Система полуавтономного вождения Tesla предусматривает прямую вовлеченность водителя в процесс езды, то есть он должен следить за дорогой и держать руки на руле
Як відомо, всі електромобілі американської компанії Tesla оснащені системою напівавтономного водіння. До її розробки були залучені найкращі фахівці галузі, але назвати її ідеальною досі не можна. Незважаючи на масу оновлень і доопрацювань, які пройшла система за останні роки, час від часу вона все ж демонструє збої, які часто призводять до аварій.
Система тому і називається напівавтономною, оскільки потребує участі водія в процесі. Так, вона бере на себе основний функціонал, але водій має контролювати процес і стежити за дорогою, адже штучний інтелект може допускати помилки. Однак іноді автомобілісти поводиться безтурботно і грають з долею. Яскравим тому прикладом стала витівка власника кросовера Model X.
Нерідко безтурботна поведінка власників електрокарів Тесла пов’язана зі специфічним ставленням компанії до своїх клієнтів. Водії впевнені, що володіють найбільш технологічними транспортними засобами в світі, які вже здатні пересуватися самостійно. Чомусь менеджери автовиробника найважливішу інформацію пишуть дрібним шрифтом, але подають автопілот Tesla як повноцінний високотехнологічний продукт. До чого це призводить?
Чоловік пересів із місця водія на пасажирське сидіння і, запустивши роботу системи, вирушив у дорогу однією з заміських трас. Щільність руху була невисокою, тому електрокар впорався з дорогою, впевнено переходячи з ряду в ряд і витримуючи безпечну відстань з іншими транспортними засобами. На щастя, в цьому конкретному випадку божевільна поїздка минулася без проблем, але навіть в компанії стверджують, що функціонал їхніх електромобілів не передбачає відсутності контролю за процесом з боку водія. Тому повторювати цей експеримент не рекомендуємо. Використання автопілота завжди створює потенційно аварійну обстановку на дорозі.