Любой, самый совершенный, самый модный и самый роскошный автомобиль ничего не стоит без этих семнадцати цифр. Что такое VIN-код, зачем его придумали и как расшифровать его символы?
Коли автомобілів у містах стало багато, люди вигадали для них державну реєстрацію та номерні знаки. Коли автомобілів стало дуже багато, причому повсюдно, довелося вигадати ще й ідентифікаційний номер для кожної машини – те, що ми називаємо VIN-код. Це свого роду особистий паспорт транспортного засобу, який дається йому на конвеєрі складає один раз і на все життя.
Творці цього коду з Міжнародної організації стандартизації ISO прагнули зробити його єдиним для всього світового автопрому і відповідно зрозумілим у будь-якій точці земної кулі. В цілому так і вийшло, хоча розшифровка він-коду авто в багатьох випадках вимагає особливих знань – створити повністю єдину систему все ж таки не вдалося.
Що таке VIN-код автомобіля
Абревіатура VIN – це Vehicle Identification Number, тобто ідентифікаційний номер транспортного засобу. У нинішньому стандартизованому вигляді він з’явився у першій половині 1980-х.
Щоб спростити облік та операції з автомобілями різних виробників у всіх країнах світу, інформацію про кожен екземпляр стали зашифровувати за єдиною системою в коді, що завжди складається з 17 цифр. Зовні VIN-коди різних машин можуть виглядати несхоже – цифри та літери, що стоять на різних місцях, здаються безсистемно розташованими. Але система є і побудована вона на значенні місця розташування знаків у коді. Так, перша група знаків позначає виробника та місце виробництва, друга може розповісти про технічні особливості даного екземпляра, третя містить його особистий номер та інші дані. Але про все по порядку.
Як розшифрувати VIN-код
У VIN-коді три групи цифр – WMI, VDS та VIS. У першій три символи, у другій шість і в третій – вісім. Використовуються всі десять арабських цифр і великі латинські літери – крім I, O і Q, щоб користувачі не плутали їх зі схожими на написання цифрами. На різних позиціях у коді той самий знак має різне значення.
– WMI (World Manufacturers Identification) – індекс автовиробника у світовій класифікації (1-й, 2-й та 3-й символи);
– VDS (Vehicle Description Section) – група опису машини (з 4 по 9 знаки коду);
– VIS (Vehicle Identification Section) – група знаків ідентифікації (з 10 по 17 знаки)
Перший знак (цифра чи буква) позначає географічну зону світу, другий – країну, третій – автовиробника
- від 1 до 5 – Північна Америка;
- від 6 до 7 – Океанія;
- від 8 до 9 – Південна Америка;
- від A до H – Африка;
- від J до R – Азія;
- від S до Z – Європа;
Другий знак – код держави, де зробили машину, але розглядати її потрібно лише у поєднанні з першим знаком. Наприклад:
Африка
АА-АН ПАР, DA-DE Єгипет, FF-FK Нігерія, EA-EE Ефіопія
Азія
JA-JT Японія, KL-KR Південна Корея, LA-L0 Китай, MA-ME Індія, NL-NR Туреччина, RF-RK Тайвань
Європа
SA-SM Великобританія, SN-ST Німеччина, SU-SZ Польща, TJ-TP Чехія, TR-TV Угорщина, UU-UZ Румунія, U5-U7 Словаччина, VA-VE Австрія, VF-VR Франція, VS-VW Іспанія, WA-W0 Німеччина, VX-V2 Сербія, XS-XW СРСР/СНД, X3-X0 Росія, Y6-Y0 Україна, ZA-ZR Італія
Північна Америка
1A-10 США, 4A-40 США, 5A-50 США, 2A-20 Канада, 3A-3W Мексика
Південна Америка
8A-8E Аргентина, 9A-9E Бразилія, 93-99 Бразилія
Океанія
6A-6W Австралія, 7A-7E Нова Зеландія
Третій символ VIN-коду приховує в собі конкретного автовиробника, і читати його слід лише у поєднанні із двома попередніми. Наприклад, українські автовиробники мають такі шифри:
- ЗАЗ – XTE
- ЛуАЗ – XTD Y6L
- КрАЗ – X1C
- ЛАЗ – Y8A
- Єврокар – Y6U
Літери XТ у WMI деяких українських заводів пояснюється тим, що свій шифр вони отримали ще за радянських часів, коли за СРСР були закріплені індекси від XS до XW.
Іноді виробники дозволяють собі відступ від загальноприйнятих розпоряджень. Наприклад, у деяких випадках на третьому місці буває зашифрований тип транспортного засобу. Якщо третій знак – дев’ятка, це – будь-який дрібний виробник автотехніки (щорічний випуск до 500 машин). А європейське відділення GM, яке після 2009 р. і донедавна мало штаб-квартиру в Німеччині, всю свою продукцію позначало німецьким кодом W0, незважаючи на те, що виробництво в ті роки велося також у Великій Британії, Іспанії, Бельгії та Польщі.
У другій групі символів VDS – описової, її називають ще дескриптор – розміщується інформація про особливості даної машини: модель, двигун, тип кузова, рівень оснащення. Це символи VIN-коду від 4-го до 9-го, їх надає сам виробник. Наприклад, у Skoda після входження її до VAG у 4-му знаку шифрують тип кузова та комплектацію, 5-й знак – це модель двигуна, 6-й – кількість подушок безпеки, 7-й та 8-й знаки спільно позначають модель авто. На дев’ятому місці стоїть контрольна цифра, яка ускладнює підробку VIN-коду і яку виводить сам виробник. Зазвичай, це сума деяких попередніх цифр. Якщо на дев’ятому місці стоїть буква Z, це місце у VIN-коді виробником не використане.
Третя група знаків VIS – це останні 8 символів. Вони містять дані про випуск автомобіля – майже завжди це зашифрований рік випуску і серійний номер машини.
На 10 місці VIN-коду (це перший символ VIS) зазвичай вказаний код року випуску. У різні періоди рік шифрували по-різному, буквою, цифрою. Наприклад, з початку ХХ століття пішла цифрова нумерація: 2001 – 1, 2002 – 2, 2003 – 3. з пропуском букв I, O, Q, U та Z.
Варто мати на увазі, що у автовиробників модельний рік зазвичай починається не 1 січня, а раніше – в одних восени, а в інших навіть влітку попереднього року. Деякі виробники не вносять у VIN-код рік випуску – це Renault, Toyota, Mercedes-Benz, а скажімо, Ford вказує не лише рік (літера на 11-му місці), а й місяць (літера – 12-й символ). При цьому всі марки на машинах для північноамериканського ринку неухильно дотримуються стандартів VIN-коду.
Але у більшості автомобілів на 11-й позиції стоїть позначення заводу, де відбувалося остаточне складання. Наприклад, у Skoda літерою B зашифровано український завод «Єврокар» у Соломоновому. Останні п’ять – шість (залежно від марки) цифр VIN-коду – це серійний номер конкретного автомобіля.
Як перевірити автомобіль за VIN-кодом
Як це не дивно, не завжди власнику вдається з першої спроби знайти VIN-код на своєму авто. Підказку, де знайти він-код машини можна отримати в офіційному представництві марки. Насамперед у сучасних автомобілів цей номер розташований на лівій горизонтальній частині торпедо під лобовим склом – його видно з вулиці. Також VIN наносять на табличку під капотом та в одному-двох місцях на основних або силових елементах кузова – лонжероні, чашці підвіски, підлозі салону чи багажника. Якщо в цих місцях коду немає або він пошкоджений (підроблений), на автовласника чекають проблеми.
Маючи на руках VIN-код автомобіля, майже завжди можна дізнатися про його минуле – історію обслуговування та ремонтів, можливі ДТП, страхові випадки, перебування у заставі чи арешті. Це може знадобитися при покупці машини з рук. Але найважливіше тут – знати, де перевірити VIN-код екземпляра, що вас зацікавив, а це не одне місце. Історію транспортного засобу можна дізнатися у офіційного дилера, в сервісному центрі МВС, доступ до багатьох баз є у нотаріусів. Нарешті, існують спеціалізовані сайти, які надають послуги зі збирання інформації про машину у всіх відкритих джерелах. Стосовно деяких марок можна зібрати всю підноготну автомобіля, але іноді вдається отримати тільки загальні дані – тип силового агрегату, комплектацію, рік випуску. Але те, що саме VIN-код дає таку можливість, безперечно.