В Україні світлофори не належать до критичної інфраструктури та під час стабілізаційних відключень світла вимикаються разом із сусідніми будинками. Для того, щоб уникнути збільшення кількості аварій, на дороги виходять патрульні, які й регулюють рух.
Оскільки багато автомобілістів забули значення тих чи інших сигналів регулювальника, у поліції вирішили освіжити ці знання. Це дозволить водіям швидше орієнтуватися у ситуації, не створювати пробки та не порушувати ПДР. Знання сигналів регуляторів потрібні і пішоходам, щоб безпечно перетинати дороги, тому рекомендуємо і їм ознайомитися з цим матеріалом.
Усі сигнали регулювальників прописані у пункті 8.8 ПДР України. Тут ми розповімо про найголовніші з них, які мають знати всі водії та пішоходи.
- Регулювальник стоїть обличчям чи спиною до вас. Руки його розведені в сторони, опущені вниз, або вигнута перед грудьми права рука з жезлом (червоним диском) вказує вліво – рух заборонено на всі боки. Це положення регулятора дорівнює червоному сигналу світлофора (пункт 8.8(а) ПДР).
- Регулювальник стоїть обличчям до вас. Його права рука, що тримає жезл (червоний диск), витягнута вперед, тобто до вас – рух заборонено прямо, а праворуч – рух дозволено. Це положення регулятора означає червоний сигнал світлофора із зеленою стрілкою вправо (пункт 8.8(б) ПДР).
- Рука регулювальника з жезлом піднята вгору. Він стоїть до вас із будь-якого боку. Цей жест означає, що зараз зміниться рух на перехресті. Таке становище означає «Увага!» та жовтий сигнал світлофора. Автомобілі та пішоходи повинні залишити перехрестя, рух транспорту заборонено (пункт 8.8(в)).
- Регулювальник стоїть до вас лівою стороною з витягнутою вперед рукою з жезлом – дозволяється їхати в будь-якому напрямку: праворуч, ліворуч, прямо, а також розвертатися. Цей сигнал регулювальника означає зелене світло світлофора (пункт 8.8(б) ПДР).
- Якщо регулювальник стоїть лівою стороною до вашої машини, а його руки опущені вниз, витягнуті на всі боки або зігнуті і притиснуті до грудей – можна їхати прямо або праворуч, спочатку пропустивши пішоходів. Такий сигнал означає зелене світло світлофора, але із забороною лівого повороту (пункт 8.8(а) ПДР).
У прес-службі Патрульної поліції зазначили, що коли дорожній рух на перехресті регулює регулювальник, його жести мають пріоритет над сигналами світлофора та відповідними дорожніми знаками. Окрім зазначених, регулювальник може подавати й інші сигнали, які зрозумілі водіям та пішоходам.