В ушедшем, 2016-м году в Украине появилось немало новых образцов бронеавтомобилей и бронетранспортеров, часть из которых уже заступили на службу.
На початку 2016 року розпочалося проведення масштабних випробувань нового бронеавтомобіля «Варта». Цю машину розроблено ТОВ «Українська бронетехніка» на шасі МАЗ-5434 (4х4). Автомобіль вперше засвітили керівництву МВС ще наприкінці 2015 року, проте потім машину допрацювали. У результаті партію бронеавтомобілів «Варта» було замовлено для спецпідрозділу «КОРД».
«Варта» має бронекорпус зі шведської сталі 560 Steel і отримала клас захисту STANAG 4569 рівень 2. Крім того, машина належить до класу MRAP, а тому ефективно захищена від мін: тут застосовано V-подібне днище, якому не страшний підрив 6 кг тротилу. Повна маса – 17 500 кг. «Варта» призначена для перевезення до 10 людей десанту. Двигун – турбодизель, 270 або 330 к.с.
Бронетранспортер «Дозор-Б» також можна назвати машиною і подією 2016 року. Його було розроблено і виготовлено на ДП «Харківське конструкторське бюро машинобудування ім. О.О.Морозова» ще в 2004 році, однак на озброєння було прийнято тільки сьогодні. БТР суттєво модернізували. У 2016 році в армію надійшла перша партія машин, складена на Львівському бронетанковому заводі.
«Дозор-Б» перевозить до 10 осіб і ефективно захищає бронебійних куль калібру 7,62 мм. Машина може комплектуватися різними бойовими модулями, зокрема з кулеметом НСВТ-12,7. Бронетранспортер оснащений турбодизелем Deutz потужністю 190 к.с. і автоматичною коробкою передач Allison.
Ще одним бронеавтомобілем 2016 року слід назвати машину КрАЗ Hulk, вперше представлену ПАТ «АвтоКрАЗ» на виставці «Зброя та безпека 2016». Її особливість – тримальний бронекорпус, без рами, що дало можливість зменшити масу до 14 т (мінус 2т). Hulk належить до класу MRAP і має V-подібне днище для захисту від мін. За балістичним захистом автомобіль відповідає STANAG 4569 рівень 2.
Говорячи про новинки української бронетехніки 2016 року, не можна не назвати столичне НВО «Практика». Минулого року вона представила кілька нових бронеавтомобілів, починаючи від вантажівок МАЗ і закінчуючи невеликими машинами «Козак-5».
Однак найцікавішою розробкою, на наш погляд, став бронеавтомобіль «Козак-2М». Його яскравою характерною особливістю є незалежна підвіска всіх коліс. Крім того, на машині з’явилася централізована система підкачки коліс (у попередника «Козак-2» вона відсутня). Машина повною масою 12 т перевозить до 9 осіб та оснащена 280-сильним турбодизелем IVECO.
Завершує Топ-5 колісної бронетехніки року безпілотний тактичний багатоцільовий транспортер «Фантом», представлений концерном «Укроборонпром». Машину можна використовувати як рятувальну, для евакуації поранених з поля бою – з цією метою на бортах є відкидні носилки.
На виставці озброєння в Києві «Фантом» засвітили з бойовим модулем у складі 12,7 мм кулеметів. Прицільний комплекс дає змогу виявляти цілі на відстані до 2 км вдень і до 1 км вночі. Машиною можна керувати дистанційно, причому озброєнням окремо. БТР оснащений гібридним двигуном, зокрема електромотором на 30 кВт і має запас ходу до 20 км.