Тест-драйв КрАЗ «Спартан» та КрАЗ «Шрек»
Відразу скажемо, що було непросто влаштувати очну ставку з бронеавтомобілями КрАЗ – складна ситуація в країні вносить свої корективи. Проте нас пропустили на завод і дали можливість не лише оглянути нові машини «Спартан» та «Шрек», а й проїхати на них. Тест-драйв пройшов на заводському полігоні, обладнаному спеціальними перешкодами: крутими підйомами, ямами з піском, косогорами, бетонними надолбами.
“Спартан” відноситься до багатофункціональних бронеавтомобілів класу LAV (Light Armored Vehicle). Це не бронетранспортер, а машина для патрулювання, перевезення вантажів та особового складу, миротворчих контингентів та поліцейських. А тому має клас бронювання за STANAG 4569 рівень 2. Машину випробовували на полігоні, де вона успішно витримала обстріл з автомата Калашнікова звичайними кулями 5,45 та 7,62 мм. Крім того, корпус захищає від підриву невеликих мін (до 6 кг).
Довжина бронеавтомобіля – 6,02 м, ширина – 2,43 м та висота – 2,37 м. Машина призначена для перевезення 12 осіб (3 екіпаж + 9 десант). Крім того, є поворотна відкрита башта з бронесклом, яку можна оснастити кулеметами 7,62 мм або 12,7 мм, або 40 мм автоматичним гранатометом. Можна також поставити і бойовий модуль із ПТУР.
Повна маса “Спартану” становить майже 9 тон. Проте автомобіль впевнено розганяється, аж до максимальної швидкості в 110 км/год. У цьому нагорода турбодизеля Ford V8 робочим об’ємом 6,7 і потужністю 400 к.с. Кермо досить легке. Сподобалася автоматична 6-ступенева коробка передач. Вона має і ручний режим керування. Більше того, можна заздалегідь вибрати максимально допустиму вищу передачу (6-ту, 5-ту, 4-ту тощо).
Привід на передні колеса можна відключити. Для його активації потрібно потягнути за невеликий важіль біля правої ноги. А ось під час руху на задньому приводі рекомендується відключити маточини передніх коліс для більшої паливної економічності. Щоправда, для цього потрібно виходити із автомобіля. До речі, середня витрата палива відносно невелика – в районі 30 л на сотню.
Під центральною консоллю розташований масивний пульт керування проблисковими маячками та звуковою сиреною: причому для кожного виду автомобіля (швидка допомога, поліцейський автомобіль, машина супроводу та ін) є своя тональність сигналу.
На ходу “Спартан” досить комфортний. Це стосується як рівня шуму, так і вібрацій. При цьому навіть на звичайних, безпружинних сидіннях-лавках у десантному відсіку можна непогано їхати. Хоча на замовлення замість них можна поставити індивідуальні протимінні крісла, які кріпляться виключно до стінок, без контакту з підлогою. Керованість також відмінна – чимала заслуга в цьому незалежній, пружинній підвісці передніх коліс.
Другий піддослідний, бронеавтомобіль – “Шрек” – також розроблений спільно з компанією Streit Group. Машина набагато більша за модель «Спартан». Її довжина становить 7,99 м, ширина – 2,54 м і висота 3,08 м. Повна маса досягає 16 т. Це вже справжня кременчуцька вантажівка. В основі машини лежить позашляхове шасі КрАЗ-5233НЕ(4х4).
Машина відноситься до класу бронемашин APC (Armored Protective Cabin) і має клас захисту STANAG 4569 Рівень 2 або B6+. Його корпус надійно захищає від куль калібру 5,45 та 7,62 мм. Причому навіть при обстрілі з малої дистанції 5-10 м. Скло також витримує свинцевий дощ – до семи куль поспіль. Спеціальне днище V-подібної форми добре захищає від вибуху під ним. На випробуваннях у Німеччині кузов «Шрека» переніс підрив двох мін TM57 по 7 кг під одним із коліс, а також однієї такої міни – безпосередньо під днищем.
Через V-подібне дно кабіна розташована досить високо і посадка в неї нагадує тепловозну. На наш погляд, не завадила б ще одна гнучка підніжка на тросі. У кабіні водія все чисто «кразовське»: кермо, панель приладів, крісла, педаль, підлоговий важіль коробки передач… Двері закриваються не просто на клямку: зверху і знизу є по два шпінгалети – для надійної їх фіксації при вибуху або обстрілі.
Пересідаємо з місця водія в десантний відсік. Ось це так. Тут встановлені антимінні імпортні крісла. Вони не мають жорсткого каркасу та кріпляться до стінок. Такі собі міні-гамаки. Більше того, сидіння оснащені 4-точковими пасками безпеки. Сидиш, як барон. Навіть на вибоїнах особливо не трясе. На невеликій перегородці під стелею, що відокремлює кабіну водія, для більшого комфорту десантників – цілий ряд вентиляційних дефлекторів та чотири розетки на 12 В. По краях у салоні – гумові тримачі під автомати. Під сидіннями – сталеві ящики з кришками, куди можна помістити боєприпаси та особисті речі. На ПАТ «АвтоКрАЗ» покладають великі надії на нові бронеавтомобілі «Спартан» та «Шрек» та вірять, що вони захистять життя не однієї сотні наших бійців.