X

Як вберегтись від теплового удару в авто

Отправляясь в путь в летнюю жару на авто, будьте готовы - высокие температуры объявят вашему телу войну.

Від того, чи виграєте ви битву зі спекою в автомобілі, залежить не тільки ваше життя та здоров’я, а й благополуччя пасажирів та інших учасників руху.

Сприйняття високих температур

Якщо у вас в автомобілі немає кондиціонера (клімат-контролю) або вони не працюють, готуйтеся до битви зі спекою.

Лікарі називають температуру тіла людини в межах 36,1о С – 37о С. Для підтримки цих показників, без використання нагрівальних або охолоджувальних пристроїв, температура навколишнього середовища не повинна перевищувати 28°C.

Варто розуміти, що лише показання термометра далеко не завжди відображають справжній стан довкілля. Те, як на них реагує людський організм, часто залежить від вологості повітря. Наприклад, температура 29˚C при нульовій вологості відчуватиметься, як 26оC. Та ж температура з 80% вологістю вже відчуватиметься, як 36°C.

“Сухі” високі температури людина переносить відносно добре. При «вологих» наша шкіра починає виділяти багато вологи – піт струмує по шкірі і не випаровується. У таких умовах відбувається зневоднення, а ефект охолодження немає. Тому ми так тяжко переносимо «вологу» спеку.

Чим небезпечна спека

Високі температури навколишнього середовища небезпечні для водія та пасажирів.Вже при 32о С – 40о C у багатьох людей можуть розпочатися м’язові судоми та так зване теплове виснаження (перегрів).

У діапазоні 40 про C – 54 про C у людини спостерігається різке зневоднення та порушення роботи серцевої та дихальної систем. Це ознаки термічного удару. Вищі температури загрожують не здоров’ю, а життя.

  • Симптоми теплового виснаження (гіпертермії):
  • підвищене потовиділення;
  • загальна втома;
  • набряки кінцівок;
  • головні болі та запаморочення;
  • падіння артеріального тиску; слабкий, але частий пульс;
  • реакції психіки – агресивність чи навпаки пригніченість.

Симптоми теплового удару

  • почервоніння шкірних покривів;
  • відсутність потовиділення;
  • висипання – насправді це запалені потові залози;
  • сильний та швидкий пульс (тахікардія);
  • хворобливі м’язові спазми та судоми;
  • втрата свідомості;
  • підвищення температури тіла вище 38 ° C;
  • сплутаність свідомості, марення, дивна поведінка;
  • нездатність виконувати фізичну та розумову роботу;
  • нудота та блювання.

А тепер уявіть, що ці симптоми виникають під час керування автомобілем. Їхня поява може призвести до зниження уваги та швидкості реагування, дезорієнтації і навіть непритомності прямо за кермом. Така втрата контролю за транспортним засобом може призвести до аварії з невідомими наслідками.

Для кого спека небезпечніша

Здатність нормально переносити високі температури варіюється від людини до людини, і залежить від стану організму. Люди із зайвою вагою спеку переносять тяжко, бо у них порушена теплорегуляція.

Вік є важливим фактором – високі температури особливо шкідливі дітям та людям старше 45 років з низьким рівнем фізичної підготовки.

Переносність високих температур значно знижується у людей із захворюваннями серцево-судинної та дихальної системи, при гіпертоніях, респіраторних захворюваннях, діабеті та захворюваннях нирок. Також спеку можуть гірше переносити ті, хто приймає лікарські препарати – сечогінні, антиалергічні засоби та підвищують тиск. Прийом алкогольних та кавових напоїв також стимулює швидкий перегрів.

Жінки менш терпимі до високих температур, ніж чоловіки, бо їхня здатність до теплообміну на 45% гірша за чоловічу. І особливо слід бути обережним вагітним жінкам – спека їм шкідлива.

Що робити при перегріві (тепловому виснаженні) та тепловому ударі

Якщо у людини, ймовірно через спеку, виникла непритомність або спостерігається три і більше перерахованих вище симптоми, в цьому випадку потрібно негайно звертатися до лікаря.

Для лікування теплового виснаження потрібно максимально швидко охолодити тіло – сховатися в прохолоду, дрібними ковтками пити охолоджену воду, прикласти до голови і тіла лід, мокру тканину або прохолодну ванну. Робити це доти, доки симптоми не зникнуть

Профілактика теплового виснаження

Пийте багато рідини – постійно, дрібними ковтками і навіть тоді, коли не хочете.Одягайтеся відповідно до погоди – натуральні, легкі тканини, одяг, що не сковує рух. Охолоджуйте салон автомобіля всіма доступними способами. Ніколи навіть «на секундочку» не залишайте іншу людину, дитину або домашню тварину в автомобілі, що стоїть.