в разі надзвичайного стану або складної екологічної ситуації в цій місцевості;
- порушення схеми паркування.
До цих ситуацій додалися ще кілька причин евакуації, пов’язаних з порушеннями на розмічених майданчиках для паркування:
- зупинка або стоянка на позначених місцях для ТЗ, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять людей з інвалідністю, а також створення перешкод для паркування таких осіб;
- неправомірне використання на транспортному засобі розпізнавального знака “Водій з інвалідністю”;
- розміщення на місцях для безкоштовного паркування пільговиків, не маючи таких прав;
- паркування на місцях, не призначених для паркування відповідних транспортних засобів.
Таким чином, якщо поставити авто на платну парковку (стоянку) на більш ніж 10 хв і не сплатити її, за це буде тільки штраф, а евакуатор викличуть, якщо ви зайняли місце для інвалідів, автобусів і навіть для електромобілів (!), але ви не відповідаєте таким категоріям або ж ваше авто заважає пересуватися чи паркуватися іншій людині.
Важливо: поліцейські (інспектори) у разі відсутності водія мають
- обов’язково зафіксувати на фото з двох протилежних ракурсів або на відео місце розміщення порушника;
- негайно надіслати інформацію про затримання такого ТЗ (зокрема адреса сайту з фото/відео порушення і місце зберігання авто) на мобільний номер і на електронну пошту його користувачеві, якщо він зареєстрований в Єдиному державному реєстрі ТЗ (!), а якщо ні, то в чергову частину територіального органу Нацполіції;
- залишити на місці, де був автомобіль, повідомлення про затримання ТЗ і про необхідність водієві прибути у відділення поліції для оформлення протоколу про правопорушення (там же його повідомлять про місце перебування авто).
У всіх випадках у разі відправлення авто на штрафмайданчик складають “Акт огляду і тимчасового затримання ТЗ”, який підписують: поліцейський (чи інспектор парковки), два понятих і особа, яка виконує доставку на спеціальну стоянку. Якщо автомобілю завдадуть збитків під час транспортування і/або зберігання, збитки відшкодовуються за рахунок суб’єкта господарювання, який надає ці послуги, або за його страховкою.
Коли можна скасувати евакуацію
Якщо водій повернувся, евакуації автомобіля-порушника не виконують. Поліцейський виписує штраф, а водій у максимально короткий термін повинен прибрати автомобіль з місця порушення. Навіть якщо евакуатор уже прибув за викликом, поліцейський скасовує затримання і оформлює протокол.
Але якщо автомобіль уже навантажили на евакуатор, усе залежатиме від ваших умінь вести “мирні переговори”, оскільки в цьому випадку вважається, що вже почалося транспортування на штрафмайданчик, за що повинен платити порушник.
Евакуація ТЗ у присутності водія
Поліція може зупинити, затримати автомобіль і відправити на штрафмайданчик ще за таких порушень, якщо їх неможливо усунути на місці в максимально короткий термін:
- несправності ТЗ, з якими ПДР забороняють його експлуатацію (гальмівна система, рульове управління, тягово-зчіпний пристрій, зовнішні світлові прилади (в темний час доби), склоочисники і склоомивачі (в дощ або сніг), незаконне переобладнання тощо);
- ТЗ підлягає обов’язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов;
- ТЗ не зареєстрований, без номерного знаку або з нестандартним, неправильно закріпленим, закритим, забрудненим (з неможливістю прочитання на відстані 20 м), неосвітленим номерним знаком або номерним знаком іншого ТЗ;
- встановлені спеціальні світлові або звукові сигнали без офіційного дозволу;
- водій не має при собі або відмовився пред’явити посвідчення водія, реєстраційний документ на ТЗ, поліс обов’язкового страхування;
- управління ТЗ особою, що не має або позбавлена права управління;
- водій у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів;
- порушення правил перевезення небезпечних вантажів, проїзду великогабаритних і ваговитих ТЗ;
- перевезення іноземців і осіб без громадянства з порушенням правил перебування в Україні;
- порушення ПДР, що спричинило пошкодження ТЗ, вантажу, колії доріг, інших споруд або майна, тобто ситуація ДТП.
Полиция должна дать возможность нарушителю связаться с другими лицами, чтобы сообщить о задержании и принять меры по возврату автомобиля в место назначения. Например, в случае неисправностей самому вызвать эвакуатор для перевозки на СТО, а нетрезвый водитель может попросить знакомых отвезти автомобиль домой (статья 265-2 КУАП).
Сколько стоит полицейский эвакуатор
Расценки за транспортировку и хранение задержанных ТС на специальных площадках для всех населенных пунктов одинаковы и утверждаются общим приказом МВД, Минэкономики и Минфина № 967/1218/869 от 10.10.2013 (суммы платежей указаны без НДС, т.е. нужно добавлять еще 20%). Цены не зависят от того, принадлежит ли техника и площадка государственному или частному предприятию. Стоимость транспортировки легковушки до 2 тонн составит 720 грн, а первые сутки хранения – 144 грн.
з/п | Наименование услуги | Единица измерения | Размер оплаты за ТС, грн. |
1 | Транспортирование на спецплощадку (стоянку) ТС полной массой: | ||
до 2000 кг включительно | за услугу | 600 (с учетом НДС – 720 грн.) | |
от 2000 до 3000 кг | за услугу | 700 (с учетом НДС – 840 грн.) | |
от 3000 кг | за услугу | 850 (с учетом НДС – 1020 грн.) | |
2 | Хранение ТС на специальной площадке (стоянке): | ||
за первые-седьмые сутки, включительно | за сутки | 120 (с учетом НДС – 144 грн.) | |
за каждые следующие сутки, начиная с восьмых | за сутки | 20 (с учетом НДС – 24 грн.) , |
Когда и как можно забрать авто со штрафплощадки
Возврат авто производится после личного обращения нарушителя в отделение полиции. В случае, когда вы просто нарушили правила стоянки-парковки, забрать авто можно сразу же после получения протокола о правонарушении, оплаты штрафа, а также услуг транспортировки и хранения на штрафплощадке. Если же это ДТП без пострадавших, полиция открывает административное делопроизводство и тогда забрать авто можно после окончания трехдневного срока временного задержания ТС, независимо от стадии решения дела. При открытии уголовного дела по ДТП с пострадавшими задержать авто в ходе следствия могут на бОльший срок для проведения экспертиз. Решение об этом принимает следователь.
В случае несогласия с действиями полиции придется обращаться в суд. Часто возникает вопрос, почему пострадавший в ДТП владелец авто должен платить за штрафплощадку? В этом случае нужно обратиться с заявлением по делу, чтобы суд взыскал эту сумму с виновника.