Система автофиксации нарушений ПДД будет штрафовать даже невиновных водителей, которым потом уже в суде придется доказывать свою невиновность.
Нова система автофіксації порушень ПДР працюватиме повністю в автоматичному режимі, а участь співробітника поліції полягатиме лише в тому, що під кожним надісланим листом стоятиме його електронний підпис, що дасть змогу за необхідності ідентифікувати того, хто виписав штраф на водія. Про це повідомив заступник голови Національної поліції, керівник апарату Костянтин Бушуєв, який очолює робочу групу з впровадження автофіксації в Україні на зустрічі в підкомітеті Комітету з безпеки руху транспорту Верховної Ради.
На перший погляд, така мінімізація впливу людського фактора на процес автофіксації порушень ПДР та накладення штрафів непогана, оскільки унеможливлює корупційні прояви, але водночас має і негативну сторону.
Зважаючи на таку повномасштабну автоматизацію процесу можуть постраждати невинні водії. Наприклад, оскільки у нас в країні з повністю однаковими символами (цифри та літери) використовуються номерні знаки як для легкових автомобілів, так і для маршрутних транспортних засобів (останні відрізняються тільки жовтим фоном замість білого), то штраф замість лихачів жвавої іномарки, помилково можуть приписати водієві автобуса. Якщо система автофіксації неточно прочитала один із символів номера, то знову-таки штраф із порушника, приміром, на Audi, можуть приписати зовсім іншому автомобілісту на BMW.
При цьому, згідно з чинним законодавством під час автофіксації порушень ПДР відповідальним є власник транспортного засобу і на нього в листі одразу відправляється постанова на оплату штрафу. Стягнення потрібно сплатити протягом 30 днів із дня вручення листа, в іншому разі – доведеться заплатити ще й пеню у розмірі подвійної суми штрафу. Щоб довести свою невинність водієві потрібно буде протягом 10 днів оскаржити несправедливу постанову, звернувшись до суду.
Верховна Рада ухвалила закон про введення автофіксації
У поліції зайнялися впровадженням автофіксації
Зазначимо, що подібний підхід «штрафування без розбору» суперечить і європейській практиці. Так, присутні на робочій зустрічі представники польської поліції розповіли, що у них застосовується дещо інший і більш досконалий механізм. Так, після фіксації порушення ПДР відомості про це відправляються в Центр обробки інформації, де кожен зафіксований факт перевіряє відповідний співробітник. Він визначає – чи всі символи номерного знака чітко видно і чи точно база даних за номером підібрала зареєстрований за ним транспортний засіб. За умови будь-яких невідповідностей дані надсилаються у відділ розслідування порушень або в брак (якщо номер зчитався не повністю, на знімку відзнято одразу два авто тощо). Більше того, власникові машини-порушника спочатку відправляється запит, в якому той зобов’язаний вказати – хто був за кермом у момент порушення: господар, інший водій або не надати цих даних, однак тоді відповідати за порушення. Тобто у поляків не апріорі, як у нас винен власник машини.
Уже відомо, коли порушникам ПДР почнуть відправляти листи щастя
Нагадаємо, що нова система автофіксації порушень ПДР почне працювати в Україні вже на початку липня поточного року.