Як вибрати вогнегасник для електромобіля та гібрида

К выбору огнетушителя для автомобиля нужно подходить с максимальной ответственностью – в какой-то момент он может стать единственным спасителем вашей жизни и имущества.

Автомобілісти знають – будь-який транспортний засіб має бути оснащений вогнегасником. Проте, просте опитування знайомих автовласників виявило, мало хто з них знає: які вогнегасники для машини схвалені в нашій країні, які характеристики вони мають, і який час залишаються придатними до експлуатації.

Ймовірно, тут спрацьовує людська переконаність “зі мною нічого поганого не станеться!” Але всі ми підвладні волі випадку, і коли відбувається щось погане, виявляємося непідготовленими. Тож давайте заповнимо ці прогалини знань, і зрозуміємо, що таке правильний та ефективний вогнегасник для машини.

Огнетушитель для машины

Що таке вогнегасник для машини з погляду законодавства

Вогнегасник для машини – не автомобільний декор. І не предмет, який іноді треба показувати поліцейському. А потрібний атрибут безпеки. Людина розумна, що живе не на авось, не стане в автомобілі возити муляж або прострочений вогнегасник. Адже одного разу цей засіб може стати єдиним порятунком життя та майна.

огнетушитель для машины - типы, характеристики

В українських нормативах вогнегасникце засіб пожежогасіння, що працює шляхом подачі вогнегасної речовини, що знаходиться у корпусі вогнегасника, під дією надлишкового тиску. Його маса та конструкція повинні бути придатні для транспортування та використання людиною.

Українські нормативи, які зобов’язують оснащувати авто вогнегасником:

Правила дорожнього руху

Відповідно до п. 31.4.7 експлуатація транспортного засобу (легкового та вантажного авто, автобуса) забороняється, якщо воно не обладнане працездатним вогнегасником.

Наказ МВС України №25 від 15.01.2018

У цьому наказі визначено типи дозволених вогнегасників:

  • водяний;
  • водопінний;
  • водопінний аерозольний;
  • газовий, у тому числі вуглекислотний
  • вогнегасник;
  • порошковий.

 

Також обумовлено термін придатності вогнегасника – він дорівнює терміну, вказаному виробником, і ні днем більше. Тому, по-перше, прострочений вогнегасник здебільшого виявиться непрацездатним. А, по-друге, під час перевірки поліцейським такий вогнегасник буде розцінений, як його відсутність.

Вимоги до вогнегасників в автомобіль:

  • для легкового автомобіля – об’єм наповнення щонайменше 2 літри;
  • для вантажного транспорту – щонайменше 5 літрів.

Типи вогнегасників, що рекомендуються:

порошковий та вуглекислотний. Інші типи не рекомендовані для застосування на транспорті через їх низьку ефективність та небезпеку.

Вогнегасник для машини: який вибрати

Різні види вогнегасників відрізняються своїм принципом роботи та здатністю гасити пожежі різного класу.

Пожежі поділяються на такі класи:

В автомобілі горить практично все – паливо, олії, дроти, оббивка, пластик, ЛКМ.

Порада: при купівлі вогнегасника для машини, дивіться маркування, що вказує класи пожежі, які він здатний гасити.

Порошкоподібний вогнегасник (ВП)

Головне, що потрібно знати про порошкоподібний вогнегасник, так це порошками якого класу він заряджений – А, В, С, D, Е.

Тривалість дії порошкового вогнегасника – 10-20 секунд. Термін придатності порошкового вогнегасника залежить від його наповнення та виробника і становить від 4 до 10 років.

 

Переваги:

  • універсальність. Часто наповнюється чотирма класами порошків – ABCE чи АВСD. Ліквідує більшу частину загорянь за рахунок утворення щільної піни, що перекриває доступ кисню до точки загоряння;
  • добре справляється з гасінням горючих речовин;
  • добре зберігається в діапазоні температур від -40 ˚С до +50 ˚С.

Недоліки:

  • небезпечне попадання порошку в очі та органи дихання;
  • не підходить для електромобілів – не здатний гасити горіння лужних та лужноземельних металів;
  • хмара порошку проникає у найменші щілини та зазори. Після його застосування, виходить з ладу електроніка та електрообладнання автомобіля;
  • не має охолоджувального ефекту, так що після усунення полум’я може статися повторне займання;
  • через високу дисперсність порошків, при найменшому недотриманні правил зберігання такі вогнегасники втрачають свої властивості.

Вуглекислотний вогнегасник (ОУ)

Принцип дії: робота газового вогнегасника заснована на переході двоокису вуглецю зі зрідженого стану в твердий (снігоутворююча форма), що супроводжується зниженням температури до –70 °С. Вуглекислотні вогнегасники гасять загоряння за рахунок значного охолодження зони горіння.

Тривалість дії вуглекислотного вогнегасника – 10-20 секунд. Термін придатності – 10-15 років.

Переваги:

  • ставиться щадно до предметів – не виводить їх з ладу, не забруднює;
  • підходить навіть для гасіння електроустаткування, що знаходиться під напругою;
  • можливість гасити загоряння у важкодоступних місцях.

Недоліки:

  • не можна застосовувати, якщо у машині знаходяться люди. Вдихання парів вуглекислотного вогнегасника викликає запаморочення та нудоту. Також при зіткненні шкіри з газом відбувається обмороження;
  • не здатний гасити газоподібні та тліючі матеріали, дерево, тканину та пластик.

То який вогнегасник для авто вибрати?

Експерти схиляються, що порошковий. Але, він має свої недоліки. У вуглекислотного теж є сильні та слабкі сторони. І оскільки кожен з цих типів вогнегасників дозволені для використання в транспортному засобі, ви можете обирати будь-який з них.