На навчаннях показали бойових роботів під керуванням 5G
Латвія є першою країною, яка впровадила тестове середовище 5G для військових навчань. 23 вересня на полігоні Адажі солдати мотострілецької бригади у співпраці з безпілотними наземними транспортними засобами розіграли дві потенційні наступально-оборонні операції, повідомляє sargs.lv
Однією з основних ролей технічної підтримки був безпілотний наземний апарат Milrem Robotics THeMIS.
Він також підтримувався іншими автономними платформами: захищеним колісним транспортним засобом DINGO 2, оснащеним інформаційною системою керування LMT Smart Guard, так і безпілотним літальним апаратом компанії SRC Brasa.
Також у навчаннях брали участь платформа бойового забезпечення “Натрікс” і багатофункціональна бойова платформа “LV-Tech”. Безпілотна технологія підтримувалася новітніми радіомережами і датчиками.
За словами Інгмарса Пукіса, віце-президента з маркетингу та розвитку бізнесу провідної латвійської компанії мобільного зв’язку і технологій LMT Latvijas Mobilais Telefons (LMT), ці навчання наочно показали перехід від тактичної мережі до мережі 4G і 5G, наданої виробником оборонного комунікаційного обладнання Bittium у співпраці з LMT.
“Вперше тактична мережа була об’єднана з автономною мережею 5G, що дало змогу здійснювати зв’язок між бійцями та роботами, а також збирати інформацію з датчиків для системи управління Smart Guard”, – говорить він.
У першій бойовій грі солдати отримали інформацію про те, що ворожі сили можуть бути поблизу. Колона солдатів, машин і роботів вийшла на патрулювання, як і планувалося спочатку. Їх підтримував з повітря розвідувальний дрон, який одночасно збирав інформацію для створення карти місцевості.
Коли колона солдатів і техніки досягла середини поля, противник відкрив вогонь з укриття в контейнері. Сили зростали, з одного боку в бік укриття йшла піхота, з іншого — робот, озброєний кулеметом, стріляв по контейнеру, в якому перебував противник.
Підійшовши до контейнера, солдати увійшли всередину “навести лад”, під час чого постраждав атакуючий солдат. Тут своє неоціненне застосування продемонструвала безпілотна бойова платформа “Натрікс”, яка перевезла пораненого з поля бою в більш безпечне місце. Таким чином була виграна перша битва.
У другому сценарії розвідники “правого крила” сиділи в окопах, так як у них була інформація про наближення ворожого підрозділу. За словами І.Пукіса, тут було продемонстровано, що за допомогою радіодатчиків латвійського виробництва можна визначити на відстані наближення противника.
“У них були і глушники, і рації, які наша система виявляла і оповіщала солдатів на позиціях. На цю позицію роботи доставили додаткове озброєння, і противник був зустрінутий організованою вогневою міццю. Хоча ворог намагався оточити наші позиції, робот із кулеметом простежив їх траєкторію і відтіснив. Оцінивши ситуацію, командир вирішив відвести і наші позиції, і під прикриттям димової завіси загін зміг спокійно відступити”, — коментує те, що відбувалося на полігоні, Інгмарс Пудіс.
Це була друга з шести запланованих демонстрацій у рамках міжнародного європейського проекту “iMUGS” (інтегрована модульна безпілотна наземна система).
IMUGS — один із провідних оборонних проектів Європи, який працює із 13 розробниками безпілотних, кібербезпечних, командних, сенсорних та інших інноваційних рішень із різних країн для розробки модульної та масштабованої архітектури для безпілотних систем. Латвію в цьому проекті представляє LMT, але в ньому задіяні і інші латвійські підприємства військової промисловості-SRC Brasa, LV-Tech, Smart IoT Riga.
Сценарій демонстрації на полігоні також охоплював рішення LMT для розпізнавання пострілів і визначення місця розташування стрільця, розроблене у співпраці з Ризьким технічним університетом. А в партнерстві з ДАТ “Електронні комунікації” було продемонстровано використання інструменту радіочастотного моніторингу для виявлення ворожих електричних пристроїв.