«Героїв парковки» почнуть евакуйовувати!
Ухвалений Верховною Радою України в першому читанні Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів» №5364 може нарешті розвантажити вулиці українських міст від неправильно припаркованих автомобілів.
Зокрема, законопроект передбачає чіткий перелік правопорушень, за який місцева влада матиме право евакуювати автомобіль з місця стоянки. Згідно з новою ст. 265-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, така евакуація названа «тимчасовим затриманням транспортного засобу». Її здійснює інспектор з паркування.
Машину-порушницю вантажать на евакуатор і доставляють на штрафмайданчик. Зрозуміло, що і за евакуацію, і за зберігання на штрафмайданчику власнику автомобіля доведеться заплатити, і немало. І це крім штрафу за неправильне паркування. Під час евакуації поліцейський складає протокол про адмінправопорушення та записує в нього факт примусового переміщення машини.
За що евакуюватимуть?
У новому законі, якщо нардепи ухвалять його у другому читанні, буде чітко прописано випадки, за які передбачена евакуація. Отже, автомобіль може бути примусово вивезений, якщо він «суттєво перешкоджає дорожньому руху або несе загрозу безпеці руху», в таких випадках:
– стоїть на проїжджій частині в два і більше рядів;
– розташований в заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, а саме:
а) на залізничних переїздах;
б) на трамвайних коліях;
в) на естакаді, мосту, шляхопроводі або під ним, або в тунелі;
г) на пішохідному переході або ближче 10 м від нього з обох боків, крім випадків зупинення для надання переваги в русі;
г) на перехрестях та ближче 10 м від краю проїжджої частини за відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинення для надання переваги в русі та зупинення навпроти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;
д) на проїжджій частині, де відстань між суцільною лінією розмітки, розділювальною смугою чи протилежним краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 м;
е) ближче 30 м від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а якщо їх немає – ближче 30 м від дорожнього знака такої зупинки з обох сторін;
е) ближче 10 м від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання;
ж) у місцях, де буде неможливим зустрічний роз’їзд або об’їзд транспортного засобу, що зупинився;
с) ближче 10 м від виїздів із прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду
– своїм розташуванням унеможливлює рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, зокрема інвалідів на спеціальних засобах пересування і пішоходів з дитячими візочками;
– порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд на двох або більше смугах руху.
Таким чином, до списку можливих випадків евакуації входять практично всі порушення правил стоянки і зупинки, які актуальні в нинішніх ПДР України.
У Законопроекті №5364 також зазначено, що «обставини, що послужили підставою для тимчасового затримання транспортного засобу, мають бути обов’язково зафіксовані в режимі фотозйомки/відеозапису і у відповідному протоколі про адміністративне правопорушення.
Як відбуватиметься евакуація?
Інспектори з паркування зобов’язані невідкладно інформувати про тимчасове затримання транспортного засобу відповідні підрозділи Національної поліції із зазначенням державного номера затриманого транспортного засобу, точного часу його затримання і місця зберігання (адресу і телефони спеціальний майданчик чи стоянку), розміщувати цю інформацію на офіційному веб-порталі виконавчого комітету (виконавчого органу) відповідної місцевої ради, а також передавати повідомлення про тимчасове затримання транспортного засобу на абонентський номер мобільного зв’язку або адресу електронної пошти, зазначені особами, за якими зареєстровані транспортні засоби, згідно зі статтею 279-4 цього Кодексу.
Повернення транспортного засобу, затриманого шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, особі, на яку зареєстровано транспортний засіб, або яка ввезла транспортний засіб на територію України, або особі, яка фактично керувала транспортним засобом на момент скоєння правопорушення, відбувається невідкладно після звернення такої особи після сплати штрафу і вартості послуги з транспортування та зберігання транспортного засобу.
У разі завдання транспортному засобу шкоди під час його затримання, транспортування та зберігання, заподіяні збитки відшкодовуються за рахунок суб’єкта господарювання, який надає ці послуги, та/або відповідного страхового відшкодування».
Цікаво, що в різних населених пунктах порядок тимчасового затримання транспортних засобів інспекторами з паркування може відрізнятися. Адже в Законі зазначено, що такий Порядок в межах окремого населеного пункту визначається відповідною сільською, селищною, міською радою згідно з Типовим порядком тимчасового затримання транспортних засобів інспекторами з паркування, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Фото – Автоцентр і спільнота “Герой парковки” у Фейсбук.