X

Раритети на вулицях Києва – від розкішного кабріолету до броньованого лімузину

У Києві на черговому засіданні відомого «Історичного Автоклубу» продовжувався розгляд трофейних легкових автомобілів, які роз’їжджали українською столицею в період після Другої світової. На цей раз акцент був зроблений на дорогих моделях представницького класу.

Насамперед назвемо розкішні автомобілі фірми Maybach. Цих машин вона випускала небагато, але серед них були знамениті 12-циліндрові монстри на 200 к. с. У Києві, щоправда, представники цієї марки були скромнішими. На вулицях можна було зустріти кабріолети моделі SW38 – зі 140-сильною «вісімкою» під капотом. Кузов там був від іменитого ательє Glaser. Усього ж у 1936 – 1939 pp. виготовили 520 машин цієї моделі. З них у Києві «оселилося» лише три.

Найчастіше зустрічалися у нас машини іншої елітної марки – Horch. Але серед них була особливість – єдиний у місті кабріолет моделі 853А. Дизайн його, як і у Maybach, був не найсвіжіший. Але п’ятилітровий 8-циліндровий двигун 120 к. с. розганяв машину до 140 км/год. Усього 1937 – 1939 гг. було збудовано 404 таких автомобілів.

І якщо мова зайшла про багаті німецькі іномарки, то як же обійтися без «Мерседеса»? Зокрема, був у Києві раритетний родстер Mercedes-Benz 540K із компресором типу Рутс. При його включенні потужність 5,4-літрового двигуна одразу підскакувала зі 115 до 180 к. с., і швидкість досягала 170 км/год. Щоправда, включати його можна було лише на хвилину – у особливих ситуаціях (при обгоні, на крутих підйомах тощо). В даному випадку автомобіль представлений у рідкісній версії Special Roadster. Таких виготовили лише 25 штук.

Однак був у Києві ще крутіший Mercedes-Benz – броньований «пульман-лімузин» моделі 770. Його 8-циліндровий мотор мав уже два компресори типу Рутс. У результаті двигун видавав на гора 400 к. с. І в нас цей автомобіль обслуговував київського метрополіта. Цікаво, що таких броньованих машин було зроблено лише 8 штук, а всіх 770-х виготовили теж небагато – 88 екземплярів.

Ще одним рідкісним трофеєм на київських вулицях був найбільший автомобіль із сімейства BMW – модель 335. Цю машину називали «урядовим таксі», оскільки вона обслуговувала великих чинів рейху. Її 6-циліндровий двигун у 3,5 л розвивав 90 к. с. Таких автомобілів у 1939 – 1941 роках. випустили лише 415 штук. А у Києві він був взагалі один. Пізніше його продали до заводського музею BMW у Мюнхені, де машина експонується і сьогодні.

Що ж до престижних моделей з інших країн, то тут потрібно назвати знаменитий чеський автомобіль Tatra 87. Він мав оригінальний кузов підкреслено аеродинамічної форми, увінчаний кілем. У задній частині автомобіля був встановлений двигун V8 повітряного охолодження, який мав два верхні розподільні вали і розвивав 70 к. с. Фірмовою особливістю машини були так звана хребтова рама – у вигляді поздовжньої труби та незалежна підвіска всіх коліс на поперечних важелях. У 1938 – 1941 pp. виробили 748 автомобілів Tatra 87. У повоєнному Києві було три подібні машини.

Читайте також:
Ретроавтомобілі на вулицях Києва — вийшов альбом з унікальними фотографіями