17 декабря 1979 года впервые в мире автомобиль преодолел звуковой барьер скорости, разогнавшись до 1190,344 км/ч
Цього дня 44 роки тому в історії автоспорту було вписано найяскравішу сторінку. Автомобіль Budweiser Rocket під керуванням гонщика Стена Баррета перевищив швидкість звуку, показавши небачений досі результат – 1190,344 км / год.
Наприкінці 70-х років минулого століття відомий американський виробник пива – компанія Budweiser – вирішила долучитись до автомобільного спорту, зрозуміло, з метою реклами хмільної продукції. Задум був грандіозний: трохи подолати на суші звуковий бар’єр.
Для створення відповідного боліду грошей не пошкодували та залучили цілу низку солідних фірм. І ось у вересні 1979 року в США, на відому своїми рекордними заїздами трасу в Бонневілі було доставлено вже готовий до бою автомобіль. Він був яскраво-червоним, з великими написами на бортах Budweiser.
Своїми формами машина нагадувала реактивний винищувач. Гостроносий, обтічний фюзеляж був витягнутим і вузьким. Довжина становила 12,1 м, а діаметр лише 0,5 м. А задню частину вінчав високий аеродинамічний кіль.
Цей автомобіль був схожий на швидкісний літак і своєю силовою установкою: на ньому встановили реактивний двигун з тягою 9 900 кгс.
По літаковому розміщувалися й колеса ходової частини. Одне, менше знаходилося в передній частині боліда, а два – з боків. Цікаво, що всі вони були суцільнометалевими, без будь-якої ошиновки.
Водієм рекордного боліда запросили 36-річного каскадера Стена Баррета, якого називали людиною з твердими руками і залізними нервами.
Перші заїзди принесли певне розчарування. Для шаленої швидкості – за 1000 км/год – траса виявилася недостатньо гладкою. І невдовзі знайшли іншу, більш підходящу – у штаті Південна Каліфорнія, на висохлому соляному озері Роджерс.
Для успішного виступу вирішили доповнити наявний рідинно-реактивний двигун ще й твердопаливним прискорювачем – з тягою 2000 кгс.
Перші заїзди стартували 22 листопада і з кожним новим досягнуті результати зростали. А вирішальний бій за швидкість відбувся 17 грудня. Машина показала визначний результат – 1190,344 км/год. Це було на 12,5 км/год більше за швидкість звуку при температурі повітря під час цього заїзду – мінус 7С.
Треба сказати, що згідно з правилами Міжнародної автомобільної федерації (FIA) рекордні заїзди слід повторювати двічі: спочатку в одному напрямку, а потім у протилежному. Але Стен Баррет проїхав лише в одному. Чому? Чи знаходився він в ейфорії від досягнутого успіху, чи тому була інша причина? Але як би там не було, швидкість звуку на суші, на радість любителям автоспорту, була подолана.