За приблизними підрахунками, близько 30% автомобілів в Україні як паливо використовують скраплений газ. І охочих укомплектувати своє авто сучасною системою ГБО MRC чи іншого бренду стає лише більше. Росте й кількість заправок із «бочками». Та чи всі вони пропонують газ однакової якості? Що буде, якщо випадково заправити авто низькосортним пальним?
Українських водіїв давно не здивуєш бензином поганої якості. На вітчизняному ринку приблизно 20% пального — розбавлена «бодяга». Саме цей фактор для багатьох автовласників послужив поштовхом перейти на скраплений газ. Але, як виявилося, з цим пальним в Україні також не все чисто. Підроблений автогаз швидко заповнює ринок. Але, забігаючи наперед, скажемо — це не причина відмовлятися від ідеї встановити, наприклад, газове обладнання MRC на своє авто.
Головна причина поширення підробленого палива в Україні — відсутність жорсткого контролю за його якістю. Крім того, європейські та вітчизняні стандарти якості автомобільного пального суттєво різняться. Наприклад, якщо в європейському бензині допустима присутність сірки у кількості не більше 0,005%, то в Україні норма втричі вища. А цей елемент згубно впливає на паливну систему і каталізатор автомобіля.
Відмінності у вітчизняних та європейських нормах є й щодо газового пального. Загалом скраплений газ представлений двома марками: пропан-бутаном автомобільним (ПБА) та сумішшю пропан-бутану технічною (СПБТ). Перший пройшов очищення, адаптований для використання автомобілем, другий — «брудний», який використовується переважно для побутових потреб. У той час як європейський ПБА за стандартом може містити лише дуже незначні домішки ненасичених вуглеводнів, то в Україні норма до 6%. А в «бодяжних» автогазах ця цифра часом сягає всіх 10%, що робить його швидше СПБТ, а не ПБА.
Чи впливає низька якість пального на автомобілі з ГБО
Так само, як і неякісний бензин веде до швидшого зносу та поломки різних вузлів, використання СПБТ не найкраще впливає на транспортний засіб з ГБО. У більшості випадків заправлення низькосортним зрідженим газом не стане «смертельним» для авто, особливо якщо на ньому встановлено якісну газову систему, наприклад, комплект ГБО MRC. Але застосування неякісного автогазу має свої наслідки:
- пальне з характеристиками СПБТ витрачається інтенсивніше, ніж високоякісний ПБА;
- у баку накопичується рідкий залишок СПБТ;
- фільтри швидше засмічуються;
- у продуктах згоряння міститься більше шкідливих речовин;
- термін служби каталітичних нейтралізаторів скорочується;
- деталі паливної апаратури стають більш вразливими до корозії.
У деяких випадках «бодяжний» газ може вивести з ладу паливну апаратуру. Цей ризик підвищується, якщо автомобіль укомплектований неякісним ГБО.
Як вибрати ГБО нечутливе до якості палива
Не існує автомобільних газобалонних систем абсолютно не чутливих до якості пального. Але все ж деякі мають підвищену стійкість. Йдеться про готові монобрендові комплекти ГБО.
На відміну від так званих бутербродів (зібраних самостійно із запчастин різних виробників), монобрендові комплекти більш надійні. Вони не мають «слабких місць», працюють бездоганно навіть за умов підвищеного навантаження, зокрема викликаного неякісним пальним.
У системах ГБО хороших брендів, як, наприклад, європейського MRC, передбачені різні запобіжники, які знижують згубний вплив неякісного пального.
Крім того, негативну дію СПБТ можна звести практично до нуля, якщо регулярно проходити сервісне обслуговування на спеціалізованих СТО. Тим не менш, багато власників автомобілів з ГБО забувають, що для справної роботи системи важливо через кожні 20-40 тисяч км пробігу виконувати чистку форсунок. А якщо авто періодично заправляти паливом низької якості, то на сервіс варто навідуватися ще частіше, оскільки це вбереже автомобіль від поломок.
До речі, в Україні одними з найкращих автостанцій для машин із ГБО є мережа «Час газу». На СТО цієї компанії можна недорого пройти комплексну діагностику авто та отримати кваліфіковане сервісне обслуговування.