X

Найбезпечнішому автомобілю виповнилося 50 років

Цього дня, 13 березня 1973 року на 4-й Міжнародній конференції ESV (Experimental Safety Vehicles) у Кіото (Японія) було представлено передовий у плані безпеки легковий автомобіль Mercedes-Benz ESF 22. Машина була створена на базі седана S-класу (W116) та відрізнялася новітніми рішеннями, покликаними пом’якшити наслідки ДТП. Зокрема, тут застосували подовжену до 245 мм передню секцію (бампер із гідравлічними амортизаторами) для ефективного поглинання удару з нерухомою перешкодою на швидкості до 65 км/год.

У салоні встановили чотири триточкові паски з трьома обмежувачами зусилля натягу. А для водія замість обмежувача натягу підготували надувну подушку безпеки. Машина також отримала систему ABS у приводі гальм. У результаті споряджена маса автомобіля, порівняно зі стандартним, зросла до 2020 кг (+287 кг), а габаритна довжина – до 5240 мм (+280 мм).

Зазначимо, що в рамках програми ESV (Experimental Safety Vehicles) за чотири роки Mercedes-Benz збудував 35 супер-безпечних експериментальних автомобілів. Перший із них дебютував 12 березня 1971 року. Його створили на базі седана W114 та підготували до досить жорстких випробувань: фронтального удару об нерухому перешкоду на швидкості 80 км/год, падіння з висоти 0,5 м та ін.

А в жовтні того ж року з’являється вже наступна розробка – ESF 5, також на основі моделі W114. Вона отримала п’ять пасків із трьома обмежувачами зусилля натягу та автоматичним регулюванням, плюс надувні подушки безпеки не лише для передніх, а й для задніх сідоків. Air bag були зашиті у спинках передніх сидінь, що збільшило масу крісел з 16 до 63 кг. При цьому споряджена маса всього автомобіля зросла на 665 кг (до 2060 кг), а габаритна довжина – на 655 мм (до 5340 мм).

Багато цих передових рішень згодом з’явилися і на серійних моделях Mercedes-Benz. Так, 1978 року дебютувала система ABS, а 1980-го – air bag для водія та ремені з обмежувачами зусилля натягу. А 1995 року на ринок виходять і перші машини з бічними надувними подушками безпеки.

Показово, що Mercedes-Benz почав проводити краш-тести автомобілів ще 1959 року, а за 10 років у компанії з’явився цілий відділ дослідження ДТП. Все це зрештою зробило автомобілі з трипроменевою зіркою одними з найбезпечніших. І ця життєво важлива властивість збереглася й досі.