
Як заводили пожежний автомобіль у Києві (відео)
Традиційно День рятувальника в Україні відзначили цікавими змаганнями вогнеборців, які приїхали з різних областей до столиці 22 вересня. Не обійшлося і без виставки пожежних автомобілів.
Крім сучасних автоцистерн і автодрабин можна було побачити машини, випущені кілька десятиліть тому. Один пожежний автомобіль – ПМЗ-8 на шасі ЗІС-5 довго заводили спеціальною ручкою – і машина не підвела, загарчала і зайняла гідне місце в колоні.

ПМЗ-8 на шасі ЗІС-5
Цей пожежний автомобіль ПМЗ-8 примітний тим, що вперше в СРСР отримав закриту, опалювальну кабіну для екіпажу – в цьому випадку дворядну, 4-дверну. Крім того, насос розташовувався спереду, що полегшувало під’їзд до гідранта і спрощувало привід від двигуна. Насос – Д-20 (відповідно до музейної таблички). Машина укомплектована баком для води на 1500 літрів і баком для піноутворювача на 80 (90) літрів.
Неподалік стояв ще один пожежний автомобіль – ПМЗ-1 зразка 1934 року. В 50-ті рр. машина була перероблена сільськими пожежними: рідний укорочений кузов у передній частині і переставлений з рідного шасі ЗІС-11 на коротший УралЗІС-355.
Якщо говорити про оригінал (на шасі ЗІС-11), то він мав колісну базу 4,42 м. Тут встановлено насос Д-20 продуктивністю до 1800 л/хв. Є бак першої допомоги на 360 л води. Місць бойового розрахунку на «лінійці» – 12 (2 ряди по 6). Місць в кабіні – 2. Максимальна швидкість – 60 км/год.
Поруч демонстрували і пожежні автомобілі пізнішого періоду. Тут варто виділити рукавний автомобіль АР на шасі ЗІС-150. Це доволі рідкісний екземпляр – єдиний на всьому пострадянському просторі. Його складено на Московському заводі пожежних автомобілів (колишньому Міуському), він міг возити пожежні рукави до 1500 метрів завдовжки.
Заслуговує на увагу і пожежна автодрабина на шасі ГАЗ-51А – модель АПГ-17 (51А)Л4, яку виробляли з 1962 по 1967 рр. на заводі ППО (протипожежного обладнання) в місті Торжок. Східці мають гідравлічний привід і максимальну висоту підйому 11 метрів.
А стосовно сучасних пожежних автомобілів, які сьогодні несуть чергування, то на Хрещатику була представлена пожежна автодрабина (АП-30) на шасі Ford Cargo 1826DC (4х2). Її виготовила відома українська компанія TITAL спільно з турецькою фірмою Karba. Максимальна висота підйому – 30 м.
Цікавим також був і спеціальний автомобіль рятувально-водолазної служби ДСНС Києва (САРВС), складений столичною компанією «Валідус СпецАвто» на шасі фургона Ford Transit.