Несправність лямбда-зонда: чим загрожує та як її виявити
Грецька лямбда в автомобілебудуванні позначає коефіцієнт надлишку повітря у паливоповітряній суміші. Звідси й пішла назва датчика, який вимірює цей коефіцієнт, а точніше залишковий кисень (О2) у відпрацьованих газах (інша назва датчик кисню). Призначення датчика – надати ЕБУ двигуна інформацію, що дозволяє визначити характер згоряння палива. Це необхідно для створення нормальних умов роботи каталітичного нейтралізатора газів, що відпрацювали. Справа в тому, що вікно ефективної роботи каталізатора дуже вузьке, коли в циліндрах згоряє 14,6-14,8 частини повітря і 1 частина палива (при згорянні такої суміші лямбда = 1±0,01). Забезпечити таке точне регулювання складу паливо-повітряної суміші можна лише за допомогою систем живлення з електронним упорскуванням палива. Лямбда-зонд у цих системах виконує функцію контролера у випускному тракті.
Лямбда-зонд: причини та симптоми поломок
Порушення в роботі або навіть відмова лямбда-зонда може статися через:
- розриви електроланцюгів підключення;
- замикання;
- забруднення продуктами згоряння бензину з підвищеним вмістом октанопідвищуючих присадок;
- термічних навантажень внаслідок перебоїв запалення;
- механічних пошкоджень (наприклад, при їзді бездоріжжям).
Сильно скорочують термін служби лямбда-зонда поганий стан маслознімних кілець, попадання антифризу в циліндри та випускні трубопроводи, збагачена паливо-повітряна суміш.
При несправному лямбда-зонді вміст СО у вихлопі зростає з 0,1-0,3% до 3-7%. Зменшити його значення у більшості старих моторів без заміни датчика складно, тому що запасу ходу регулятора якості суміші потенціометра може не вистачити. У автомобілях із двома лямбда-зондами у разі відмови другого датчика досягти нормальної роботи двигуна без серйозного втручання в електроніку неможливо.
Ознаки несправності лямбда-зонда:
- погіршення прийомистості (розгінної динаміки);
- нестабільний холостий хід;
- збільшення витрати палива;
- підвищення токсичності вихлопу.
Інтервали заміни датчиків:
- для непідігрівних – кожні 50 000–80 000 км;
- для підігрівних– кожні 100 000 км;
- для планарних – кожні 160 000 км.
Лямбда-зонд: лікування несправності
Технології ремонту несправних лямбда-зондів немає – у разі поломки вони підлягають заміні. Однак наші умільці таки розробили методику відновлення цих датчиків, але ефективна вона не завжди. Найчастіше він перестає працювати через відкладення нагару на чутливому елементі під захисним ковпачком. Якщо видалити наліт, працездатність «лямбди» відновлюється. Очистити чутливий елемент датчика можна, промивши його в ортофосфорній кислоті, яка за 10-20 хвилин роз’їдає забруднення, не знищуючи електроди з рідкісноземельними металами.
Ефективніше чистити лямбда-зонд після зняття захисного ковпачка на верстаті та мийки з використанням тонкого пензлика. Але робити це доцільно, якщо є можливість закріпити ковпачок за допомогою аргонового зварювання. Після промивання датчик слід сполоснути водою та просушити. Якщо мийка не допомагає, значить, «лямбду» потрібно міняти. Вартість миття значно менша, ніж вартість нового лямбда-зонда. Можна замінити датчик, що не підігрівається, на підігрівний (але не навпаки!). При несумісності роз’ємів недостатній електроланцюг підігріву прокладіть самостійно, а замість роз’єму використовуйте універсальні автомобільні контакти.
Навіщо вчасно міняти лямбда-зонд:
- новий лямбда-зонд заощаджує до 15% палива;
- зменшується токсичність відпрацьованих газів;
- не скорочується ресурс каталізатора;
- зберігаються динамічні характеристики двигуна.
Лямбда-зонд: діагностика
Фахівці рекомендують перевіряти лямбда-зонд та систему регулювання паливної суміші кожні 30 тис. км пробігу.
Ефективне вимірювання залишкового кисню в газах, що відпрацювали, лямбда-зонд забезпечує після його розігріву до температури 300-400°С. Тільки в таких умовах цирконієвий електроліт набуває провідності, а різниця в кількості кисню атмосферного і кисню у вихлопній трубі веде до появи на електродах лямбда-зонда вихідної напруги. Тому сигнал лямбда-зонда перевіряється при включеному та прогрітому двигуні. Для вимірювання краще підходить осцилограф, ніж мультиметр, оскільки за його допомогою найбільш точно оцінюється форма та частота сигналу.
Потім вимірюється опір нагрівача датчика (при від’єднаному штекері), що становить при кімнатній температурі від 2 до 14 Ом (згідно з вимогами виробника). Далі перевіряється напруга, підведена до нагрівача: при включеному запалюванні та під’єднаному роз’ємі зонда воно має становити не менше 10,5 В. Якщо це значення нижче, необхідно ретельно перевірити напругу батареї, кабелі та з’єднання.
Лямбда-зонд: тонкощі монтажу
- Датчики повинні встановлюватись та демонтуватися лише за допомогою відповідних інструментів.
- Якщо лямбда-зонд використовується повторно, різьблення необхідно обробити спеціальною монтажною пастою. При цьому слід уникати влучення пасти на захисну трубку, оскільки це може призвести до збоїв у роботі датчика. Нові лямбда-зонди провідних виробників заздалегідь оброблені пастою.
- Дотримуйтесь вказаного виробником моменту затягування, що зазвичай становить від 40 до 60 Нм.
- Лямбда-зонди вимагають обережного поводження, щоб уникнути механічних пошкоджень (наприклад, через падіння).
- Оскільки датчики всмоктують зовнішнє (еталонне, для порівняння) повітря через сполучний роз’єм, його не можна обробляти контактним спреєм або мастилом. При промиванні двигуна та
- днища роз’єм лямбда-зонда слід ретельно ізолювати.