Сервісне обслуговування автомобільного акумулятора: прості правила для продовження життя АКБ влітку
Літня спека несе для АКБ не менше загроз, ніж зимові морози. За високої температури саморозряд батареї прискорюється, що може призвести до її передчасного «старіння», а згодом і виходу з ладу. Контроль стану АКБ є однією з важливих операцій технічного обслуговування автомобіля перед настанням періоду літньої спеки. А з огляду на фактор вимушеного тривалого простою або експлуатації авто в режимі коротких поїздок під час карантину, ця необхідність стає ще актуальнішою.
Температурний режим експлуатації – важливий фактор, що впливає на термін служби свинцево-кислотних акумуляторів
Якщо при мінусовій температурі хімічні процеси в АКБ сповільнюються, ускладнюючи зарядку й віддачу енергії, то влітку за температури вище 35 градусів інтенсивність реакцій зростає. Перегрів сприяє прискоренню сульфатації акумуляторних пластин: під впливом високих температур (а влітку під капотом авто температура може перевищувати 60 градусів) частина рідини всередині АКБ перетворюється на пару, піднімається вгору, внаслідок цього пластини оголюються, розчин внизу стає більш щільним. В результаті утворюється кристалічний наліт, який не проводить електричний струм. Ємність і пусковий струм батареї – головні робочі параметри АКБ – опускаються нижче норми.
Ще один негативний процес, який починає активізуватися при високих температурах – окислення клем. Наліт, що утворюється в результаті випаровування електроліту, перешкоджає коректній роботі акумулятора та впливає на скорочення терміну його служби.
Підготовка АКБ до літньої експлуатації: 4 важливі кроки
Вплинути на погоду за вікном ми не в силах, проте звести до мінімуму негативний вплив навколишнього середовища на АКБ цілком можливо. Для цього достатньо підтримувати акумулятор у чистоті та зарядженому стані.
Що першочергово слід зробити до настання спеки:
- Перевірити зовнішній вигляд акумуляторної батареї – чистоту й цілісність корпусу, стан клем – вони мають бути змащеними та не окисленими.
- Перевірити ступінь зарядки АКБ і в разі необхідності зарядити.
- Перевірити стан генератора електрообладнання авто.
- Перевірити наявність і цілісність термоекрана.
Діагностику та підзарядку АКБ краще доручити професіоналам. Станції мережі Бош Авто Сервіс мають широкий вибір високотехнологічного спеціалізованого обладнання – від бустерів-пускачів і зарядок до обладнання для перевірки всієї енергосистеми авто. Універсальним інструментом є тестер ВАТ 131, за допомогою якого можна перевірити всі основні показники АКБ, причому як нового, так і старого, встановленого на авто або знятого з нього. Крім того, він роздруковує чек з результатами перевірки, у якому зазначається рекомендація про необхідність зарядки АКБ або її заміни.
Правила експлуатації АКБ у спекотну погоду
- По можливості варто уникати перегріву АКБ (температура більше 35 градусів).
- Під час поїздок на великі відстані не допускати перезарядки батареї. Для цього, наприклад, можна їхати з увімкненими фарами (даний метод досить дієвий для старих автомобілів), під час стоянки включати максимальну кількість приладів, які споживають електроенергію – кондиціонер, радіо, освітлення тощо.
Важливо! Якщо машина не експлуатується – ідеально довести рівень заряду до 100% і, за можливості, зберігати АКБ у прохолодному, сухому місці (як встановлену на машину, так і зняту).
Чи потрібно обслуговувати необслуговувані акумулятори?
Часто люди вважають, що слово «необслуговувані» означає, що можна повністю ігнорувати стан акумуляторної батареї. Насправді, це не так. Необслуговуваними називають АКБ, які не потребують доливу води та регулярного контролю рівня електроліту. Але ж навіть протирання АКБ від пилу для підтримки корпусу в чистоті вже вважається обслуговуванням.
Майстри Бош Авто Сервісу радять проводити обслуговування таких батарей мінімум раз на рік, особливо, якщо автомобіль використовується в режимі «міського циклу» – перевірити заряд АКБ, стан електрообладнання, переконатися, що немає окислення клем. Така діагностика допоможе продовжити довговічність і термін експлуатації АКБ.