Податок на розкішні автомобілі визнано незаконним
Вищий адміністративний суд України визнав незаконним нарахування податку власникам елітних автомобілів у сумі 25 000 грн, який діяв у 2015 році. Відповідне рішення суду К/800/8077/16 від 30 серпня 2016 року розміщено в Єдиному держреєстрі судових рішень. Про це на своїй сторінці у «Фейсбуці» повідомив Генеральний директор ВААІД Олег Назаренко.
Нагадаємо, що Транспортний податок (який також називали “податком на розкіш”) було введено Статтею 267 Податкового кодексу. За задумом, його платниками були власники автомобілів не старших за 5 років і з об’ємом двигуна понад 3,0 літри. Розмір податку становив 25 000 грн за рік.
ВАСУ скасував судові відмови апеляційної та першої інстанцій у справі №826 / 22028/15, визнавши, що податкове повідомлення-рішення про донарахування автовласникові транспортного збору в 2015 р незаконно.
До ВАСУ дійшов приватний позивач, власник авто Land Rover 2013 випуску, повідомляє UBR. До цього він вже отримав відмови в Київському апеляційному адміністративному та Окружному адміністративному судах столиці за своїм позовом до державної податкової інспекції в Шевченківському районі Києва. У ньому він просив визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення про нарахування транспортного збору, виписане в 2015 р.
Автовласник отримав від податківців квитанцію на транспортний збір 2015 року на 18 тис. 750 грн.
ВАСУ в своєму рішенні керувався наступними аргументами: транспортного збору немає в переліку загальнообов’язкових державних податків і зборів, а, згідно з п.9.5 ст. 9 Податкового кодексу, встановлення інших податків не допускається.
У статті 10 НК, яка прописує перелік місцевих податків, транспортний збір прямо не вказано. Але є податок на майно, який складається з трьох різних зборів – на нерухомість, землю і транспортний засіб. Таким чином, формально транспортний збір можна віднести до місцевих податків. У той же час місцеві збори не можуть встановлюватися виключно парламентом. У кожному місті і селищі таке рішення Верховної Ради має бути підкріплено ще й відповідним рішенням місцевої влади
Причому, щоб транспортний податок став законним в тому чи іншому населеному пункті, чиновники повинні оприлюднити рішення про впровадження цього принципу до 15 липня року, що передує бюджетному періоду. Іншими словами, щоб транспортний податок став законним в 2017 р, місцева влада повинна була повідомити про нього до 15 липня 2016 г. Тобто, в містах, де подібні рішення ще не прийняті, податок на дорогі іномарки може запрацювати вже тільки з 2018 р.
На жаль, це судове рішення не передбачає, що тим автовласникам, які сплатили цей податок, повернуть сплачені гроші автоматично. Таким людям треба звертатися до суду персонально. І суд, враховуючи рішення Вищого адміністративного суду, ухвалить позитивне рішення. Тільки після цього податкова зобов’язана повернути автовласникові гроші в сумі 25 000 грн.
У 2016 році податок на розкіш також діє, але для власників автомобілів вартістю понад 1 млн грн. Його поки що не оскаржили в суді вищої інстанції, хоча він також був ухвалений з порушенням українського законодавства.