Нові моделі електрокарів комплектують батареями, що забезпечують 200-300 км пробігу без підзарядки, а автівки топ-класу доставлять на відстань до 500 км без необхідності «заправки». Кілька років тому такі цифри здавалися недосяжними: українські власники електромобілів були буквально «прив’язані» до електромережі, про міжміські подорожі навіть не йшлося.
Зараз ситуація інша, але й для сучасних електромобілістів можливість зарядити машину в потрібний час у зручному місці залишається дуже актуальною.
Ігорю, почнімо з найпростішого: покрокової інструкції, як зарядити електрокар на швидкісній станції.
У мобільному застосунку E-mobility YASNO можна обрати зарядну станцію серед переліку та подивитися в режимі онлайн, чи вона вільна. Зараз наша мережа налічує 29 швидкісних станцій потужністю 50 кВт у Києві, Харкові, Дніпрі та на ключових автомагістралях, що з’єднують столицю зі Львовом, Одесою та Полтавою. У її створення ми інвестували 34 млн грн, на цей рік маємо плани щодо розширення.
Під’їхавши на потрібну зарядну станцію, знайдену через застосунок або Google Maps, власник заряджає електромобіль за допомогою будь-якого з двох портів: швидкісного, потужністю 50 кВт, або прискореного, потужністю 22 кВт. Процес поповнення батареї теж запускається через мобільний застосунок. Для цього на рахунку має бути щонайменше 25 кВт⋅год. Під час заряджання кіловат-години списуються. Поповнити баланс легко карткою Visa/MasterCard будь-якого банку в Особистому кабінеті або в застосунку E-mobility YASNO.
За 20 хвилин можна підживити авто до 80% та поповнити запас ходу на 100-125 км пробігу (залежно від марки авто та режиму їзди).
Скільки коштує зарядити, наприклад, найпопулярніший електромобіль Nissan Leaf?
У мережі YASNO E-mobility клієнт сплачує тільки за реально отримані кіловат-години, отримані його електромобілем. Під час поповнення в мобільному застосунку на баланс клієнта зараховуються кіловат-години вартістю 9 грн/кВт⋅год. На швидкісних портах з балансу знімається 1 кВт⋅год (9 грн), якщо заряджати через порт змінного струму – 0,5 кВт⋅год (4,5 грн).
Ви пропонуєте клієнтам і станції змінного струму. Кому варто звернути увагу на таке рішення?
Так, дійсно, ми пропонуємо і станції змінного струму, які можна встановити просто у себе вдома. І насправді це зручне рішення для власників приватних будинків. Не треба чекати на станції, доки поповниться заряд: автомобіль підключений до електромережі, а ви займаєтеся своїми справами. Обладнання має потужність від 7 до 22 кВт, різні типи зарядного порту для різних моделей електрокарів, різний смарт-функціонал.
Обрати потрібне можна на сайті YASNO, за необхідності наші фахівці проконсультують, допоможуть визначитися і навчать користуватися. У Києві та Київській області є також послуга зі встановлення станції «під ключ», яка передбачає прокладання електричного кабелю від щитка, монтаж захисної автоматики в щитку та самої станції з подальшим налаштуванням під потреби клієнта.
Скільки коштує таке обладнання?
Обладнання серії BASIC коштує від 26 тисяч грн, серії PRO, що має більшу потужність, – від 34,5 тисяч. Окрім зарядної станції, пропонуємо придбати зарядний кабель, який є «предметом особистої гігієни» автомобіля і може знадобитися в найбільш неочікуваний момент. Окремо клієнти часто замовляють енергоефективні набори від YASNO з двозонним лічильником, які дають змогу заряджати електрокар удвічі дешевше з 23:00 до 7:00. Пільговий «нічний» тариф для населення у цей час доби становить 0,84 грн/кВт⋅год.
Завдяки наявності локального складу в Україні купити і отримати зарядну станцію YASNO E-mobility можна за один день.
А підприємства чи офіси можуть встановити у себе зарядні станції для отримання доходу?
У нас є пропозиції і для бізнес-клієнтів. Для встановлення станції та надання послуг з зарядки не потрібно жодних спеціальних дозволів або ліцензій. Щоб отримувати додатковий дохід від зарядної станції, бізнес-клієнтам достатньо:
- Придбати в YASNO зарядне обладнання серії BUSINESS;
- Укласти договір з постачальником YASNO про надання послуг білінгу;
- Отримати спеціальну SIM-картку для зарядної станції;
- Під’єднати станцію до мережі YASNO E-mobility. Якщо власник зарядки планує не лише отримувати прибуток, а й заряджати власне авто, можна налаштувати, щоб його транспорт підживлювався безкоштовно.
- Наприкінці місяця отримати статистику зарядних сесій та акт прийняття-передання послуг білінгу. YASNO переказує на рахунок клієнта вартість послуг із заряджання, надані станцією за попередній місяць, відрахувавши комісію.
Крім того, клієнт може придбати зарядну станцію YASNO E-mobility, але не підключати її до білінгу та отримувати прибуток. Тоді власник станції самостійно забезпечує її підтримку, контролює заряджання та бере оплату з автомобілістів на свій розсуд. І навпаки – можна придбати зарядну станцію іншої компанії та приєднати до білінгу YASNO E-mobility. У будь-якому разі за електроенергію, спожиту з мережі, клієнт сплачує самостійно.
Ігорю, і останнє запитання: навіщо постачальнику електроенергії та газу створювати мережу зарядних станцій для електромобілів і загалом розвивати цей напрям?
Допомога українцям у тому, щоб раціонально використовувати енергоресурси і підвищувати комфорт завдяки інноваційним технологіям, – це основа нашої стратегії розвитку. Ми будуємо бізнес як постачальник «зелених» рішень. Наші продукти (енергоефективні набори, сонячні дахи, електрозарядні станції) та енергоефективні проєкти з енергосервісу на промислових підприємствах допомагають клієнтам зменшувати вплив на клімат та скорочувати кількість викидів СО2 в атмосферу сумарно на 300 тисяч тонн на рік.
Так, у 2020-му YASNO зарядив електромобілі на понад 565 тисяч кВт∙год. Це еквівалентно скороченню викидів CO2 на 380 тонн. Утім, справді суттєвий внесок у декарбонізацію електромобілі можуть зробити, тільки ставши масовим продуктом.
Попри те, що в Україні за останні три роки кількість електрокарів зросла учетверо, на сьогодні такий вид транспорту все ще не дуже поширений. Зареєстровано 26 тисяч електромобілів, тоді як кількість автівок із двигуном внутрішнього згоряння обчислюється мільйонами. Серед основних стримувальних чинників для електрифікації транспорту – висока вартість електрокарів та недостатньо розвинута інфраструктура.
На сьогодні в Україні працює близько 4 – 4,5 тис. публічних зарядних станцій, більшість із них повільні – змінного струму. Швидкісні станції потужністю 50 кВт – у меншості, і 29 із них входять до нашої мережі. Розвиваючи напрямок YASNO E-mobility, підвищуючи рівень сервісу, ми прагнемо бути драйвером електромобільної інфраструктури в Україні та розширювати можливості для електроавтомобілістів.