Як довести посадовцю, що автомобіль треба розмитнювати за зниженими акцизами
Щоб дізнатися, як визначається країна походження автомобіля для розмитнення за зниженими акцизами, «Автоцентр» звернувся до Державної фіскальної служби України. Ось їх офіційна відповідь:
Питання щодо країни походження товару викладені у розділі ІІ Митного кодексу України.
Відповідно до ст.36 Митного кодексу України положення цього Кодексу застосовуються для визначення походження товарів, на які при ввезенні їх на митну територію України поширюється режим найбільшого сприяння (не преференційне походження), з метою застосування до таких товарів передбачених законом заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (частина 6 ст.36 Митного кодексу України). Повністю вироблені або піддані достатній переробці товари преференційного походження визначаються на основі законів України, а також міжнародних договорів України, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України (частина 7 ст. 36 Митного кодексу України).
Про критерії переробки товару
Згідно з частиною 2 ст. 36 Митного кодексу України країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критерії, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.40 Митного кодексу України у разі, якщо у виробництві товару беруть участь дві або більше країн, країною походження товару вважається країна, в якій були здійснені останні операції з переробки, достатні для того, щоб товар отримав основні характерні риси повністю виготовленого товару, що відповідають критеріям достатньої переробки згідно з положеннями цієї статті (ч.1 ст.40 Митного кодексу України).
Критеріями достатньої переробки є:
1) виконання виробничих або технологічних операцій, за результатами яких змінюється класифікаційний код товару згідно з УКТЗЕД на рівні будь-якого з перших чотирьох знаків;
2) зміна вартості товару в результаті його переробки, коли відсоткова частка вартості використаних матеріалів або доданої вартості досягає фіксованої частки у вартості кінцевого товару (правило адвалерної частки);
3) виконання виробничих а/або технологічних операцій, які в результаті переробки товару не ведуть до зміни його класифікаційного коду згідно з УКТЗЕД або вартості згідно з правилом адвалерної частки, але з дотриманням певних умов вважаються достатнім для визнання товару походженням із тієї країни, де такі операції мали місце.
Зазначені вище критерії достатньої переробки, викладені у пунктах 2 і 3, для конкретних товарів встановлюються та застосовуються у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Дивіться також: Калькулятор розмитнення
Згідно з ч.4 ст.279 Митного кодексу України якщо стосовно конкретного товару або конкретної країни (країн) такі критерії достатньої переробки, як правило адвалерної частки та виконання виробничих і технологічних операцій не встановлено, то застосовується правило, згідно з яким товар вважається підданим достатній переробці, якщо в результаті його переробки змінено класифікаційний код товару за УКТЗЕД на рівні будь-якого з перших чотирьох знаків.
Таким чином, автотранспортні засоби набувають непреференційного походження та вважаються підданими достатній переробці, якщо в результаті їх переробки змінено класифікаційний код товару УКТЗЕД на рівні будь-якого з перших чотирьох знаків.
Водночас, не визнаються такими, що відповідають критерію достатньої переробки, прості складальні операції. Наприклад, такі, що здійснюються шляхом складання виробів за допомогою простого кріпильного матеріалу (гвинтів, гайок, болтів тощо) чи клепання, склеювання або монтажу готових вузлів за допомогою зварювання (за винятком виготовлення складних виробів шляхом зварювання), а також інші операції (регулювання, контроль, заправка робочою рідиною тощо), необхідні у процесі складання і не пов’язані з переробкою (обробкою) товарів, незалежно від кількості та складності таких операцій (ч. 6 ст. 40 Митного кодексу України).
Документи-підтвердження
Згідно зі ст.43 Митного кодексу України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.
Країна походження товару заявляється (декларується) органу ДФС шляхом подання оригіналів документів про походження товару.
У разі якщо в документах про походження товару є розбіжності у відомостях про країну походження товару або органом ДФС встановлено інші відомості про країну походження товару, ніж ті, що зазначені у документах, декларант або уповноважена ним особа має право надати органу ДФС для підтвердження відомостей про заявлену країну походження товару додаткові відомості.
Додатковими відомостями про країну походження товару є відомості, що містяться в товарних накладних, пакувальних листах, відвантажувальних специфікаціях, сертифікатах (відповідності, якості, фіто санітарних, ветеринарних тощо), митній декларації країни експорту, паспортах, технічній документації, висновках-експертизах відповідних органів, інших матеріалах, що можуть бути використані для підтвердження країни походження товару.
Коли допоможе VIN – код
Отже у випадку, якщо в документах про походження товару є розбіжності у відомостях про країну походження товару, декларантом для підтвердження заявленої країни походження автотранспортного засобу може бути використаний ідентифікаційний номер цього транспортного засобу – VIN – код (Vehicle Identifications Number).
Структура VIN–коду транспортного засобу являє собою структуроване поєднання літеро-цифрових позначень, що надається виробником транспортного засобу з метою його ідентифікації.
Структура і зміст VIN–коду визначаються міжнародним стандартом ISO 3779-1983, гармонізованим з державним стандартом України ДСТУ 3524-97 обов’язкового застосування в Україні.
У структурі VIN–коду, яка складається із 17 символів, перші три символи визначають географічну зону, коди країни і виробника автотранспортного засобу, а одинадцятий символ містить інформацію про виробника транспортного засобу.