X

Зелена картка — перша необхідність під час перетину кордону

Війна змусила багатьох українців виїхати за кордон, і процес міграції триває. На початку війни багато держав дозволяли власникам автотранспорту перетинати свої кордони без наявності страхового полісу “Зелена картка”. Проте зараз ця політика змінилася, і “Зелена картка” знову стала обов’язковою.

Розповідаємо детально, що це за поліс і нащо він потрібний

Що таке Зелена картка

Зелена картка – це міжнародний страховий поліс автоцивільної відповідальності. За наявності полісу у разі ДТП відшкодовується збиток потерпілій стороні. Принцип дії такий самий, як в “Автоцивілці” – поліс дозволяє уникнути штрафів та значних фінансових витрат у разі ДТП у чужій країні.

Цікавий факт – назву “Зелена карта” поліс отримав через колір паперу, на якому він був надрукований. Зараз, звичайно, поліс друкується на звичайному папері.

Дія зеленої карти охоплює 48 країн. У кожній країні уряд офіційно визнає єдину організацію, утворену страховиками як своє Національне моторне страхове бюро. Лише страховики, які є членами такого Бюро, можуть продавати поліси “Зелена карта”. В Україні такою організацією є Моторне (транспортне) страхове бюро (МТСБУ).

З 42 членів МТСБУ лише 11 компаній мають право укладати міжнародні договори автострахування. Для цього вони вносять до гарантійного фонду бюро EUR 1 млн, які є резервом для можливих оперативних виплат їхніх клієнтів. Тому обирати поліс треба в надійних компаній, перелік яких можна знайти на офіційному сайті МТСБУ.

Розмір відшкодування «Зеленої карти» залежить від умов, визначених законодавством країни відвідування. У кожної держави встановлено певні ліміти зі страхових виплат, відповідно до них встановлюється сума компенсації.

На який строк укладається і скільки коштує

Договір “Зелена карта” укладається на строк від 15 днів до 1 року. Його сутність така ж, як у “Автоцивілки”- страхова компанія відшкодовує збитки, які може завдати за кордоном автотранспортний засіб, зареєстрований в Україні. Гарантом у цьому є Моторне бюро, яке оперативно робить виплати, а потім відшкодовує її зі страхової компанії.

Придбати “Зелену картку” можна як за кордоном, так і в Україні. Але за кордоном коштувати це буде  дорожче. Наприклад,  у Польщі зелена картка коштує 40 євро на 1 місяць. У Німеччині вартість поліса на 12 місяців стартує від 900 євро, на місяць від 150 євро.

В Україні ціна нижче. Наприклад, страхова ARX пропонує поліс за 30 євро на 1 місяць, 170 євро на 12 місяців.

Компанія ARX є одним з лідерів українського ринку, працює безперервно з першого дня війни, обслуговуючи клієнтів та оплачуючи збитки, не пов’язані з військовими ризиками.  Оформити поліс в АRX можна онлайн за 5 хвилин на сайті компанії. Дія поліса починається через 24 години після придбання.

Клієнти отримують поліс на мейл, але за можливості компанія радить роздрукувати поліс, бо у кожної країни свої вимоги, і хтось може відмовитися приймати тільки електронну форму.

Купуючи “Зелену картку  від ARX українці  також допомагають ЗСУ, бо компанія прийняла рішення перераховувати 10% з кожного поліса, придбаного онлайн, у фонд “Повернись живим”. З початку війни на потреби ЗСУ компанія вже пожертвувала 7,6 млн грн.

Як діяти у разі настання ДТП на території країни відвідування

Якщо ДТП за кордоном все-таки сталося, то треба пам’ятати про такий корисний інструмент, як Європротокол, та діяти  за таким алгоритмом:

  • зафіксувати місце дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) за допомогою фото- або відеозйомки;
  • викликати поліцію або скласти з другим учасником ДТП Європротокол;
  • отримати довідку поліції про обставини ДТП;
  • при наявності вини страхувальника, зазначеного в картці міжнародного автомобільного страхування, передати іншому учаснику ДТП (потерпілому) фотокопію або копію цієї картки;
  • повідомити протягом 15 (п’ятнадцяти) днів свою страхову компанію про настання ДТП будь-яким способом зв’язку, зазначеному в картці.

У разі відсутності у іноземного водія-винуватця страхового покриття на дату ДТП, або ж якщо ДТП сталося за участю водіїв з різних країн на території третьої країни, слід звернутися безпосередньо до національного Бюро країни ДТП.

Особливості оформлення Європротоколу:

  • У разі оформлення ДТП Європротоколом, водії забезпечених транспортних засобів (учасники ДТП) мають право залишити місце події і звільняються від обов’язку інформувати поліцію про факт та обставини ДТП.
  • Європротокол заповнюється в паперовому вигляді на спеціальному бланку.

Процедура складення Європротоколу та умови виплати страхового відшкодування встановлюються відповідно до вимог, що діють в країні настання ДТП.

Тож, якщо ви плануєте виїжджати за кордон, пам’ятайте, що “Зелена картка” є обов’язковою. Безпечних подорожей!