Чергова зустріч членів відомого Історичного Автоклубу відбулася у Києві 9 вересня. Вона проходила на виставці машин – учасників ретро-ралі “Українська легенда”. І це було не випадково, адже клуб був інформаційним спонсором цього заходу.
Цікаво, що дата цього пробігу дивним чином збіглася з іншою. Саме 9 вересня 1907 року відбулося найперше ралі на території України та всієї російської імперії. Учасники-автомобілісти, а їх було 28, подолали відстань 256 км – з Одеси до Миколаєва та назад. Переможцем став автомобіль маловідомої сьогодні італійської марки Florentia, який випередив потужніший Mercedes… аж на 60 секунд.
Слід сказати, що ця гонка мала велике значення у розвитку автомобілізму в нашій країні. Було остаточно зруйновано міф про те, що автомобіль – не забавка для багатіїв, а засіб пересування, здатний долати великі відстані. І не випадково цього ж року було створено Одеський автомобільний клуб.
Після 1907 року автомобілісти Одеси проводили ралі щороку. Одне із них стартувало 22 червня 1911 року. І як з’ясували нещодавно члени Історичного Автоклубу, командором цього пробігу була людина, що зробила великий внесок у автомобілізацію України ,– підприємець Фердинанд Цорн (на фото, у першому ряду п’ятий зліва).
Він став першим автомобільним дилером в Одесі та й у всій Україні. Бо ще 1897 року розгорнув у своєму велосипедному магазині на вул. Рішельєвській, 17 торгівлю автомобілями. Але це ще не все. У 1902 році на вулиці Поліцейській, 2 Цорн відкрив перший гараж-майстерню, тобто став фундатором автосервісу в країні.
Члени Історичного Автоклубу зазначили, що на початку XX сторіччя дуже жвавим було й автомобільне життя у Львові. Перша машина з’явилася там ще 1897 року і з кожним роком їхня кількість зростала. А 1908 року через місто пройшло перше міжнародне ралі, в якому взяли участь і українські, і польські, і угорські автомобілісти.
Учасники клубу встановили, що окрім пробігів типу ралі сталася в ті роки ще одна важлива подія в галузі автомобільного спорту в Україні. У червні 1910 року у Святошині біля Києва відбулися заїзди на встановлення максимальної швидкості.
Рекорд встановив відомий київський автомобіліст Іван Підборський. Цікаво, що він виступав на шасі автомобіля Mercedes, яке для зниження ваги так і не обладнали кузовом. І внаслідок було досягнуто визначний для того часу результат – 145 км/год.