X

Готуємо машину до осені: ходова, пічка, фари

Те, що зими в Україні останнім часом стали менш суворими, аж ніяк не означає, що машину до них не треба готувати. Принаймні, є кілька систем, які восени-взимку зазнають подвійного навантаження незалежно від температури та кількості снігопадів.

Строго кажучи, сучасний автомобіль до зими можна і не готувати – він від самого початку проектується і виробляється як всесезонний і всепогодний. Але по-перше, зовсім невелика частина автомобілістів користується машинами, які все ще залишаються у стані, близькому до “заводського”. А по-друге, холодний сезон неодмінно активує процеси зношування в машині – а значить, щось у ній буде виходити з ладу раніше, ніж очікувалося.

Що перевірити напередодні зими

До початку холодного сезону слід перевірити ті елементи автомобіля, які взимку можуть завдати додаткового клопоту.

  • Система охолодження двигуна. Як не дивно, але взимку з цілого ряду причин двигун може і не прогріватись, і перегріватись. Крім впливу на опалення салону це може призвести до зупинки машини. Тож треба перевірити в першу чергу коректність роботи термостатів і стан патрубків та шлангів;
  • Система освітлення – фари і ліхтарі. Про підтримку цієї надважливої для зими системи ми нижче розповімо більш детально, але основні напрямки інспекції – надійність роботи фар в усіх режимах, та безпосередньо стан ламп;
  • Склоочисники. Перевірте щітки, можливо, настав час придбати нові. Разом з заміною “двірників” треба залити морозостійку рідину омивача. Заправляйте відразу повну ємність, бо взимку вона спустошується набагато швидше. Сподіваємось, ви не забудете перед заливанням “випшикати” з бачка залишки літньої рідини;
  • Шини. Перевзувати машину в зимові покришки потрібно буде, коли середньодобова температура опуститься до +7 +8 С. А на початку осені – саме час оглянути свій комплект зимової гуми, оцінити глибину протектора, очистити його від камінчиків, перевірити герметичність. Можливо, доведеться прийняти рішення про покупку нової гуми для зими.

Фари та ліхтарі

Система, яка однозначно отримає особливі навантаження взимку – це система освітлення, і в першу чергу фари головного світла. Зимовий день коротше, і зовнішнє освітлення на авто водій вмикає частіше, а значить, лампи (в першу чергу йдеться про фари) швидше спрацьовують свій ресурс.

Тобто ви маєте бути впевненими, що залишок ресурсу ламп у ваших фарах достатній, щоб вони благополучно дослужили до весни і одна з них раптом не відмовила просто у дорозі. Звісно, це станеться вночі або за негоди – а коли ж ще ми вмикаємо фари!? І тоді вам доведеться або міняти лампочку просто “в полі”, або порушуючи ПДР (п. 31.4.3), прямувати додому чи до СТО на одноокій машині. Обидва варіанти абсолютно незручні, а на додаток ще й небезпечні.

Відтак, дбайливі власники недаремно замінюють лампи у фарах превентивно, не чекаючи поки одна з них згасне у дорозі. Сказати точно, через скільки сезонів це варто робити, важко. Адже багато що залежить від того, наскільки якісною є лампа, хто її виробник і яку вона має потужність.

Також важливий чинник – не тільки час роботи лампи, а й кількість її вмикань, адже на ресурс спірали впливають перехідні процеси, які виникають саме в момент подання на неї напруги.

Зрозуміло, що замінювати лампи в фарах (та й в ліхтарях теж) треба попарно, оскільки лампи одного виробника і однієї моделі (товарної лінійки) мають більш-менш однаковий ресурс, який відрізняється хіба що на кілька годин.

Якщо є змога, поміняти лампи превентивно варто і тому, що під кінець свого життя лампа втрачає яскравість і фара стає менш ефективною.

“Стопи” та ліхтарі

Ще один важливий зимовий нюанс стосується ліхтарів – стоп-сигналів, поворотників, габаритів. В темну пору доби і в інших умовах недостатньої видимості, характерних для зимового сезону, цінність кожного світлового сигналу зростає. Якщо інші водії вчасно не побачать ваші сигнали чи вашу машину, може статись ДТП. Тож на початку осені рекомендується перевірити роботу передніх і задніх ліхтарів.

Причому якщо автомобіль вже немолодий, перевірка має бути поглибленою. Адже через порушені від віку контакти в патронах лампа може нормально світити під час коротких увімкнень, але за тривалої роботи буде сама собою гаснути. Причиною тьмяного світла ліхтарів може бути стара лампа, чия колба потемніла від емісії спіралі, або забруднений зсередини розсіювач.

Як обрати лампи до фар

Перше що треба сказати – у фари можна встановлювати тільки той тип ламп, під який вони розраховані конструкторами. Між тим, якісна галогенова лампа штатного формату може повернути колишню ефективність навіть старій фарі. Наприклад, во флагманській лінійці виробника OSRAM є нові автомобільні лампи NIGHT BREAKER 220. Це представник сучасного покоління галогенок, яскравість цієї моделі збільшено до 220%.

Фари з лампою NIGHT BREAKER 220 дають промінь довжиною до 150 м, що дозволяє водієві бачити далі і раніше помічати перешкоди на дорозі – а значить, у нього буде більше часу, щоб відреагувати на небезпеку.

На завершення

На початку осені ще не хочеться думати про холоди, ожеледь, заметілі та інші некомфортні явища. Але щоб не додати до цього переліку ще й клопоти з автомобілем, радимо таки знайти трохи часу і коштів щоб привести до ладу деякі його системи. Звісно, в першу чергу зверніть увагу на ті складові, що впливатимуть на вашу безпеку на темних зимових дорогах – на фари та іншу світлотехніку.