Знайдено спосіб обманювати камери на дорогах
За нами постійно стежать, і в сучасному світі ми неначе до цього звикли і не бачимо нічого надприродного у всюдисущих датчиках, радарах і камерах. Нам кажуть, що все це для безпеки. В принципі, так воно і є, але до механізмів і якості роботи є питання. Особливу увагу останнім часом привертають камери на дорогах.
Щоб заявити про серйозну проблему, американський дизайнер Кейт Роуз представила спеціальний одяг на конференції з кібербезпеки в Лас-Вегасі, здатний обдурити дорожні камери, повідомляє The Guardian.
За її словами, проблема камер стеження полягає в тому, що їхня робота не завжди спрямована на фіксацію порушень і запобігання перевищенню швидкості. Працюючи в безперервному режимі, бази даних поповнюються інформацією про реєстраційні номери автомобілів, які опиняються у полі зору. Таким чином, влада отримує доступ до маршрутів і місцезнаходження людей, частоти та тривалості перебування в певних місцях тощо.
Говорячи зрозумілою мовою, це постійне стеження. Відеозапис у режимі реального часу, на який населення, між іншим, не давало згоди. Це дірка в законодавстві, яке, прикриваючись безпекою, отримує механізм постійного масштабного стеження за громадянами.
У Великому світі такий стан справ нікого не влаштовує, але примітивне знищення камер — акт вандалізму, який призведе до серйозних наслідків. Необхідний елегантніший спосіб змусити систему не порушувати межі особистого простору кожної людини. Чим і зайнялася Кейт Роуз.
Її сукня вкрита зображеннями номерних знаків, на які реагують системи спостереження і відправляють дані на сервери. Деякі номерні знаки на сукні складаються в текст четвертої поправки до Конституції США, що свідчить про захист американців від необґрунтованих обшуків, конфіскацій і арештів. Ця поправка є потужним інструментом у боротьбі громадян з федеральним наглядом.
Передбачається, що такий набір великої кількості «номерних знаків» заплутає камери на дорогах і заповнить бази даних фейковою інформацією. Варто зазначити, що це не акція протесту сама по собі — сучасне суспільство розуміє важливість ефективних методів боротьби з порушеннями для створення комфортного та безпечного середовища життєдіяльності. Але дизайнер своїм винаходом закликає працювати над спеціальними системами для їх вдосконалення і звертає увагу на справді важливі проблеми, а також нагадує, що робота таких алгоритмів насправді часто порушує права людини.
Головна ідея – залучити до роботи таких систем більше живих фахівців, які останнім часом делегують завдання електронним програмам, що безконтрольно поповнюють сервери будь-якою інформацією, яку тільки вдається зібрати.
Але це далеко не перший спосіб боротьби з неефективними і образливими системами стеження. Раніше було зареєстровано випадок оформлення в каліфорнійському департаменті транспортних засобів номерного знака з написом NULL — цей код використовується для позначення в базах даних порожніх записів.
У фокусі уваги автора експерименту опинилися безпосередньо камери стеження за швидкістю, для яких водій очікував стати «невидимим». Замість цього він отримав величезну кількість штрафів на загальну суму понад 12 тис. дол — йому автоматично були адресовані порушення, про які на серверах були відсутні точні записи на кшталт імен і контактних даних порушників. В результаті поліція Лос-Анджелеса скасувала ці штрафи, але порадила водієві змінити номерний знак, щоб уникнути подальших подібних проблем.
Мабуть, найближчим часом влада може заборонити різного роду “махінації”, здатні обманювати камери на дорогах, включаючи особливий одяг. Але це загрожує безпосереднім зіткненням із громадським гнівом, пов’язаним із порушенням прав людини. Схоже, ми стаємо свідками цікавих змін.