Что делать, если гроза застала в дороге? Ведь у автомобиля есть несколько причин, чтобы стать целью для молнии.
Чи завжди ми звертаємо увагу на близький грім і блискавку, що б’є в найближчий кювет? Проте випадки удару блискавки в автомобіль відомі.
З усіх об’єктів, що перебувають у зоні її досяжності, блискавка «обирає» той, який має найкращий контакт із землею. Тому ймовірність удару в автомобіль, який спирається на землю через гумові шини, зменшується, оскільки гума – гарний діелектрик.
Імовірність попадання блискавки в машину вища, якщо та рухається, якщо поруч немає вищих і добре заземлених об’єктів, якщо колеса покриті мокрим брудом, якщо в салоні працює радіо або телеприймач, мобільний телефон. Тому в разі близької грози автомобілісту потрібно дотримуватися деяких простих правил.
1.Зупиніться. Потрібно зупинитися, обравши невисоке місце (але і не низину, де можуть бути близько ґрунтові води) не ближче ніж за 15 метрів від високих дерев.
2.Знизьте швидкість. За неможливості зупинитися потрібно максимально знизити швидкість, оскільки, що швидше рухається металеве тіло, то більше магнітне поле воно здатне порушити, а отже – «притягти» розряд електрики.
3.Вимкніть електроприлади. Потрібно забезпечити за можливості мінімальне магнітне поле навколо автомобіля, вимкнувши запалення і всі радіоприлади. Не можна користуватися мобільним телефоном, рацією.
4.Не торкайтеся кузова. Сидіти потрібно, глибоко занурившись у крісла, тримаючи ноги разом і не торкаючись інших елементів інтер’єру, особливо металевих. У разі попадання блискавки в машину це зменшить ймовірність ураження, зокрема так званою кроковою напругою.
5.Без паніки. У разі прямого попадання блискавки в автомобіль його пасажири часто залишаються неушкодженими, оскільки заряд електрики йде в землю металом даху, бортами і покришками, які згоряють, не витримавши високої температури. Переконавшись, що розряд пройшов, вийдіть з автомобіля і огляньте його щодо займання – чи нема відкритого вогню в районі коліс і днища, оскільки це може призвести до пожежі.