X

З чого починалися танкові війська

Сьогодні, 14 вересня, в Україні вперше відзначають День танкових військ. Цю дату обрали невипадково. Саме в цей день, рівно рік тому, у звільненому від окупантів Ізюмі був піднятий наш прапор. Цьому передували запеклі бої у Харківській області, де велику роль під час наступальної операції відіграли танки ЗСУ.

Завдяки закордонним партнерам за останні місяці Україна отримала десятки одиниць сучасних танків, які допомагають Силам оборони ефективно боротися з російським агресором та звільняти від нього нові та нові території.

А коли ж уперше у світовій історії були застосовані танки? Слід сказати, що винахідники різних країн працювали над проектами броньованих бойових машин ще до Першої світової війни. А рано-вранці 15 вересня 1916 року в битві на річці Сомме у Франції відбулося бойове хрещення найперших серійних танків. В атаку пішли 32 машини англійського виробництва.

До речі, назва “танк” з’явилася в Англії після того, як у грудні 1915 року там було створено “Комітет постачання танків”. Машини було названо так задля збереження секретності. Під час доставки їх до Франції танки обшили дошками, на яких написали слово Tank, що означало «бак», «резервуар».

Ці танки мали корпус у вигляді сталевої клепаної коробки ромбовидної форми, і оснащувалися двома гусеничними стрічками за її контуром. Бойова маса машини становила 28 т, екіпаж – 8 осіб. Озброєння складали дві 50-мм гармати та чотири кулемети, розташовані в так званих спонсонах – бортових напівбаштах, як це застосовувалося тоді на бойових кораблях. Броня була протипульною – завтовшки 5 – 10 мм. Двигун 105 к. с. забезпечував максимальну швидкість 4,5 км/год.

Цікаво, що повороти з великим радіусом (до 50 м) здійснювалися за допомогою встановленого в кормі спеціального пристрою – рульових коліс.

Треба сказати, що вже 1917 року з’явилися удосконалені машини – Mk II, Mk III, Mk III, а в наступний рік – й Mk V. Вони не мали поворотного пристрою позаду. Збільшилася товщина броні та максимальна швидкість. Так у моделі Mk V товщина броні сягала 14 мм, а максимальна швидкість – 7,4 км/год.

Цікаво, що спочатку кожен танк, немов бойовий корабель, мав власне ім’я. На фото показано машину під назвою Hyacinth («Гіацинт»).

Росла і кількість бойових машин. Вже в 1917 році під час битви при Суассоні та Ам’єні на боці англійців брало участь від 300 до 500 танків. А в період між двома світовими війнами танки набули широкого розвитку.

В Україні виробництво танків було налагоджено на Харківському паровозобудівному заводі. Перші три танки було випущено у вересні 1931 року, а наступного року розгорнулося їх широке виробництво. Надалі на підприємстві було створено знаменитий Т-34, який багато фахівців вважають найкращим танком Другої світової війни.

БТ-7 на території Завода ім. Малишева в Харкові

Т-34 на території Завода ім. Малишева в Харкові