Formula 1. Гран Прі Туреччини: на контрасті
Минулого року етап у Туреччині подарував другого в історії 7-разового Чемпіона Світу в Формулі-1 – Льюїса Гемілтона. Той темп в гонці, та якого майстерність була показовою у порівнянні з рештою суперників. Так, наприклад, Валттері Боттас програв ціле коло своєму напарнику, хоча й лишався єдиним теоретичним конкурентом британця. Але Formula 1 демонструє, що однакових сценаріїв не буває.
Цьогоріч траса в Стамбулі, з деякою натяжкою звісно, вважалася останнім Європейським етапом сезону. І британець приїхав у якості лідера із перевагою в два бали над головним суперником з Red Bull – Максом Ферстаппеном. І спершу все розвивалося по доволі приємному сценарію: кращі часи на вільних практиках та перемога в кваліфікації. Якби не одне але: за заміну силової установки (номер чотири при ліміті в три на сезон) Льюїс отримував штраф у вигляді десяти позицій на стартовій ґратці гонки. За такого перебігу подій Ферстаппен перемістився на перший ряд стартового поля, а ще більше вигравав Валттері Боттас – він мав розпочинати заїзд першим.
За дощових умов на трасі це надало фіну чудову перевагу, якою він скористався, залишившись попереду нідерландця у першому повороті. Несподіванкою в цій фазі змагань став розворот Фернандо Алонсо та втрата десяти місць у порівнянні з п’ятою стартовою. Льюїс миттєво випередив напарника іспанця по Alpine-Renault Естебана Окона, а тоді й німця Себастьяна Феттеля.
У вильоті дворазового Чемпіона Світу Формули 1 (плюс один Світовий титул WEC, якщо бути точним) одразу знайшли винного – П’єра Ґаслі з AlphaTauri – хоч француз вважав, що його затисли суперники (Перес та Алонсо) з обох боків, від штрафних п’яти секунд це не врятувало. Льюїсу це могло б допомогти тільки у разі швидкого обгону другого боліда італійської команди з Фаенци. Справа затягнулася до восьмого кола, коли Юкі Цунода нарешті поступився Гемілтону. По зовнішній доріжці обгони завжди виглядають видовищно. У цей момент Боттас мав відрив від Льюїса у 19 секунд. Алонсо також став учасником ще одного інциденту, коли розвернув болід Alfa Romeo Міка Шумахера. Іспанець здобув і собі штрафні секунди.
Більше за Чинного Чемпіона штрафів перед стартом назбирали Карлос Сайнс та Даніель Ріккардо – на обох болідах команди замінили усі елементи силових установок, а тому останній ряд на старті був за пілотом Ferrari та McLaren. Якраз іспанець добряче попрацював під час гонки. На 6-ому колі позаду залишився Джордж Рассел із Williams, на 9-ому – Окон, 14-ому – Феттель, хоч і не без контакту, і Карлос в десятці. В цей же час Гемілтон розібрався з Ґаслі на трасі, що вивело його на п’яте місце. На те, щоб наздогнати Сергіо Переса вже знадобилося 20 кіл. Мексиканець не пустив опонента Макса, а чиста боротьба впродовж половини кола на залитій водою трасі та рух болідів паралельними курсами викликав повагу. Цікаво, що Феттель вирішив, що по такій трасі можна їхати на сухій гумі Pirelli Medium. Після кола такої їзди усі зрозуміли, що вибір був помилковим, а самого Себастьяна та його Aston Martin після зайвої зупинки в боксах (повернутися до використання проміжного комплекту) до фінішу ніхто не бачив.
Правило обов’язкового використання двох різних комплектів покришок за складом не діє за дощової гонки. Цим хотіли скористатися у Ferrari, не закликаючи Шарля Лелера на піт-лейн, коли решта суперників зупинку зробили, а монегаск став лідером. Льюїсу команда вустами Пітера Бонінгтона пропонувала оновити його комплект «інтермідіат», але тут сам гонщик почав сперечатися. У обох випадках перебування на зношених покришках також стало хибним рішенням. Боттас та Ферстаппен доволі легко обігнали Леклера, тому той поїхав за свіжим комплектом, як і Льюїс пізніше, не дочекавшись умов для більш сухих умов та виграшної ситуації для себе. Шарлю не вдалося одразу «увімкнути» гуми, тому подіум він втратив, як і того року, змагаючись із Сергіо Пересом. Навіть Льюїс наблизився до Шарля на відстань, вже будучи відверто не задоволеним тактичним вибором команди (хоча, й сам також був причетний до нього), а тоді відстав. Тому позиції залишилися незмінними до фінішу.
І на відміну від сезону-2020 та чотирьох розворотів, за вологих умов-2021 Валттері Боттас здобув десяту перемогу в кар’єрі з Mercedes-AMG. Та ще й найшвидше коло у фіна. За умов п’ятого місця Льюїса Гемілтона Макс Ферстаппен наростив перевагу в Чемпіонаті Світу. П’єр Ґаслі фінішував у своїй лізі попереду Ландо Норріса, який цього разу був далекий не тільки від боротьби за перемогу, але й навіть від змагань з Леклером. Восьме місце Сайнса дозволяє сподіватися не тільки на боротьбу між McLaren і Ferrari, а також і з напарником Леклером. Ленс Стролл для Aston Martin здобув два бали, як і Окон – один для Alpine-Renault, у той час як їх напарники-Чемпіони Світу допустили помилки в складних рішеннях та фінішували далеко за межами топ десять.
Караван Формули 1, перебрався за Океан, де наступними етапами були змагання на Американському Континенті, розпочинаючи вирішальну фазу сезону.