БТР «Атаман 3» (6х6), разработанный украинской компанией «Практика», прошел очередной этап заводских испытаний – проверку ходовых качеств на бездорожье
Новий український БТР “Отаман 3” (6х6), представлений широкій публіці на виставці “Зброя та безпека 2019” в Києві, був розроблений спеціально для морської піхоти. Нинішньої весни відбувся черговий етап заводських випробувань машини – на пересіченій місцевості, на яких і побували журналісти Defense Express.
“Отаман 3” увібрав у себе новітні тенденції розвитку бронетехніки. Це і підвищений бронезахист, зокрема мінний захист, і збільшена вантажопідйомність (для встановленої додаткової, композитної, броні і бойового модуля). А також – модульність конструкції та високий ступінь дигіталізації.
Захист
Важливою особливістю “Отаман 3”, яка відрізняє його від старих радянських БТР, є схема з переднім розташуванням двигуна. Це дає змогу покращити захист бійців, які розміщуються в задній частині машини і десантуються з корми. Крім того, верхня лобова частина машини має гострий кут для забезпечення стійкості і максимізації рикошетів.
БТР має повноцінний протимінний захист за стандартом НАТО STANAG 4569. Завдяки багатошаровій броні і протимінним сидінням машина витримує вибух 8 кг вибухівки в тротиловому еквіваленті.
Крім того, бронекорпус має протикульовий рівень захисту STANAG lvl 2 з усіх сторін, зокрема в лобовій проекції – від куль калібру 12.7 мм. А за умови встановлення додаткових керамічних елементів, рівень захисту зростає до STANAG lvl 4, тобто захищає від куль 14.5 мм на відстані 200 метрів у лобовій проекції.
Сьогодні такий рівень захисту є стандартним для всіх бойових машин провідних армій світу, і відповідає вимогам машин у класі колісних бронетранспортерів. Для виготовлення бронемашини передбачено використання сталей виробництва країн-членів НАТО і Євросоюзу.
Ходові якості
Для бойової машини обрана колісна 6х6, яка якісно позначилася на її габаритах. Таке саме рішення зараз застосовується на іноземних БТРах, таких як Otokar Arma, Pars Iveco, BTP Guarani, Patria та інших.
Із повною масою в 23 т «Отаман 3» розганяється до 110 км/год завдяки турбодизельному двигуну Deutz TCD 2015 потужністю в 558 к.с. і максимальним крутильним моментом в 2080 Нм, а також автоматичній коробці передач Allison 4500 SP. БТР отримав одне з найкращих співвідношень маси до потужності двигуна – 24.3 к.с. на тонну. Для порівняння у танка “Оплот” цей показник – 23.5 к.с. на т.
Також БТР має високий кліренс у 453 мм і незалежну підвіску військового типу, розроблену відомою компанією Meritor. У підсумку “Отаман 3” може легко долати важке бездоріжжя, а також плавати зі швидкістю до 8 км/год.
Вогнева міць
У ролі озброєння для “Отаман 3” у версії бронетранспортера передбачено бойовий модуль БМ 3м “Штурм” , що чудово зарекомендував себе в реальних умовах і який також встановлюють на БТР-3.
Отже, в арсеналі новітнього БТР передбачено 30-мм автоматичну гармату, що має скорострільність у 330 пострілів на хвилину, кулемет і автоматичний гранатомет. Також БМ 3м “Штурм” оснащений високоточним протитанковим комплексом “Бар’єр” від ГККБ “Луч” , який здатний знищувати сучасну бронетехніку противника на відстані до 5 км. За точність наведення на ціль відповідає сучасний цифровий комплекс із лазерним далекоміром, а також стабілізатор гармати.
Модульність
“Отаман 3” сконструйований як модульна платформа на базі якої, крім версії бронетранспортера, можливо створити мобільну мінометну систему, командно-штабну машину, санітарну машину і навіть “колісний танк”.
Для прикладу, на “Отаман 6×6” можливо встановити вежу з 90-мм гарматою Cockerill (LCTS 90 MP або CSE 90 LP). Ця система оснащена тепловізійною системою прицілювання, стабілізована в двох площинах і може використовувати високоточні керовані протитанкові ракети Falarick 90 від ГККБ «Луч».
А у версії бронетранспортера “Отаман 3” забезпечує перевезення 7 бійців у десантному відділенні. Вони розміщуються на спеціальних протимінних сидіннях, які прикріплені до бічних стінок, без прямого зв’язку з підлогою. Це дає змогу уникнути травмування бійців під час вибуху під днищем машини.
Увага до деталей
Новий бронетранспортер має риси, які зазвичай не відображаються в характеристиках, але мають величезне значення під час реальної експлуатації бойової машини і роблять її зручною для бійців.
Наприклад, “Отаман 3”, екіпаж якого налічує 3-4 людини (командир, механік-водій і один або двоє операторів озброєння), має всередині єдиний броньований простір.
Відсутність перегородок і звужень гарантує вільне переміщення між відділеннями машини. Тобто, механік-водій може легко дістатися до свого місця з десантного відділення, а командир тримати під контролем не тільки роботу оператора озброєння, а й бійців у відділенні десанту.
Для висадки і операцій з вантажами в новому БТРі обрано комбінований варіант типу “двері в рампі”, що дає змогу максимально спростити експлуатацію машини в різних умовах.
На окрему увагу заслуговує місце механіка-водія, в розпорядженні якого, крім звичайних перископів спостереження, є три широкоформатних екрани, на які виводяться зображення з камер, що значно спрощує керування машиною в бойових умовах. А в положенні “на марші” механік-водій може підняти люк і дивитися за дорогою через броньоване вікно.
Також бойова машина може бути оснащена системою доповненої реальності для командира Land Platform Modernization Kit від української компанії Limpid Armor. Ця система значно підвищує обізнаність командира щодо бойової обстановки навколо БТР і є одним із прикладів дигіталізації, без якої не обходиться жодна сучасна бойова машина.