Поспішати в страхову одразу після ДТП вже необов'язково
Українські страховики зможуть рідше нападати на водіїв з фінансовими претензіями. Верховний Суд, розглядаючи справу №6-1253цс16, дав автолюбителям шанс уникнути відповідальності за несвоєчасне повідомлення про аварію. Людині пробачать порушення триденного терміну, якщо вона запізнилася “з поважної причини”, повідомляє UBR.
“Загальновідомий факт: згідно з чинним законодавством, всі автомобілі в нашій країні мають бути застрахованими щодо автоцивільної відповідальності (всі водії повинні купити автоцивілку). І коли стається ДТП, водії зобов’язані протягом трьох днів поінформувати свої страхові компанії про подію. Якщо вони цього не зроблять у зазначений термін, то після того, як СК оплатить ремонт авто, страховик може направити регресну вимогу і стягнути з автолюбителів, що запізнилися, вартість ремонту. Це правило довго було непорушним. Але нова постанова ВСУ внесла в нього важливі корективи — людині дозволили з запізненням проінформувати страхову компанію, якщо запізнення сталося з поважної причини (закон таку можливість передбачав, проте раніше суди її ігнорували). Цією причиною став стан здоров’я водія: він не зміг зв’язатися з СК, оскільки сильно постраждав від аварії”, — пояснив UBR.ua старший партнер адвокатської компанії “Кравець та партнери” Ростислав Кравець.
Читайте також: Оприлюднено рейтинг ненадійних страхових компаній
Юристи наголошують, що закон “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” не відповідає на важливе запитання: які причини неповідомлення страхової компанії про ДТП можуть вважатися поважними? Через те, що перелік “поважних причин” не прописаний в чинному законодавстві, це кожного разу встановлюватиме суд. Тобто судитися водіям таки доведеться.
“Вважаю, що під час оцінки поважності причин неповідомлення суди повинні виходити з наявності або відсутності у страхувальника або водія застрахованого транспортного засобу фактичної об’єктивної можливості письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повідомлення про ДТП”, — зазначив UBR.ua юрист ПКК “Де-Юре” Роман Бондарєв.
І додав, що в українських судах вже чимало спорів такого роду, при цьому немає загальної тенденції. “Практика має дуалістичний характер: суди стають і на сторону страхових компаній, і на сторону винуватців ДТП”, — сказав юрист.
Так що поява правового висновку ВСУ, який став на бік автомобілістів, має зміцнити позицію водіїв у судах. Однак юристи продовжують радити людям за можливості оперативно повідомляти свої страхові компанії про аварії, щоб у фінансистів було менше шансів причепитися до автолюбителів і виставити регрес.
Читайте також: Як отримати відшкодування від проблемної страхової компанії?
“Як відомо, українські страховики наразі переживають не найкращі часи, тому намагаються причепитися до водіїв за будь-якої можливості, з однією лише метою — щоб не платити. Тому варто дотримуватися правил, і не давати їм шансу щось стягнути за регресом”, — підсумував Ростислав Кравець.