Цієї весни ми вже публікували кілька статей, у яких наголошували на важливості безпеки дітей у автомобілях. Сподіваємося, що ні в кого з батьків не лишилося сумнівів у тому, що саме автокрісло (а не мамині руки чи, тим паче, штатні ремені) забезпечує надійний захист маляти та являє собою повноцінну утримуючу систему. І ця теза підтверджена статистикою: за офіційними даними ВООЗ використання автокрісла знижує дитячу смертність на 54%, а смертність немовлят на цілих 70%, при чому йдеться не лише про серйозні ДТП, але й про незначні, де дитина може травмуватися через банальне різке гальмування.
Отож, з необхідністю автокрісла визначилися, з його якістю начебто теж все зрозуміло – на дитячому здоров’ї економити точно не варто, адже дешева модель, що не пройшла сертифікації, не просто не захистить, але й нашкодить маляті. А як щодо правильного використання? Європейські дослідження останніх років показали, що близько половини батьків встановлюють автокрісла зі значними порушеннями. Ми вирішили розібрати правила використання та найпоширеніші помилки з нашими партнерами із Britax Romer Україна.
Перевезення немовлят
Зазвичай, першим автокріслом, що потрапляє до батьківських рук, є так звана автолюлька – крісло групи 0 або 0+. Це невелика конструкція, що адаптована під фізичні показники новонародженого та часто може встановлюватися також і на шасі візочка. Установка її можлива за допомогою бази з Isofix або, у більш бюджетному варіанті, просто штатними трьохточковими ременями безпеки.
Головне правило використання автолюльки – це встановлення її проти руху автомобіля, простіше кажучи, обличчям до багажнику. Ця вимога пов’язана з тим, що шийні м’язи й хребет маляти ще формуються й не зможуть витримати різкий кидок вперед при гальмуванні. Це й для дорослого не надто безпечно, а для новонародженого може стати фатальним. Тому встановлюйте автолюльку проти ходу якомога довше, як мінімум до 15 місяців.
Якщо ви перевозите малюка на передньому сидінні, варто пам’ятати про ще одне важливе правило: подушка безпеки на цьому сидінні повинна бути відключена.
Установка автокрісла в салоні
У випадку, якщо ви придбали автокрісло в інтернет-магазині або у торговому залі вам не запропонували допомогу зі встановленням обраної моделі, не полінуйтеся уважно вивчити інструкцію, яка входить до комплекту кожного сертифікованого автокрісла. Безпека дитини – це те, чому варто приділити особливу увагу, а не розбиратися на практиці шляхом помилок.
Усі автокрісла фіксуються або за допомогою системи Isofix (чи їх американської варіації Latch), або штатними ременями, але навіть якщо ви вже мали справу з автокріслом цієї групи і з таким типом встановлення, у кожної моделі можуть бути власні невеликі особливості, дрібниці, які без інструкції не помітиш.
Найпоширеніші помилки у встановленні автокрісел це:
- Недостатній натяг ременів автомобіля або неправильне їх розташування на корпусі автокрісла.
- Короткі штатні ремені, що вимагають використання подовжувача.
- Перекручені ремені, якими закріплений корпус крісла.
- Увімкнена подушка безпеки біля автокрісла, встановленого на передньому сидінні.
- Установка лише за допомогою ременів моделі з системою IsoFix.
Тому, якщо у вас виникають питання, краще зателефонувати спеціалістам магазину та попрохати про консультацію. Також розібратися з установкою добре допомагають відео з офіційних каналів брендів. Як правило, такі ролики є про кожну модель.
Стандартна послідовність дій при встановленні автокрісла виглядає так:
- Відсуньте переднє сидіння, щоб воно не заважало.
- Розташуйте автокрісло в обраному місці, поки що без дитини.
- Протягніть штатний ремінь через пази або з’єднайте замки, якщо у вас модель з Isofix.
- Перевірте міцність встановлення на хитання.
- Посадіть дитину в автокрісло, зафіксуйте так, щоб ремені не тиснули але й не провисали.
- Поверніть переднє сидіння на місце й вирушайте у подорож!
Щодо вибору місця для автокрісла в салоні експерти сходяться на тому, що найбезпечніше встановлювати його по центру заднього сидіння. Там найменший ризик отримати травми від скла та бічних ударів. Але роз’єми Isofix найчастіше розташовані лише під бічними сидіннями, тому цей варіант підходить не всім.
Фіксація дитини в автокріслі
Немало помилок роблять батьки й при розміщенні малюків усередині автокрісла. Слідкуйте за тим, щоб ремені безпеки щільно прилягали до тіла дитини й надійно фіксували її. Коли малюк підросте, потрібно відрегулювати їх згідно з вимогами зросту. Регулювати слід і підголівник, щоб розташувати його максимально близько до плечей пасажира.
Якщо ви використовуєте модель групи 2/3, де дитина фіксується штатним ременем безпеки автомобіля, стежте за тим, щоб діагональний ремінь розміщувався по плечу, на рівні ключиць, але у жодному разі не по шиї – це небезпечно. А поясний ремінь повинен фіксувати верхню частину ніг та стегна. Відстань між ременями й тілом повинна бути мінімум два пальці (незалежно від вікової групи).
Якщо в наборі є столик, то через нього протягують штатні ремені, забезпечуючи додаткову фіксацію. Відмовитися від нього не можна – це обов’язковий елемент корпусу автокрісла.
Також ретельно перевіряйте, чи не перекрутилися ремені або лямки. Не дозволяйте малюку самостійно відстібувати їх в дорозі.
Подорожі взимку
Не всі знають, але те, у що вдягнена дитина, може впливати на ступінь захисту автокрісла. Якщо в холодну пору року ви використовуєте об’ємний комбінезон або куртку, перед посадкою до автокрісла їх краще знімати. Товстий шар одягу заважає ременю прилягати до тіла дитини й робить його ефективність значно меншою. Про це свідчать краш-тести німецького клубу ADAC – одного з найбільш авторитетних спеціалістів у галузі автоподорожей.
Зняти з дитини теплий одяг, коли надворі морозно, не надто легко, тому перш ніж посадити її до автокрісла, ретельно прогрійте авто. А під верхній одяг краще надягнути светр або тепленьку флісову кофту, щоб малеча не змерзла в дорозі, коли ви знімете куртку.
Заміна автокрісла на нове
Звісно, заміна автокрісла – це удар по сімейному бюджету, але є кілька ситуацій, у яких вона просто необхідна, якщо ви не хочете наражати дитину на небезпеку:
- Дитина переросла групу автокрісла.
- Автокрісло побувало у ДТП.
- Закінчився термін придатності.
Яку б універсальну модель ви не обрали, рано чи пізно дитина з неї виросте. Особливо актуальне це питання для батьків новонародженого, адже вже за рік або півтори автолюльку доведеться замінити. Але зробити це необхідно, якби не хотілося обмежитися однією моделлю аж до дорослішання дитини. Невчасна зміна автокрісла – це не лише ризик травмування, але й відсутність комфорту дитини, адже кожна група продумана до дрібниць та відповідає певному зросту та вазі тіла. Не менш небажана й завчасна зміна групи: в цьому випадку автокрісло може виявитися завеликим й просто не утримати дитину в разі аварії.
Якщо ж автокрісло вже було в ДТП, то змінити його потрібно негайно. Так, звісно, воно може виглядати зовсім новим і неушкодженим, але це враження оманливе. Важливо розуміти, що після будь-якої аварії, навіть якщо це зіткнення бамперами, автокрісло підлягає заміні. Внутрішні матеріали покликані «погасити» удар, тому після поштовху вони приймають всю силу на себе. При цьому текстиль може лишитися недоторканим, а ось всередині автокрісла утворюються мікротріщини, і в наступний раз кріплення можуть просто не втримати корпус з дитиною.
До речі, деякі бренди пропонують безкоштовний обмін автокрісла після ДТП на нове за умови придбання його у офіційних дистриб’юторів та наявності чеку й підтверджень, що саме воно було у авто під час аварії. Серед таких брендів і Britax Romer.
Щодо терміну придатності особливо хвилюватися не варто: більшість якісних автокрісел розраховані на весь термін використання, що заявлений віковою групою. А от якщо ви вирішили передати крісло «у спадок» молодшій дитині, обов’язково перевірте, чи не сплив термін з моменту покупки. З часом міцність пластику погіршується через перепади температур та навантаження.
Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам зробити подорожі більш безпечними та комфортними для дітей, та нагадуємо, що обрати якісне автокрісло від європейського виробника ви можете на сайті нашого спонсору: http://britax-roemer.com.ua/