Як електричні автобуси MAN з'явилися ще 50 років тому
Сьогодні електробуси MAN Lion’s City E завойовують нові ринки – у вересні на заводі в Польщі було випущено вже 1000-й екземпляр. І це чудовий привід розповісти про перші автобуси MAN, що працюють виключно на акумуляторах, які з’явилися ще півстоліття тому.
13 лютого 1970 року компанія MAN презентувала свій перший повністю електричний автобус. Машини розроблялися протягом двох років спільно з компаніями-партнерами RWE, Bosch та Varta.
Модель 750 HO-M10 E була представлена на новому випробувальному треку заводу у Мюнхені. Автобус мав “зробити позитивний внесок усередині галузі у боротьбу із забрудненням повітря та шумом на внутрішньоміських дорогах”, йдеться у прес-релізі MAN. Через “хвилі автомобілізації”, що постійно розвивається, навіть тоді звучали заклики покращити екологічну ситуацію в містах. “Щоб отримати власний досвід і зробити внесок у життя людей та навколишнього середовища, на початку 70-х років компанія MAN вирішила вирішити цю проблему”, – говорить Хеннінг Стіббе, керівник історичного архіву MAN Truck & Bus.
У січні 1971 року, через одинадцять місяців після презентації та після комплексних заводських випробувань, MAN передала прототип транспортній компанії у Кобленці для річної експлуатації. Електробус, який обслуговував маршрут № 7, міг перевозити 99 пасажирів і мав запас ходу 50 км. Батареї розміщувалися у причепі та гарантували час руху від двох до трьох годин. Інший одновісний причіп із батареями знаходився у депо для швидкої заміни.
“На додаток до того, що електробус був постійно готовий до роботи, той факт, що використовувалися два причепи з батареями, був вигідним, тому що батареї можна було заряджати дешевою непіковою електроенергією”, – каже Стіббе. До червня 1971 року електробус MAN наїздив загалом близько 6000 км без значних несправностей.
Але не лише у Кобленці використовувалися автобуси MAN із альтернативним приводом. 1972 року під час Олімпійських ігор у Мюнхені спортсменів возили між Олімпійським парком та Олімпійським селом у двох автобусах на електротязі та восьми автобусах на природному газі. Всі ці машини працювали до 20 години на добу, викидаючи в атмосферу мінімум шкідливих речовин.
Через два роки, 15 жовтня 1974 року, MAN передала вже нові електробуси з акумуляторним живленням до міста Менхенгладбах. Це були машини другого покоління SL-E, які там експлуатувалися до 1979 року. Місткість акумуляторних батарей у причепах збільшили на 50%, що дозволило довести запас ходу до 80 км. Такі машини також використовувалися на маршрутах у Дюссельдорфі та Франкфурті-на-Майні. Всі вони відрізнялися нульовою емісією та практично безшумною роботою.