X

Як привезти авто для ЗСУ без проблем? Теорія та практика

З початком повномасштабного вторгнення виникла гостра потреба у транспортних засобах для ЗСУ. Більшість автомобілів привозять уживаними з-за кордону. Законом передбачено спрощену процедуру ввезення таких машин, проте на практиці українці зіткнулися з безліччю проблем. Якими нормами регламентовано імпорт автомобілів для ЗСУ та як це зробити без зайвих проблем, розповіли волонтери, експерти та представники автобізнесу.

За інформацією Державної митної служби, з лютого цього року в Україну ввезли понад 60 000 машин для потреб ЗСУ, благодійних фондів та громадських організацій. При цьому, досі не сформовано повного, чітко описаного алгоритму купівлі та ввезення таких машин. Внаслідок цього багато волонтерів не розуміють усіх правил та процедур, були навіть випадки порушення кримінальних проваджень через їх недотримання.

Які автомобілі потрібні армії?

ЗСУ необхідні автомобілі, які можуть проїжджати бездоріжжям, матимуть високу прохідність і хорошу маневреність. Це пікапи, позашляховики (бажано повнопривідні), мікроавтобуси та різні спецавтомобілі (швидкі допомоги, пожежні машини тощо).

Яким законом дозволено ввезення машин як гуманітарну допомогу?

На сьогоднішній день процедуру ввезення автомобілів для потреб армії врегульовано двома актами: Законом України 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» та Постановою від 1.03.2022 р. № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану».

На що звертати увагу під час вибору авто?

Привозять машини на потреби ЗСУ здебільшого з Європи. Вони хоч і з правим кермом, але дешевшими і в кращому технічному стані, ніж ті, що можна знайти в Україні. Купують їх на сайтах продажу авто, а також автокомісіях і аукціонах. З початку повномасштабної війни ГО «Волинське братство святого Володимира Великого», співзасновником якої є компанія West Auto Hub, допомогла доставити понад 140 машин на потреби української армії.

Хто може бути покупцем авто для ЗСУ та як їх сплатити?

Придбати автомобіль може як фізична особа, так і юридична. Безпосередньо військова частина покупцем бути не може лише кінцевим одержувачем. Сплатити машини за кордоном можна як готівкою, так і банківським переказом. Перший, звичайно ж, простіше і швидше, але є низка недоліків: існує обмеження на ввезення готівки на територію ЄС (не більше 10 тисяч євро на людину), а також у такому разі важко підтвердити факт оплати. Другий метод також має як плюси, так і мінуси. Основним із них є велика кількість документів. Привезти авто для ЗСУ можна як своїм ходом, так і використовуючи лафет або автовоз. Цінник буде приблизно однаковим.

Які документи оформити перед перетином кордону?

Перелік документів змінюється залежно від країни та ситуації. Зазвичай, при покупці машини в Європі потрібен стандартний пакет документів: свідоцтво про реєстрацію, договір купівлі-продажу, експортна декларація ЕХ. Якщо автомобіль знято з обліку в країні ЄС і коштує понад 1000 євро, експортна декларація не є обов’язковою. Також потрібно мати гарантійний лист-звернення від благодійного фонду, громадської організації чи військової частини. Такий документ не є обов’язковим для ввезення авто як гуманітарки для потреб ЗСУ, але скоротить кількість питань: працівники митниці та прикордонники точно знатимуть, що автомобіль ввозять за призначенням.

На який пункт перепустки їхати?

Усі пункти пропуску розділені на повну масу транспортних засобів. Автомобілі, які важать менше 7,5 тонн, можуть перетинати кордон у КПП Смільник, Грушів та Угринів у Львівській області; Устилуг у Волинській та Малий Березний у Закарпатській. Вантажівки, автобуси та інший транспорт масою понад 7,5 т направляють до пунктів пропуску: Шегині, Краковець, Рава-Руська (Львівська область), Ягодин (Волинська область), Ужгород (Закарпатська область) та інші. Також не варто забувати про «зелені коридори». За ними ви значно скоротите час очікування у черзі.

Що робити на кордоні України?

Оформлення авто для ЗСУ на українській стороні дуже просте і не вимагає особливих знань. Достатньо заповнити митну декларацію про ввезення гуманітарної допомоги за спрощеною формою: вказати дані водія, автомобіля та його отримувача. Зробити це можна як на місці «від руки» у паперовій формі, так і електронно заздалегідь — наприклад, чекаючи у черзі перед пунктом пропуску.

На кого можна оформити автомобіль як гуманітарну допомогу?

Для того, щоб машину оформили як гуманітарну допомогу, її одержувачем мають бути громадська організація, благодійний фонд, військова частина, пожежна частина, медична установа тощо. Якщо одержувачем буде фізична особа, приватне підприємство або ТОВ, доведеться платити всі митні платежі.

Як правильно передати автомобіль?

Для того, щоб убезпечити себе від можливих проблем у майбутньому, потрібно правильно оформити документи. Якщо автомобіль ввезли на громадську організацію чи благодійний фонд, потрібно подбати про два основні документи: лист-прохання до організації про передачу такого транспортного засобу; акт прийому-передачі автомобіля. Тоді, у разі виникнення питань з боку контролюючих служб чи правоохоронних органів щодо цільового використання автомобіля, ввезеного як гуманітарну допомогу, у вас будуть усі необхідні аргументи. Також, у разі потреби, перед передачею машину можна тимчасово зареєструвати у Сервісному центрі.

Покроковий алгоритм купівлі авто для ЗСУ

  • Знайти авто за кордоном;
  • вибрати варіант купівлі та оплати;
  • оформити договір купівлі-продажу та сплатити автомобіль;
  • підготувати експортну документацію;
  • організувати доставку;
  • підготувати гарантійний лист від військової частини чи благодійного фонду чи громадської організації;
  • підготувати митну декларацію України;
  • у разі, якщо автомобіль ввезений на організацію – лист-прохання від військової частини про передачу авто;
  • за бажанням тимчасово зареєструвати авто у Сервісному центрі МВС;
  • підготувати акт приймання-передачі автомобіля.