Авто-амфібія, якою можна кермувати лежачи: ЛуАЗ-967 ТПК
Маловідома машина призначена для трьох стихій. Це транспортер, здатний проїхати практично скрізь землею, десантуватися з парашютом і самостійно плавати.
Компактна амфібія несла службу у мотострілецьких та повітряно-десантних військах. Значна частина машин, які потрапили на громадянку, в хорошому стані. Більшість із них були законсервовані і лише одиничними екземплярами користувалися на навчаннях, у навчальних підрозділах, на аеродромах. Автомобіль досі трапляється і в українській армії.
Кузов-човен
Укріплений на міцній рамі кузов “ЛуАЗ-967” не простий. Під підлогою-полубою ховаються бічні сидіння, АКБ, трубопроводи, бензобак, фільтр-відстійник, ЗІП. Але немає дверей, обігрівач та боковини брезентового тенту. Складні кермо і крісло водія дозволяють під обстрілом керувати машиною в положенні лежачи. Герметичність на плаву забезпечують гумові «гофри» у місцях виходу з кузова півосей та кермових тяг. У підлозі та облицювання передка є пробки для доступу до агрегатів двигуна та трансмісії. Перед плаванням потрібно перевіряти густину їх посадки.
Про комфорт у машині, призначеній для їзди під обстрілами, годі й казати.
По обидва боки від водія – сидіння, які ховаються у «трюм». У деяких версіях вони мали м’яку оббивку.
Два V4
ЛуАЗ-967 випускався з двома чотирициліндровими V-подібними моторами повітряного охолодження, знайомими по «Запорожцям» та «Волинянкам»: МеМЗ-967 (27 л. с.) та МеМЗ-967А (37 л. с.). Перші застосовувалися до 1975 року і сьогодні є рідкістю.
Двигун погано запускається у холоди. Вже при -15°С нагоді підігрівач «факельної» конструкції або пристрій для екстреного запуску при виїзді по тривозі. Воно працює на леткій рідині «Арктика», що впорскується в колектор.
Низькооборотні мотори малопотужні, але в більшості ситуацій цього достатньо. При правильних регулюваннях і тиску оливи, чистих ребрах циліндрів та маслорадіаторах «повітряники» ТПК перегріваються рідко. Якщо необхідно, можна підключити додатковий оливний радіатор з електровентилятором обдування. Двигуни були невибагливі до бензину (марка А-76) та оливи, але недовговічні. Поршневі кільця «сідали» вже до 40–50 тис. км, вкладки колінвалу розраховані на 35 тис. км. Не рідкість течі оливи з-під затверділих ущільнювачів клапанного механізму. Але для машини, що працювала на полі бою, це мало першорядного значення.
Кожні 6–8 тис. км міняли оливу в двигуні та інерційно-масляному повітряному фільтрі, промивали його набивання, чистили масляний фільтр-центрифугу. У цей час перевіряли теплові зазори клапанів і натяг ременя вентилятора (співвісного з генератором). Шестерні приводу розподільчого та балансирного валів замінювали на 25–30 тис. км.
Ось так машина «працювала» санітаром: з боків від водія містилася пара нош, сидячим на підлозі покладався штатний килимок.
Багато екземплярів ТПК вже модернізовано власниками під недільні «покатушки» та рибалку: ліквідовано трапики, додано сидіння, збільшено каркас тенту.
П’ята «повзуча»
Трансмісія аналогічна сухопутному побратиму ЛуАЗ-969. На додаток до постійного переднього приводу підключається задній міст з міжколісним диференціалом. Для збільшення кліренсу (285 мм!) момент, що крутить, на колеса передається через спеціальні редуктори. Їм потрібне регулювання підшипників, чищення сапунів та дренажу.
Зчепленню з циліндричними пружинами необхідне регулювання зазорів у приводі. Воно не любить перегріву та страждає при активній експлуатації на бездоріжжі, але спалені фрикційні накладки змінюють окремо від диска. Після 25-30 тис. км зношується вичавний підшипник. Картери зчеплення та КП відцентровані спільно, тому не взаємозамінні.
У коробці передач чотири транспортні передачі та одна – «повзуча», вона ще «нижча» за першу. Стійка швидкість на ній схожа на тракторну – від 3 км/год. Особливих зауважень щодо експлуатації КП не викликає. На агрегатах з пробігом близько 50 тис. км можливе самовимкнення передач, їхнє утруднене включення, шум зношених підшипників. До заднього мосту момент, що крутить, від КП передається валом, укладеним у трубу. Усі чотири півосі замість ШРУСів мають карданні шарніри, що підлягають шприцюванню кожні 1,0–1,5 тис. км. Ресурс передніх залежить від того, як часто водій газує в поворотах. За чохлами у місці виходу півосей із картерів треба стежити.
Заміна оливи в КП та задньому мосту – через 20–25 тис. км, у трубі трансмісійного валу та редукторах – через 15 тис. км. Слід пам’ятати, що мінус перша передача не включається на ходу, а при її активації автоматично підключається і задній міст. Вмикати задній міст і блокувати диференціал можна на ходу і без вичавлювання зчеплення. Для збереження вузлів не можна довго рухатися сухими твердими покриттями на повному приводі і з заблокованим «дифом».
Для розміщення вантажу використовують усю платформу. У похідному положенні сандтреки штатно кріпляться на бортах.
Головна проблема двигуна МеМЗ-967 – малий ресурс (від 30 тис. км) та посередні пускові характеристики.
Простий «кардан» (1) замість ШРУСів, а колісні редуктори (2) забезпечують кліренс 285 мм. На плоскому днищі – петлі (3) для парашутної системи.
Все поруч: «повзуча» передача, задок, що підключається, блокування його «дифа». Кермо опускається до самої статі.
Довжина троса лебідки – 100 м, але для самовитягування вона слабка: при зусиллі 150 кгс нею підтягують поранених із поля бою.
Незалежність
Підвіска незалежна, кожне колесо хитається на своєму важелі. Якщо металокерамічні втулки важелів змащувати кожні 1,0-1,5 тис. км., то вони й осі прослужать 20-25 тис. км. Ці деталі замінюються окремо від важелів. Кут закрутки пружних елементів – чотирьох торсіонів – у разі просідання можна коригувати. Шкворням поворотних кулаків кожні 6–8 тис. км потрібно мастило. Стуки та люфт передніх коліс свідчать про знос втулок шворнів. Частково проблема вирішується регулюванням, повністю заміною втулок у зборі з корпусами.
Точність кермового керування невисока, у справної машини вільний хід керма – 25 °. Черв’ячний механізм живучи, а вісім шарнірів після їхнього зносу до 20 тис. км можна перебрати.
Гальмівна система з незалежними контурами, навіть головний гальмівний циліндр біля передньої та задньої пар коліс свій. Зазори колодка-барабан підтримуються автоматично, тому клопоту гальма не доставляють.
Віддати швартові!
Плавець із ТПК такий собі. Рух здійснюється за рахунок гребного ефекту коліс, тому швидкість на плаву – всього 3-4 км/год. Однак деякі ставлять на задній борт кузова підвісний мотор. Через низькі борти можуть захльостувати високі хвилі, але насос, розташований ліворуч під капотом, швидко видаляє воду. На березі для прискореного відкачування можна нахилити машину капотом донизу, ставши під ухил.
Головна проблема цієї амфібії (та й інших) – заїзд у воду та виїзд на берег, що вимагають від водія певних навичок. Якщо не набрати швидкість, не ввімкнути повний привід із блокуванням диференціала, колеса можуть загрузнути у мокрому ґрунті у смузі прибою. Лебідку застосовувати для самовитягування забороняється – вона просто зламається. Машина починає чіплятися за дно, допомагаючи собі колесами на глибині 450 мм. Якщо в комплекті збереглися трапи-сандтреки, то на топкому березі можна застосувати їх. Іноді вибратися на сушу допомагає перерозподіл екіпажу на палубі: якщо завантажити корму, за дно вчепиться і жорстко підключені до трансмісії задні колеса.
Історія ЛуАЗ-967
1965 На ЗАЗі випущені перші прототипи амфібії ЗАЗ-967
1969 р. Початок виробництва ЛуАЗ-967.
1972 Перші зразки рестайлінгових моделей. Новий двигун (1,2 л, 37 л. с.), дві фари головного світла
1975 Розпочато серійний випуск змінених транспортерів з новим індексом ЛуАЗ-967М
1991 Виробництво ЛуАЗ-967М припинено
ЛуАЗ-967 ТПК 1969-1991 р. в. |
Загальні дані |
Тип кузова кабріолет Дверей/місць –/3 Габарити Д/Ш/В, мм 3682/1712/1580 База, мм 1800 Кліренс, мм 285 Маса спорядження/повна, кг 950/1350 Об’єм багажника, л – Об’єм бака, л 34 |
Двигуни |
Бензиновий 4-циліндр. карб.: 0,9 л (27 к. с./4000-4200 об/хв), 1,2 л (37 к. с./4100 об/хв) |
Трансмісія |
Тип приводу повний, що підключається, блокування заднього міжколісного диференціала КП 5-ст. мех. |
Ходова частина |
Гальма передн./задн. Бараб. / Бараб. Підвіска передн./задн. незалежна/незалежна Шини 5,90-13″ |