З автономним керуванням пов’язано безліч міфів. У цьому матеріалі керівник Global Autonomous Technology Group, спеціально створеної компанії при Daimler Truck, Джоанна Баттлер детальніше розглядає деякі з міфів і пояснює, які переваги може дати автономне у сфері вантажних автоперевезень. Причому не лише для Daimler Truck, а й для водіїв, логістичних компаній та суспільства загалом.
Міф 1: Автономні технології недосконалі та небезпечні
Факт: Поточний рівень розвитку автономного водіння є результатом багаторічної розробки та підготовки, при цьому безпека завжди є найвищим принципом.
Інженери ретельно та точно перевіряють кожну деталь – на полігоні, за допомогою моделювання та, нарешті, під час ходових випробувань. Робота над автономними транспортними засобами у Daimler Truck походить ще з 1980-х. З 2019 року компанія досягла значного прогресу разом із партнером – Torc Robotics, щоб втілити ідею автономних вантажівок у реальність. Було показано, що безпілотні вантажівки можуть безпечно справлятися зі складними дорожніми ситуаціями — на шосе, а також на міських вулицях, включаючи регульовані перехрестя.
Основою технологічних розробок є “резервна платформа транспортних засобів” – Freightliner Cascadia “Autonomous-Ready” як основа для безпечного водіння, а також програмне забезпечення для автономного водіння, “Virtual Driver” від Torc. Платформа спеціально спроектована та побудована з дублюючими критично важливими для безпеки системами, такими як рульове управління, гальмування та електросистема. Це гарантує, що у разі відмови однієї з них резервна система негайно почне працювати.
Високоінтегроване програмне забезпечення автономного водіння «бачить» (камера, радар, LiDAR), сприймаючи навколишнє середовище поблизу і вдалині попереду, «думає» (планує наступний маневр) та «діє» (зміна смуги руху, прискорення, гальмування, вклинювання в потік). Завдяки цьому автономний водій залишається на дуже високому рівні продуктивності – а технічні системи ніколи не втомлюються, не відволікаються та не керуються емоціями.
Підсумок: У Daimler Truck багато досягли на шляху до самокерованої вантажівки, але попереду ще багато випробувань та розробок, перш ніж ці машини вийдуть на ринок США. У цьому плані принцип безпеки визначає тимчасові рамки.
Міф 2: Автономне водіння приносить користь лише галузі, а не суспільству
Факти: Автономне водіння сприяє економічному зростанню та може забезпечити більш високий рівень безпеки.
Безпілотні вантажівки можуть працювати практично цілодобово, що значно збільшує використання та прибутковість для логістичних компаній. У той же час це підвищує ефективність та забезпечує безперервне постачання основних товарів, таких як продукти харчування, ліки та одяг, приносячи користь усьому суспільству. Коротше кажучи: технологія пропонує можливе рішення для попиту на вантажоперевезення, що постійно зростає.
Автономні вантажоперевезення можуть потенційно створювати нові профілі роботи і, отже, можливості поза завданням водіння в логістичній галузі. Більше того, використання найсучасніших технологій — наприклад, за допомогою поєднання систем камер, радарів та датчиків LiDAR та, таким чином, покращеного сприйняття дорожньої ситуації — може знизити ймовірність та наслідки серйозних аварій та значно допомогти захистити всіх учасників дорожнього руху.
Міф 3: Автономне водіння замінює водіїв
Факти: Сьогодні галузь вантажоперевезень стикається з нестачею водіїв, яка, за прогнозами, до 2030 року подвоїться. Робочі місця не обов’язково зникнуть, профілі та завдання зміняться, як це вже траплялося з іншими інноваціями та новими технологіями.
Наприклад, у секторі логістики особливу увагу при виведенні на ринок безпілотних вантажівок зосереджено на розгортанні на автомагістралях США і, таким чином, на прийнятті на себе завдання водіння на довгих, монотонних маршрутах. Люди продовжують відігравати важливу роль у ланцюжку поставок. Вони знаходяться, наприклад, на першій або останній милі, контролюючи та керуючи автопарком. Для цього завдання вирішальне значення мають необхідні взаємодії з іншими людьми в логістичних операціях та необхідне прийняття рішень.
Міф №4: Крім усунення витрат на водіїв, автономне керування не має жодних економічних переваг
Факти: Використання автономної технології пропонує постачальникам логістичних послуг величезний потенціал ефективності, оскільки автономним вантажівкам потрібні лише зупинки на дозаправку та технічне обслуговування. Отже, вони можуть проводити більше часу у дорозі.
За даними Американської асоціації вантажоперевізників (ATA ), очікується, що тоннаж вантажів, що перевозяться в США, збільшиться в наступному десятилітті з ~16 мільярдів (2019) до 21 мільярда тонн (2030). У цьому контексті безпілотні вантажівки допомагають впоратися з обсягом вантажів, що постійно зростає. Крім того, коли йдеться про «час безвідмовної роботи», за даними джерел Daimler Truck, сьогоднішні вантажівки часто використовуються лише близько третини доступного часу. Крім того, безпілотні вантажівки можуть допомогти протидіяти одночасної тенденції нестачі водіїв, яка коливається рік у рік, але, за прогнозами, стане серйознішою, згідно з дослідженням, проведеним McKinsey & Company. Таким чином, безпілотні вантажоперевезення мають багато економічних та соціальних переваг.
Міф №5: Автономні вантажівки їздять цілодобово, завдаючи шкоди навколишньому середовищу.
Факти: покращене планування розгортання та технології приводів без викидів CO2 мають серйозний потенціал для скорочення викидів CO2 загалом.
Технологія автономного керування може бути розгорнута і вдень, і вночі. Нічне водіння або водіння в години непікової завантаженості у поєднанні з покращеним керуванням маршрутом може допомогти скоротити викиди за рахунок скорочення витрати пального.
За допомогою автономного тягача Freightliner eCascadia компанія Daimler Truck продемонструвала, що акумуляторно-електричний привід без викидів CO2 та автономне керування забезпечують оптимальні транспортні рішення для своїх клієнтів. Вантажівка заряджається під час завантаження та розвантаження, що забезпечує безперервну роботу без викидів CO2.