Уряд України спільно з МВС та іншими профільними відомствами розпочав модернізацію системи покарання за різного роду злочини. Серед них і викрадення автомобілів. Якщо раніше кримінальна відповідальність загрожувала тільки за викрадення дорогих автомобілів, то тепер потрапити за ґрати можна і за крадіжку дешевих машин.
Законопроект №3301 “Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо удосконалення законодавства у сфері протидії незаконному заволодінню транспортним засобом” у першому читанні підтримали 274 народні депутати. Цей проект, на думку авторів, дасть змогу усунути прогалини в законодавстві і не дасть уникнути покарання викрадачам.
Так, наразі кримінальна відповідальність за цей злочин настає тільки в тому разі, якщо сума збитку за незаконне заволодіння транспортним засобом перевищує 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Але в разі, якщо транспортний засіб було повернуто власнику в належному вигляді і він не має пошкоджень, то злочин перекваліфіковується в менш важкий і викрадач просто сплачує штраф у розмірі 2,5-4,2 тисячі гривень.
У разі ухвалення законопроекту, до уваги братимуть реальну суму збитку, яка не змінюватиметься залежно від того, чи було повернуто транспортний засіб і в якому вигляді. Крім того, рівень суми збитку, за який загрожує кримінальна відповідальність, зменшився і тепер вона настає вже на цифрі від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто зловмисник може потрапити за ґрати не тільки за викрадення дорогого авто, а й бюджетного. Також зростає і розмір штрафу до 1000-1200 неоподатковуваних мінімумів (17-20,5 тисяч гривень). Термін ув’язнення збільшується з 3 років у поточній редакції, до 3-7 у разі, якщо законопроект ухвалять.
“Криміналізація цих дій і передбачення за них суворішого виду кримінальної відповідальності є об’єктивно необхідним заходом для підвищення ефективності механізмів протидії таким злочинам, зокрема загальної превенції”, — стверджують автори законодавчої ініціативи.