Китайская компания BYD совместно с известным бразильским производителем Marcopolo завершили работу над первым сочлененным электробусом
В основі електричної “гармошки” від BYD і Marcopolo лежить низькопідлогове шасі D11B. Новітня машина представляє екологічну альтернативу транспортним засобам із ДВЗ. Паралельно BYD також розробила і високопідлогове шасі — BYD D11A, яке відповідає вимогам для частини машин швидкісного автобусного сполучення BRT, посадка в які здійснюється з високих платформ, як у метро.
Шасі BYD D11B приводять у рух чотири електромотори, кожен із яких розвиває максимальну потужність 201 к.с. і номінальну 148 к.с. Їх живлять літієво-фосфатні батареї (LifePO4), які забезпечують запас ходу до 250 км. Зарядка акумуляторів до 100% ємності займає близько 3 годин.
Новітній зчленований електробус має довжину 22 м і розрахований на перевезення до 168 пасажирів. У салоні встановлено 60 крісел з підголівниками, а також є місця і відкидні пандуси для перевезення людей з обмеженими фізичними можливостями. Транспортні засоби будуть оснащені інноваційними системами біозахисту BioSafe, розробленими Marcopolo, на додачу до інших технологій.
У салоні є USB-роз’єми, а пантографічні двері мають систему захисту від защемлення. Класичні дзеркала заднього виду замінюють 6 камер високої роздільної здатності, дві з яких з інфрачервоним портом – для виявлення перешкод у сліпих зонах.
Для інформування пасажирів про рух автобуса маршрутом у салоні встановлено 15,6-дюймові монітори з динаміками, також передбачено Wi-Fi. Електробус оснащений потужним кондиціонером, який забезпечує повне оновлення повітря в салоні кожні 3 хвилини, а також системою дезінфекції повітря UV-C на додачу до антибактеріального покриття на сидіннях і на інших контактних поверхнях для захисту від вірусів.
Після проведення всіх необхідних випробувань розпочнеться серійне виробництво електробусів. Перші 12 одиниць уже продали муніципалітету Сан-Жозе-дус-Кампус для проекту першого в країні швидкісного коридору з повністю електричними автобусами.