X

Українського виробника автобусів не допускають до державних закупівель

Сьогодні в Україні склалася непроста ситуація з державними закупівлями міських автобусів, що шкодить вітчизняному виробнику. Останнього просто не допускають до участі в тендерах, оскільки замовник виставляє технічні вимоги під конкретного постачальника.

Для вирішення цього питання, 21 лютого в «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція, організована корпорацією «Еталон», яка представляє Чернігівський автозавод.

Як зазначив директор Торгового дому «Еталон-Авто» Вадим Шкарупин, наочним прикладом є закупівля для Кривого Рогу міських автобусів за бюджетні кошти – на загальну суму 125 млн грн. У технічних вимогах до машин вказана обов’язкова наявність незалежної передньої підвіски, кондиціонера потужністю не менше ніж 30 кВт і двигуна, що розвиває не менше ніж 210 кВт (285 к. с.). Усім цим критеріям відповідають автобуси турецької марки Guleryuz. Ось тільки коштує один такий 320 тис. доларів, що на 100 тис. дорожче за сучасну низькопідлогову модель марки «Еталон». У результаті місто побачить у півтора рази менше автобусів.

Величезні кошти недоотримає бюджет. При закупівлі вітчизняних автобусів податки нараховуються від всієї суми контракту. В даному випадку від 125 млн грн – це 38,8 млн грн. А ось у разі продажу машин іноземного виробництва, сума податку буде вдесятеро меншою, адже розрахунки ведуться лише від дилерської моржі, яка становить близько 10% суми угоди.

Проведений аналіз 17 закупівель міських автобусів з 2018 року через Prozorro показує, що загалом було укладено контрактів на 151 од. на загальну суму 1,5 млрд. грн. І 70% від загальної кількості склали машини булоруського та турецького виробництва. Неважко підрахувати, скільки недоотримав бюджет. Про це розповів заступник директора Торгового дому “Еталон-Авто” Олександр Черніцький.

Тут показовим є Івано-Франківськ, який придбав останнім часом за державні кошти 46 міських автобусів. Так ось, до тендеру 2018 року на 12 машин було допущено лише трьох учасників, і лише із зарубіжними машинами – марок Guleryuz та Isuzu. Причому технічні вимоги були такими ж, як тепер для Кривого Рогу.

На тендерах має бути представлена максимальна кількість учасників для забезпечення максимальної конкуренції, що дозволить знизити ціну, зазначає директор з продажу ТОВ «Чернігівський автозавод» Наталія Бачуріна. Для Чернігівського автозаводу, який сильно постраждав від російських обстрілів навесні минулого року, державні замовлення є головним джерелом коштів, які так необхідні для відновлення виробництва.

І в тендерах на закупівлю автобусів для комунальних підприємств насамперед мають враховуватись інтереси національного виробника, тим більше в умовах воєнного часу. Адже це і наповнення бюджету, і збереження робочих місць. Як відомо, одне робоче місце на автомобільному підприємстві з повним циклом виробництва, а таких в Україні не так й багато, забезпечує роботою до 10 осіб у суміжних галузях.

Читайте також:
Чернігівський автозавод анонсував сенсаційні моделі