X

Як Ikarus побудував нестандартний автобус

На початку 2001 року на заводі Ikarus у Секешфехерварі виготовили зчленований автобус моделі 280L Alto CNG, більш відомий як C83.30G. Це був прототип для участі у великому тендері для колумбійської транспортної компанії TransMilenio. Автобус призначався для швидкісної лінії BRT у Боготі, повідомляє Magyarbusz.info.

Базова модель Ikarus 280 – з двигуном під підлогою в середній частині – якнайкраще підходила для цієї мети. Високий рівень підлоги для спеціальних платформ на зупинках BRT тут вже був спочатку.

Для автобуса розробили чотири двостулкові двері, які встановили ліворуч по борту, незважаючи на лівосторонній рух. Це було зумовлено особливістю розташування посадкових платформ на BRT-лініях.

На автобусі Ikarus двері також зробили й праворуч по борту, в передній та задній частинах кузова. Вони були одностулкові, з механічним приводом і використовувалися головним чином на кінцевих зупинках, а також як аварійний вихід. Вікна зробили вклеєними. Над лобовим склом з’явилося велике електронне табло вказівника маршруту, що виступало над дахом.

У салоні розмістили 48 сидінь типу IMAG Komaron. Місць для стояння налічувалося 112 (при нормі 7 чол. на м кв). Зазначимо, що в інтер’єрі встановили унікальні поручні та повітропроводи, які були не характерні для базової моделі Ikarus 280. Біля других дверей, ліворуч по борту був спеціальний майданчик для інвалідного візка. Для водія поставили крісло MOVE (Німеччина) на пневмопідвісці. До речі, робоче місце водія було відокремлено від салону. Таке рішення, яке підвищувало безпеку, на зчленованих автобусах у Боготі застосували вперше.

Ключовою особливістю Ikarus C83.30G став двигун на стислому природному газі. Силовий агрегат Raba розробили у співпраці з голландською компанією Deltec. При робочому об’ємі 10,35 л він розвивав спочатку 320 к. с., потім потужність знизили до 310 к. с. Мотор працював у парі з 3+1-ступеневою гідромеханічною трансмісією Voith-DIWA. Вісім газових балонів по 147 л кожен розташовувалися на даху. Зазначимо, що Ikarus C83.30G став першим зчленованим автобусом у Боготі, який працює на стиснутому газі.

Незважаючи на те, що колумбійський тендер угорський виробник так і не виграв – перемогла Volvo з партнером Marcopolo, причому із звичайними дизельними автобусами – інноваційна машина Ikarus C83.30G пропрацювала на маршрутах TransMilenio близько семи років.

Умови експлуатації були непростими. Богота розташована на висоті 2600 м над рівнем, що позначається на роботі ДВЗ – втрата потужності складає в середньому 10% на кожну 1000 м. Мінусами в роботі Ikarus C83.30G на дорогах Боготи стала й недостатня маневреність, а також надмірна габаритна висота. Зрештою машину зняли з маршруту через проблеми з постачанням запчастин.

Однак заспокоїмо шанувальників марки – унікальний Ikarus не порізали на металобрухт. Машина збереглася до наших днів і використовується як офіс школи навчання водіїв на одному з підприємств-субпідрядників TransMilenio. Що ж до BRT-лінії в Боготі, то сьогодні її довжина становить 115 км, щодня вона обслуговує близько 2,4 млн осіб. На маршрутах столиці, що цікаво, зараз працює близько 2000 газових автобусів.

Читайте також:
Рідкісний в Україні автобус Ikarus С56 працюватиме на тероборону